REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie

Nie bez powodu JakDojade.pl to pierwsza aplikacja, jaką instaluję na smartfonie

Od lat, jeśli tylko potrzebuję skorzystać z komunikacji miejskiej, uruchamiam jedną konkretną aplikację mobilną. Klient mobilny funkcjonującego od 2008 roku serwisu JakDojade to także zawsze jeden z pierwszych programów, który ląduje na testowanych przeze mnie smartfonach.

18.03.2016
19:19
Jakdojade.pl to aplikacja, którą mam na swoim smartfonie najdłużej.
REKLAMA
138 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Dobrze pamiętam czasy spisywania rozkładów jazdy z tablic na przystankach.

darmowe wifi autobus warszawa

Nie wiem co jest w rozkładach jazdy, ale od kiedy pamiętam, to wywoływały ogromną agresję mieszkańców mojej okolicy. Jak tylko pojawiła się nowa kartka z godzinami odjazdów okolicznych autobusów, to po kilku godzinach znikała - albo pod obscenicznym napisem, albo w ogóle.

Nic więc dziwnego, że jak tylko nowy rozkład się pojawił, to stawałem przed nim i skrzętnie spisywałem na noszoną w portfelu kartkę terminy odjazdów w interesujących mnie godzinach. Dzisiaj wydaje się to dziwne, ale przecież kilkanaście lat temu nie było jeszcze aparatów w telefonach…

JakDojade.pl wszystko zmieniło.

Po rozpowszechnieniu się dostępu do sieci uniezależniłem się od papierowego rozkładu jazdy na przystankach dzięki stronie internetowej zawierającej informacje o godzinach odjazdów. Uruchomione w 2008 roku JakDojade.pl to jednak coś więcej, niż dostęp do bazy danych.

jakdojade-pl-nawigacja-miejska

JakDojade.pl pozwala sprawdzić rozkłady jazdy autobusów, pociągów i tramwajów konkretnych linii, ale rzadko kiedy z tego korzystam. Najważniejszą funkcją usługi jest możliwość wyznaczania trasy pomiędzy dwoma punktami i automatyczne dobieranie najlepszego połączenia.

To nawigacja miejska na wyciągnięcie ręki.

Pierwotnie JakDojade.pl było dostępne w wersji przeglądarkowej, ale pojawiła się też strona mobilna i aplikacje klienckie. Serwis zmienił diametralnie sposób, w jaki poruszałem się po mieście, a zaplanowanie trasy do miejsca w nieodwiedzanej przeze mnie regularnie dzielnicy trwało zaledwie kilka sekund.

Samodzielne wyznaczanie trasy podczas poruszania się po Warszawie z wykorzystaniem komunikacji miejskiej to nie lada wyzwanie. Nierzadko potrzeba kilku przesiadek i trudno samodzielnie wybrać optymalną trasę. JakDojade.pl radzi sobie z tym nad wyraz dobrze i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

jakdojade-pl-wyznaczanie-trasy

Jak to wszystko się zaczęło?

Początku rozwijanego przez poznańską firmę City-Nav serwisu JakDojade.pl sięgają 2008 roku. Z początku usługa miała bazę danych komunikacji miejskiej z Poznania, ale dziś działa już w kilkunastu miastach w Polsce obsługując różne środki transportu, takie jak autobusy, tramwaje, metro i kolej miejską. Lista miast obsługiwanych dziś przez JakDojade.pl prezentuje się następująco:

 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • GOP
 • Gorzów Wlkp.
 • Grudziądz
 • Inowrocław
 • Jelenia Góra
 • Kraków
 • Leszno
 • Łódź
 • Lublin
 • MZKZG (Trójmiasto)
 • Olsztyn
 • Piła
 • Poznań
 • Radom
 • Rzeszów
 • Stargard
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Wrocław

Przez pierwsze cztery lata działalności JakDojade.pl wykorzystywało Mapy Google.

Teraz źródłem danych kartograficznych w wersji przeglądarkowej jest Emapa. JakDojade.pl jest dostępne w przeglądarce za darmo i można pobrać wersje bezpłatne ze sklepów z aplikacjami, ale za aplikacje klienckie w wersji premium trzeba zapłacić. Rozwój usługi wspiera Europejski Program Rozwoju Regionalnego.

JakDojade.pl dostało wiele nagród. Serwis był m.in. laureatem konkursu Appawards w 2013, dostał wyróżnienie Auler w 2010 i zdobył drugie miejsce w Democamp w 2008 roku. Dzisiaj design strony internetowej co prawda trąci myszką, ale… i tak stronę internetową widuję sporadycznie. Ważne jest, że aplikacja mobilna jest bardzo funkcjonalna i atrakcyjna.

Co oferuje mobilne JakDojade.pl?

Aplikacje klienckie serwisu można znaleźć w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Ich podstawową funkcją jest wyznaczanie trasy pomiędzy dwoma punktami i wybieranie najkorzystniejszej trasy o wybranej godzinie. Wyniki wyszukiwania można w ograniczonym stopniu modyfikować, np. wykluczając niektóre linie lub środki transportu.

Oprócz tego mobilne JakDojade.pl potrafi wyszukać najbliższy przystanek i pokazuje pozycję użytkownika na mapie, dzięki czemu maleje ryzyko przegapienia przystanku, na którym musimy wysiąść. Przed rozpoczęciem podróży można oszacować koszt biletów potrzebnych na przejazd. Wersja do Androida wyposażona została w widżety, które można przypiąć na ekranie głównym.

JakDojade.pl ma oczywiście konkurencję.

Na polskim rynku działa przynajmniej kilka aplikacji, które oferują możliwość sprawdzania rozkładów i wyznaczania trasy. Na przestrzeni lat testowałem je wielokrotnie, ale zawsze pokornie wracałem do JakDojade.pl. Transportoid zwykle odrzucał mnie szatą graficzną, a MobileMPK ubogą listą funkcji.

Przyszłość serwisu jest jednak niepewna. Nawet jeśli usługa wykosiłaby lokalną konkurencję, to zagrożeniem dla niej są takie podmioty jak Google i Apple. W mapach od obu gigantów świata technologii znajduje się bowiem funkcja wyznaczania trasy z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

REKLAMA

Apple jak na razie nie uruchomił usługi Transit w naszym kraju, ale Google Maps już teraz pozwala wyszukiwać połączenia. Działa to słabo, a baza danych pozostawia sporo do życzenia - ale kto wie, jak będzie wyglądało to za kilka lat? Jeśli tylko systemowe mapy w smartfonach będą radzić sobie z komunikacją miejską na akceptowalnym poziomie, to polski serwis może mieć spore kłopoty.

Jak na razie jednak się na to nie zapowiada, a JakDojade.pl pozostaje jedną z najstarszych aplikacji, jakie kiedykolwiek pobrałem i nadal używam.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA