REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Możemy być dumni - Virtualna Warszawa to pierwsza na świecie realizacja Internetu Rzeczy na taką skalę

Internet Rzeczy to słowo klucz, ale w świadomości społecznej jakby bez znaczenia. Słyszymy o pralkach podłączonych do internetu, inteligentnych czajnikach czy żelazkach zintegrowanych z Facebookiem, ale w życiu trudno o praktyczne wykorzystanie tych zalet, bo całościowego ekosystemu brak. Inteligentne musiałoby być całe nasze otoczenie. Przystanki, przejścia podziemne, autobusy, tramwaje, muzea, całe ulice – taki właśnie jest zamysł Virtualnej Warszawy.

27.04.2015
17:32
Możemy być dumni – Virtualna Warszawa to pierwsza na świecie realizacja Internetu Rzeczy na taką skalę
REKLAMA
REKLAMA

Dotychczas Warszwa wprowadziła pilotażowe realizacje w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych i linii autobusowej 185, które każdy może przetestować korzystając z aplikacji przygotowanej przez polską firmę Ifinity.

REKLAMA

Kolejną realizacją będzie Centrum Nauki Kopernik, wraz z przylegającymi terenami i jeden wydziałów obsługi mieszkańców, a w przyszłości w beacony, odpowiadające za mikro-lokalizację dostępne będą w całej Warszawie. Na razie jest ich tysiąc, ale już za 3 lata ma być 200 razy tyle – połowa docelowej ilości.

Projekt jest wart 54 mln zł i jak do tej pory żadne miasto nie może się pochwalić wdrożeniem Internetu Rzeczy na taką skalę. Aplikacja ulepszy nie tylko życie niepełnosprawnych, ale również turystów i zwykłych Warszawiaków, dla których przewidziane jest stworzenie gry miejskiej. Skorzystać mogą także startupy, bo siatka czujników to przecież pole do popisu dla ciekawych pomysłów na biznes.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA