REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Na Build 2016 spełnia się największe marzenie Billa Gatesa

Bill Gates od samego początku był wielkim entuzjastą przenoszenia pisma odręcznego do świata elektroniki użytkowej. Jednak dopiero teraz, wydawać by się mogło, ta wizja staje się rzeczywistością.

31.03.2016
17:18
Rysik w Windows 10, czyli spełnione marzenie Billa Gatesa
REKLAMA
REKLAMA

Gdy Steve Jobs nabijał się z wykorzystywania rysika przez Windows XP i Windows Mobile, nie robił tego tylko z uwagi na fakt, że najzwyczajniej w świecie wierzył w swoje słowa. Wynikało to też z rywalizacji ze swoim arcyrywalem (a prywatnie kimś, kto chyba pasuje do definicji przyjaciela). Bill Gates był przekonany, że rysik to interfejs przyszłości. Jobs z niemałą satysfakcją udowodnił, że to bzdura, a przyszłość należy do interfejsów dotykowych.

Na swój sposób obaj panowie mieli rację. Rysik w urządzeniach dotykowych z Windows XP i Windows Mobile pojawił się nie tylko z uwagi na fanaberię Gatesa, ale również z konieczności. Oba systemy operacyjne miały interfejsy, które z trudem obsługiwało się za pomocą dotyku, a technika rezystywnych paneli dotykowych nie pomagała jeśli chodzi o precyzję obsługi za pomocą opuszka palca.

Wykorzystywanie na co dzień Surface’a do pracy dało mi wiele do myślenia. Nadspodziewanie często z niego korzystam, bo tak często jest, po prostu, wygodniej. Robię to najczęściej trzymając komputer w dłoni, dokonując notatek czy zaznaczając istotne elementy w tekście. A teraz Microsoft idzie na całego: rysik w Windows 10 i aplikacjach na niego napisanych ma przestać być interfejsem drugiej kategorii, a stać się równie istotny co myszka czy dotyk.

Rysik w Windows 10 class="wp-image-488291"
Z rysika korzystam częściej, niż myślałem. Tu dokument, który poprawiałem podczas podróży komunikacją miejską

Po letniej aktualizacji, Windows 10 i jego aplikacje zyskają jeszcze lepsze algorytmy rozpoznawania pisma, a aplikacje będą mogły wykorzystać to narzędzie na więcej sposobów. Na przykład, po nakreśleniu na mapie linii z punktu do punktu, aplikacja sama rozpozna co właśnie się wydarzyło i na bazie szkicu wyznaczy odpowiednią trasę. Inna aplikacja pełni rolę żółtych karteczek samoprzylepnych (pamiętacie Windows Vista?), które obsługiwane są za pomocą rysika w sposób naturalny.

Podczas Build 2016 zorganizowano mnóstwo wykładów i sesji związanych z umieszczaniem obsługi rysika w aplikacjach. A w przeciwieństwie do telefonów, dotykowe hybrydy z Windows 10 sprzedają się bardzo dobrze, a to oznacza, że możemy się spodziewać dużej liczby urządzeń z rysikiem i aplikacji wykorzystujących to narzędzie.

Choć Windows Ink, bo tak nazywa się warstwa dla aplikacji zapewniająca obsługę rysika, będzie dostępna również dla telefonów. Choć nie sądzę, by prędko pojawił się godny konkurent z Windows dla Galaxy Note’a.

REKLAMA

[build-2016]

*Grafika główna: fot. Steve Jurvetson, CC BY 2.0  

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA