1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Waltr, czyli jak wygodnie kopiować pliki MKV i FLAC do pamięci iPhone'a i iPada

Apple blokuje użytkownikom iPhone’ów i iPadów wgrywanie materiałów audio i wideo w formatach, których nie wspiera system operacyjny iOS. Dotyczy to chociażby popularnych plików wideo MKV i muzyki w formacie FLAC. Na szczęście jest sposób na to, żeby obejść to ograniczenie i to bez wykonywania jailbreaka. Wystarczy wykorzystać aplikację o nazwie Waltr.

Waltr, czyli jak wygodnie kopiować pliki MKV i FLAC do pamięci iPhone’a i iPada

Opisywaliśmy już na łamach Spider’s Web aplikację Beamer, która pozwala na streamowanie materiałów w formatach m.in. MKV lub AVI bezpośrednio na Apple TV. Kolejna ciekawa aplikacja do OS X o nazwie Waltr, do której przetestowania zachęcili mnie zresztą twórcy Beamera, pozwala na przesyłanie plików audio i filmów w niewspieranych formatach bezpośrednio do aplikacji Muzyka i Wideo na iPhonie lub iPadzie.

To narzędzie genialne w swej prostocie.

waltr-app-mkv-flac-iphone-ipad-5

Użytkownicy systemów OS X z odtwarzaniem muzyki z plików FLAC i filmów w MKV lub AVI nie mają na szczęście problemów. Plików audio w wysokiej jakości nie potrzebuję i wystarcza mi 320 kbps w Spotify. Systemowy QuickTime Player z kolei jest co prawda jedną z aplikacji, których nigdy świadomie nie uruchomiłem, ale można ustalić jako domyślny odtwarzacz świetne VLC.

Jedyny problem z wideo w niewspieranym przez Apple formacie jest taki, że nie wspiera ich systemowy podgląd uruchamiany spacją, czyli tzw. Quick Look. Z tym na szczęście da się żyć. Gorzej jest niestety z urządzeniami mobilnymi, gdzie aplikacje producenta również nie wspierają wielu formatów.

Szkoda mi czasu na konwertowanie plików, które zwykle zobaczę tylko raz.

waltr-app-mkv-flac-iphone-ipad-1

Jeśli użytkownik chce trzymać się aplikacji producenta, to może poradzić sobie poprzez konwertowanie audio i wideo do formatu namaszczonego przez Apple jako ten słuszny właściwy. Mi jednak szkoda na to czasu, bo to stracony czas, który wolałbym wykorzystać na rozrywkę lub sen.

W tym celu można ratować się zewnętrznymi aplikacjami, do których wgrywać dane można na wiele różnych sposobów, w tym chociażby przewodowo lub bezprzewodowo przez iTunes. Czy nie wygodniej byłoby jednak wrzucać filmy bezpośrednio do aplikacji Wideo na smartfonie i iPadzie?

W App Store nie ma obecnie VLC Playera, a interfejs najlepszej aplikacji do obsługi MKV i AVI o nazwie AVPlayer pozostawia nieco do życzenia.

waltr-app-mkv-flac-iphone-ipad-2

Tak jak Beamer pokonuje bariery i pozwala odpalać filmy w praktycznie dowolnym formacie z pamięci komputera na Apple TV, tak jest aplikacja obchodząca granice nałożone przez producenta na urządzenia mobilne. Dzięki temu można wgrać do pamięci urządzenia z iOS pliki wideo i audio w dowolnym formacie bez konieczności uprzedniej konwersji.

Po podłączeniu urządzenia mobilnego do komputera za pomocą kabla Lightning wystarczy uruchomić aplikację Waltr, zamknąć iTunes i przeciągnąć wybrane pliki do okienka i chwilę poczekać. Po zakończeniu kopiowania można odłączyć iPhone’a lub iPada i cieszyć się swoimi materiałami bezpośrednio w aplikacji Wideo lub Muzyka.

Sam sprawdziłem Waltr.app w praktyce i to faktycznie działa!

waltr-app-mkv-flac-iphone-ipad-3

Chociaż nie da się tych plików skopiować przez iTunes, to aplikacja Wideo po skopiowaniu ich przez Waltr faktycznie radzi sobie bez problemu z plikami AVI i MKV. Nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem. Wisienką na torcie, którą docenią zwłaszcza piraci, jest wsparcie napisów w plikach SRT. Wystarczy jednocześnie przeciągnąć pliki z filmem i napisami o takiej samej nazwie, a w aplikacji Wideo pojawi się obsługa linii dialogowych.

Chcę też zaznaczyć, że Waltr nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób, które oglądają pliki wideo pobrane z sieci bez uiszczenia opłaty właścicielowi praw autorskich. Sam mam na dysku mnóstwo prywatnych pamiątkowych nagrań - chociażby z Flyspotu - które wykonane zostały urządzeniem generującym pliki w formacie niewspieranym przez OS X. Mogę oczywiście bawić się w czasochłonną konwersję takich materiałów, ale czemu zawracać tym tym głowę użytkownika?

Nie sądzę niestety, by Apple w przewidywalnej przyszłości zrezygnowało z ograniczeń.

waltr-app-mkv-flac-iphone-ipad-4

Producent z Cupertino lubi zamykać swoich użytkowników w rezerwacie. Nie jest istotne, że nie żyjemy w bańce i nawet nie będąc piratem czasem mamy do dyspozycji pliki wideo w innym formacie niż apple’owy MOV. Materiały MKV i AVI wrzucane są do jednego worka z napisem “piractwo”, a Apple sprzedające i wypożyczające w iTunes Store filmy i seriale nie chce ułatwiać życia użytkownikom, którzy

Nieistotne jest przy tym to, że rykoszetem obrywają użytkownicy o nieco większych potrzebach. Okazuje się przy tym, że to Microsoft staje się dzisiaj bastionem wolności. To w Windows 10 pojawi się najprawdopodobniej natywne wsparcie odtwarzania filmów w formacie MKV w systemowej aplikacji obsługującej nagrania wideo, o czym użytkownicy OS X i iOS mogą tylko pomarzyć.

Nie łudzę się, że Apple pójdzie podobną drogą i dlatego ogromnie się cieszę, że powstają takie programy jak Beamer i Waltr. Ułatwiają one życie i pracę użytkownikom Maków i Szkoda jedynie, że za możliwość kopiowania plików MKV i FLAC na iPhone’y i iPady trzeba zapłacić aż 30 euro. W dodatku w takiej cenie jest licencję tylko na jeden komputer. Na szczęście jest wersja testowa, która działa przez 14 dni.

Zgodzę się, że Waltr jest dość kosztownym programem i rozwiązuje problem nieznany użytkownikom innych systemów mobilnych. Jeśli jednak ktoś stale wgrywa na smartfon lub tablet Apple filmy, to chyba warto rozważyć zakup i zapewnić sobie nieco wygody i oszczędzić cenny czas.

Grafika główna pochodzi z serwisu Shuttestock.