REKLAMA

Mamy złe wieści dla posiadaczy smartfonów Xiaomi. Za to dobre dla tych, którzy dopiero chcą je nabyć

Posiadacze urządzeń Xiaomi mają spore powody do obaw. Okazuje się, że duża część z nich nie będzie mogła korzystać ze znanych i lubianych ROM-ów MIUIPolska. Jest to związane z coraz lepszymi zabezpieczeniami systemu MIUI.

15.03.2016 14.33
Nowe smartfony Xiaomi nie będą otrzymywać oprogramowania MIUIPolska.
REKLAMA
REKLAMA

O całej sytuacji poinformował Acid, który przez ostatnie 4 lata tworzył kolejne wersje oprogramowania do telefonów Xiaomi. Stwierdził jednak, że zadanie to od dwóch lat robi się coraz trudniejsze, ponieważ chiński producent smartfonów postanowił zabezpieczać swoje urządzenia przed instalacją nieautoryzowanych wersji systemu.

Pierwszą tego typu utrudnieniem była zmiana klucza MiRecovery. Z tym jednak Polacy poradzili sobie używając modyfikowanego recovery TWRP bez weryfikacji niejawnych kluczy Xiaomi. Było to jednak działanie w pełni usprawiedliwione. Chiński producent smartfonów w ten sposób chronił swoje sprzęty przed pośrednikami, którzy modyfikowali oprogramowanie sprzętów mobilnych i "wzbogacali je" o reklamy.

W tym roku pojawiły się kolejne blokady na poziomie bootloadera i kernela.

Są one dostępne na urządzeniach Redmi 3, Redmi Note 3 Pro, Mi4s oraz Mi5. Pierwsze zabezpieczenia uniemożliwia wgrywanie do smartfonu oprogramowanie innego niż Xiaomi. Drugie zaś powoduje, że dodanie jakichkolwiek elementów do aplikacji systemu zmienia sygnaturę plików aplikacji Androida. Dowolna zmiana w systemie powoduje, że telefon się nie uruchamia. Oznacza to, że zabezpieczone jest nie tylko urządzenie, ale też sam system.

Obejście tego zabezpieczenia nie jest niemożliwe, ale należy je uznać za bardzo trudne. Dodatkowo nie wiadomo, kiedy Xiaomi lub Google zastosuje nowe zabezpieczenia, a użytkownicy mający nieoficjalne oprogramowanie nie będą mogli używać swoich sprzętów. Z tego powodu MIUIPolska/Xiaomi.eu nie będzie wydawać na wyżej wymienione urządzenia ROM-ów i przeniesie język polski do oficjalnego systemu MIUI w wersji Global.

Użytkownicy, którzy nie są zadowoleni z tej decyzji i mają odblokowany bootloader, mogą wgrać do swojego telefonu inne oprogramowanie niebazujące na MIUI, choćby CyanogenModa. Starsze urządzenia jak na razie będą wspierane przez MIUIPolska. W związku z tą decyzją już w najbliższy piątek język polski ma zostać dodany do ROM-ów Global od Xiaomi. Do ich zainstalowania nie będzie potrzebny odblokowany bootloarder.

Może wydawać się, że MIUIPolska nie jest już potrzebne.

W końcu dostępne będzie oficjalne oprogramowanie od Xiaomi z wbudowanym językiem polskim. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mogli korzystać z tego rozwiązania. ROM Global będą mieć bowiem wyłącznie urządzenia sprzedawane poza Chinami. Niektóre urządzenia pozbawione ROM-u Global to modele Mi4c oraz MiNote Pro. Z kolei nadchodzące sprzęty otrzymają nowe oprogramowanie dopiero po jakimś czasie od chińskiej premiery.

REKLAMA

Oprogramowanie Global jest dostępne dla modeli Redmi Note 4G, Redmi 2 811, Redmi Note 3G, Mi 4i, Mi 3, Mi 4, Redmi Note 2, Mi Note. Użytkownicy tych sprzętów będą mieć do wyboru system w wersji MIUIPolska lub Global. Nowe urządzenia otrzymają tylko ROM Global. Oficjalny ROM ma mniejsze możliwości modyfikacji niż oprogramowanie tworzone przez entuzjastów. Nie zawiera roota oraz wielu autorskich dodatków.

Oznacza to, że zmiany te prawdopodobnie nie spodobają się zapaleńcom, ale dla zwykłych użytkowników oznaczają wygodę i bezpieczeństwo. Osoby kupujące smartfon Xiaomi muszą tylko sprawdzić, czy ich urządzenie będzie dostępne poza rynkiem chińskim i, co za tym idzie, czy otrzyma ROM Global z językiem polskim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA