Zapomnij o codziennym ładowaniu. Xiaomi Redmi 4 uwolni cię od tego smutnego obowiązku
Xiaomi zaprezentowało dzisiaj dwa nowe smartfony Xiaomi Redmi 4, które są następcami urządzeń z serii Redmi 3. To bardzo ciekawe telefony ze średniej półki cenowej, które zdobędą serca dużej grupy oszczędnych klientów.
Najmocniejsza wersja Xiaomi Redmi 4 jest wyposażona w 5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, pokryty zaokrąglonym szkłem 2,5D. Za wydajność odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 625 wyposażony w 8 rdzeni Cortex-A53 o częstotliwości pracy równej 2 GHz oraz układ graficzny Adreno 506. Współpracuje on z 3 GB RAM oraz 32 GB rozszerzalnej pamięci flash.
Telefon obsługuje LTE (pobieranie do 300 Mb/s, wysyłanie 150 Mb/s), Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.2 oraz GPS z A-GPS, GLONASS i Beidou. Cieszy też zastosowanie podczerwieni, dzięki której telefon może pełnić rolę pilota, oraz dwóch slotów na karty SIM w wersji hybrydowej. Xiaomi Redmi 4 ma też czytnik linii papilarnych, który w świecie mobilnym staje się standardem.
Na rynku dostępna będzie również tańsza wersja tego smartfona.
Wyposażono ją w słabszy procesor Qualcomm Snapdragon 430 (8 rdzeni Cortex-A53 1,4 GHz i Adreno 505), który współpracuje z 2 GB RAM i 16 GB pamięci flash. Zainstalowano w niej mniej szczegółowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, a także wolniejszy moduł LTE, który obsługuje pobieranie i wysyłanie danych na poziomach 150 Mb/s oraz 75 Mb/s. Obsługiwana wersja Bluetooth to 4.1. W jednej i drugiej wersji zabrakło łączności NFC.
Oba smartfony będą się cechować bardzo długim czasem działania bez ładowania. Jest to przede wszystkim zasługa akumulatora o pojemności 4100 mAh, ale wpływ na to mają także energooszczędne, niezbyt mocne podzespoły. Telefon powinien też szybko się ładować, ponieważ obsługuje natężenie prądu na poziomie 2A.
Jakie są możliwości fotograficzne tego smartfonu? Nie wiadomo. Wiemy tylko, że zastosowano tu tylny aparat z matrycą o rozdzielczości 13 megapikseli oraz przednią kamerę z matrycą o rozdzielczości 5 megapikseli. Obie kamery mają obiektywy o jasności f/2.2. Jedyna różnica między nimi to zastosowane diody LED. W tańszej wersji telefonu znajdzie się jedna, a w droższej dwie.
Zaprezentowane urządzenia będą dostępne w kolorach srebrnym, szarym oraz złotym. Najdroższa wersja Xiaomi Redmi 4 ma kosztować 899 juanów (540 zł), tańsza 699 juanów (420 zł). Są to ceny chińskie, które w praktyce - przynajmniej dla nas - będą wyższe. O ile? Niestety nie wiadomo. Należy jednak spodziewać się, że będą to jedne z najbardziej interesujących urządzeń mobilnych dostępnych na rynku. Ich wydajność nie będzie godna pozazdroszczenia, zupełnie inaczej niż długi czas pracy bez ładowania.