REKLAMA

Google zadba o to, byś logując się do aplikacji podawał dane tylko jemu

Logowanie na konto Google w usługach online pozwala pominąć proces zakładania konta. Działa to podobnie, jak logowanie przez konto Twittera lub Facebooka. Inżynierowie postanowili nieco usprawnić mechanizm Google OAuth, by był bezpieczniejszy.

Android
REKLAMA
REKLAMA

Zakładanie kolejnego konta w usługach online to droga przez mękę. Wypełnianie ogromnych formularzy, nawet przy wykorzystaniu automatycznego uzupełniania niektórych pól w przeglądarce, i późniejsze oczekiwanie na weryfikacyjną wiadomość e-mail jest czasochłonne.

Logowanie na konto Google w aplikacjach i usługach internetowych jest jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Firma takie jak Google, Facebook i Twitter pozwalają uprościć proces zakładania nowego konta i późniejszego logowanie się w usługach online. Korzystam z tego typu udogodnień z przyjemnością, bo dzięki temu nie tylko oszczędzam czas, ale w dodatku nie muszę wpisywać nowego rekordu do menedżera haseł.

Tak naprawdę przy samym logowaniu nie robi mi różnicy, z którego konta skorzystam - jeśli usługa jest społecznościowa to zwykle wybiorę konto Facebooka, by odnaleźć w niej swoich znajomych, ale w pozostałych przypadkach zwykle klikam pierwszy z brzegu link - którym często jest odnośnik do logowania na konto Google.

Jakie zmiany dotkną logowanie na konto Google w usługach firm trzecich?

Jak podaje portal 9to5google.com mechanizm Google OAuth od teraz będzie wymagał w celu uwierzytelnienia użytkownika podania danych swojego konta Google w natywnej przeglądarce, a nie w przeglądarce osadzonej wewnątrz aplikacji - niezależnie od systemu operacyjnego.

Google tłumaczy tę zmianę dbaniem o bezpieczeństwo. Chodzi o to, by użytkownik logował się w bezpiecznej przeglądarce i nie podawał swoich danych logowania w obrębie programu - gdzie teoretycznie złośliwy program mógłby przechwycić login i hasło użytkownika.

Tę zmianę można ocenić pozytywnie, również pod względem użytkowym.

Z jednej strony przekierowanie z aplikacji do strony internetowej może wydawać się zbytnim utrudnianiem czynności logowania, ale pamiętajmy, że domyślnie użytkownik zapisuje hasło konta Google w systemowej przeglądarce logując się na nie jednorazowo np. w wyszukiwarce lub poczcie Gmail.

Kliknięcie przycisku automatyczne uzupełnienia danych logowania konta Google w przeglądarce - albo oknie przeglądarki natywnej dzięki Chrome Custom Tabs na Androidzie i SFSafariViewController na iOS - będzie szybsze, niż wpisanie ich ręcznie w mini-przeglądarce w obrębie aplikacji.

REKLAMA

Zmiana wejdzie w życie już za dwa miesiące, a począwszy od 20 października nie będzie możliwe dodawanie logowania na konto Google z wykorzystaniem Google OAuth przez mini-przeglądarki w ramach aplikacji, jeśli możliwa jest inna forma uwierzytelniania użytkownika.

Całkowita blokada logowania na konto Google tego typu wejdzie w życie 20 kwietnia 2017 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA