1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie

Nie bez powodu JakDojade.pl to pierwsza aplikacja, jaką instaluję na smartfonie

Jakdojade.pl to aplikacja, którą mam na swoim smartfonie najdłużej.
138 interakcji
dołącz do dyskusji

Od lat, jeśli tylko potrzebuję skorzystać z komunikacji miejskiej, uruchamiam jedną konkretną aplikację mobilną. Klient mobilny funkcjonującego od 2008 roku serwisu JakDojade to także zawsze jeden z pierwszych programów, który ląduje na testowanych przeze mnie smartfonach.

Dobrze pamiętam czasy spisywania rozkładów jazdy z tablic na przystankach.

darmowe wifi autobus warszawa

Nie wiem co jest w rozkładach jazdy, ale od kiedy pamiętam, to wywoływały ogromną agresję mieszkańców mojej okolicy. Jak tylko pojawiła się nowa kartka z godzinami odjazdów okolicznych autobusów, to po kilku godzinach znikała - albo pod obscenicznym napisem, albo w ogóle.

Nic więc dziwnego, że jak tylko nowy rozkład się pojawił, to stawałem przed nim i skrzętnie spisywałem na noszoną w portfelu kartkę terminy odjazdów w interesujących mnie godzinach. Dzisiaj wydaje się to dziwne, ale przecież kilkanaście lat temu nie było jeszcze aparatów w telefonach…

JakDojade.pl wszystko zmieniło.

Po rozpowszechnieniu się dostępu do sieci uniezależniłem się od papierowego rozkładu jazdy na przystankach dzięki stronie internetowej zawierającej informacje o godzinach odjazdów. Uruchomione w 2008 roku JakDojade.pl to jednak coś więcej, niż dostęp do bazy danych.

jakdojade-pl-nawigacja-miejska

JakDojade.pl pozwala sprawdzić rozkłady jazdy autobusów, pociągów i tramwajów konkretnych linii, ale rzadko kiedy z tego korzystam. Najważniejszą funkcją usługi jest możliwość wyznaczania trasy pomiędzy dwoma punktami i automatyczne dobieranie najlepszego połączenia.

To nawigacja miejska na wyciągnięcie ręki.

Pierwotnie JakDojade.pl było dostępne w wersji przeglądarkowej, ale pojawiła się też strona mobilna i aplikacje klienckie. Serwis zmienił diametralnie sposób, w jaki poruszałem się po mieście, a zaplanowanie trasy do miejsca w nieodwiedzanej przeze mnie regularnie dzielnicy trwało zaledwie kilka sekund.

Samodzielne wyznaczanie trasy podczas poruszania się po Warszawie z wykorzystaniem komunikacji miejskiej to nie lada wyzwanie. Nierzadko potrzeba kilku przesiadek i trudno samodzielnie wybrać optymalną trasę. JakDojade.pl radzi sobie z tym nad wyraz dobrze i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

jakdojade-pl-wyznaczanie-trasy

Jak to wszystko się zaczęło?

Początku rozwijanego przez poznańską firmę City-Nav serwisu JakDojade.pl sięgają 2008 roku. Z początku usługa miała bazę danych komunikacji miejskiej z Poznania, ale dziś działa już w kilkunastu miastach w Polsce obsługując różne środki transportu, takie jak autobusy, tramwaje, metro i kolej miejską. Lista miast obsługiwanych dziś przez JakDojade.pl prezentuje się następująco:

 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • GOP
 • Gorzów Wlkp.
 • Grudziądz
 • Inowrocław
 • Jelenia Góra
 • Kraków
 • Leszno
 • Łódź
 • Lublin
 • MZKZG (Trójmiasto)
 • Olsztyn
 • Piła
 • Poznań
 • Radom
 • Rzeszów
 • Stargard
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Wrocław

Przez pierwsze cztery lata działalności JakDojade.pl wykorzystywało Mapy Google.

Teraz źródłem danych kartograficznych w wersji przeglądarkowej jest Emapa. JakDojade.pl jest dostępne w przeglądarce za darmo i można pobrać wersje bezpłatne ze sklepów z aplikacjami, ale za aplikacje klienckie w wersji premium trzeba zapłacić. Rozwój usługi wspiera Europejski Program Rozwoju Regionalnego.

JakDojade.pl dostało wiele nagród. Serwis był m.in. laureatem konkursu Appawards w 2013, dostał wyróżnienie Auler w 2010 i zdobył drugie miejsce w Democamp w 2008 roku. Dzisiaj design strony internetowej co prawda trąci myszką, ale… i tak stronę internetową widuję sporadycznie. Ważne jest, że aplikacja mobilna jest bardzo funkcjonalna i atrakcyjna.

Co oferuje mobilne JakDojade.pl?

Aplikacje klienckie serwisu można znaleźć w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Ich podstawową funkcją jest wyznaczanie trasy pomiędzy dwoma punktami i wybieranie najkorzystniejszej trasy o wybranej godzinie. Wyniki wyszukiwania można w ograniczonym stopniu modyfikować, np. wykluczając niektóre linie lub środki transportu.

Oprócz tego mobilne JakDojade.pl potrafi wyszukać najbliższy przystanek i pokazuje pozycję użytkownika na mapie, dzięki czemu maleje ryzyko przegapienia przystanku, na którym musimy wysiąść. Przed rozpoczęciem podróży można oszacować koszt biletów potrzebnych na przejazd. Wersja do Androida wyposażona została w widżety, które można przypiąć na ekranie głównym.

JakDojade.pl ma oczywiście konkurencję.

Na polskim rynku działa przynajmniej kilka aplikacji, które oferują możliwość sprawdzania rozkładów i wyznaczania trasy. Na przestrzeni lat testowałem je wielokrotnie, ale zawsze pokornie wracałem do JakDojade.pl. Transportoid zwykle odrzucał mnie szatą graficzną, a MobileMPK ubogą listą funkcji.

Przyszłość serwisu jest jednak niepewna. Nawet jeśli usługa wykosiłaby lokalną konkurencję, to zagrożeniem dla niej są takie podmioty jak Google i Apple. W mapach od obu gigantów świata technologii znajduje się bowiem funkcja wyznaczania trasy z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Apple jak na razie nie uruchomił usługi Transit w naszym kraju, ale Google Maps już teraz pozwala wyszukiwać połączenia. Działa to słabo, a baza danych pozostawia sporo do życzenia - ale kto wie, jak będzie wyglądało to za kilka lat? Jeśli tylko systemowe mapy w smartfonach będą radzić sobie z komunikacją miejską na akceptowalnym poziomie, to polski serwis może mieć spore kłopoty.

Jak na razie jednak się na to nie zapowiada, a JakDojade.pl pozostaje jedną z najstarszych aplikacji, jakie kiedykolwiek pobrałem i nadal używam.