REKLAMA

Intel wchodzi w Chromebooki. Z przytupem

Intel oraz Google, podczas wspólnej konferencji odbywającej się w San Francisco zdecydowali się ujawnić szczegóły dotyczące przyszłości urządzeń pracujących pod kontrolą Chrome OS. Nowe komputery mają być szybsze, wydajniejsze, działać dłużej na baterii, a ich podzespoły będą pozbawione tzw. konfliktowych materiałów.

06.05.2014 18.30
Intel wchodzi w Chromebooki. Z przytupem
REKLAMA

Wśród zaprezentowanych urządzeń znalazły się nie tylko nowe laptopy, ale także tzw. AIO (All In One), komputery oraz hybrydy. Wszystkie z nich pod względem wydajności oraz ceny przygotowane zostały dla różnych grup użytkowników.

REKLAMA

Więcej mocy!

Dotychczas komputery z Chrome OS, nawet pomimo tego, że system sam w sobie nie należy do szczególnie wymagających, nie zawsze zasługiwały na miano demonów szybkości, jeśli oczekiwaliśmy po nich bezproblemowego korzystania z wielu aplikacji jednocześnie. Dla użytkowników, którzy napotkali ten problem Intel przygotował więc zupełnie nową linię Chromebooków wyposażonych w wydajniejsze niż Celeron procesory.

chrome os
Acer_c720_Corei3_4

Sercem nowych urządzeń będzie i3 czwartej generacji i jako pierwsi na rynek wprowadzą je Acer oraz Dell. W obydwu przypadkach cena powinna wynieść około 349 dolarów, a premierę sklepową przewiduje się na lato tego roku.

W przypadku Della, flagowym urządzeniem będzie Chromebook 11, dostępny do tej pory w słabszych konfiguracjach, natomiast modelem Acera będzie C720.

Bay Trail

Podczas prezentacji nie zabrakło jednak „klasycznych” Chromebooków, które od nowej generacji wyposażone zostaną w układy z rodziny Intel Bay Trail-M. Wśród producentów mających zaoferować nowe komputery przenośne znalazł się m.in. Asus (model C200 – 11,6 cala i C300, - 13,3 cali, premiera przed końcem roku), Toshiba oraz Lenovo z klasycznym N20 i konwertowalnym N20p (cena około 329 dolarów), a wszystkie z nich powinny trafić na sklepowe półki (przynajmniej w USA) jeszcze w tym roku.

ASUS_C200
Clipboard13

Co będą w stanie zaoferować nowe Chromebooki? Przede wszystkim jeszcze dłuższy czas pracy – w tym wypadku nawet do 11 godzin, całkowicie bezgłośną pracę dzięki braku konieczności stosowania wentylatorów, obsługę standardu 802.11ac oraz większą uniwersalność, co ma się przełożyć m.in. na powstanie urządzeń w różnych formach (przykładowo laptop Lenovo N20p należy do konwertowalnej serii Yoga) oraz większej różnorodności produktów końcowych.

Wzór do naśladowania?

Intel nie ograniczył się jednak wyłącznie do oferowania swoich podzespołów innym producentom. W staraniach o zwycięstwo Chrome OS na rynku edukacyjnym stworzył własny wzorcowy model Chromebooka (Education Chromebook Reference Design), z którego będą mogły skorzystać zainteresowane firmy i który już wkrótce powinien trafić do wielu klientów.

Posunięcie to jest o tyle istotne, że właśnie w tej branży Chrome OS spisuje się coraz lepiej. W ostatnim czasie liczba szkół korzystających z urządzeń z tym systemem wzrosła aż dwukrotnie - z 5000 do 10 000.

Nie tylko laptopy

Oprócz komputerów przenośnych Intel i Google ujawnili terminy wprowadzenia do sprzedaży dwóch prezentowanych już wcześniej urządzeń – Chromeboxa od HP oraz Chromebase od LG. Pierwsze z tych urządzeń, w doskonale wszystkim znanej formie „kostki” i wyposażone w układ Haswell trafi do sprzedaży w USA już w przyszłym miesiącu (początkowo miał zadebiutować na wiosnę). Jego przeznaczeniem jest jednak nie tylko pełnienie roli klasycznego, biurkowego komputera, ale również – ze względu na niezwykle kompaktowe rozmiary – obsługa ekranów np. na lotniskach, w sklepach czy obsługa wideokonferencji.

Clipboard02
Clipboard14
REKLAMA

Chromebase, wyposażony w 21-calowy ekran FullHD trafi natomiast do sklepów nieco wcześniej, bo jeszcze w tym miesiącu, w cenie 349 dolarów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wszystkie nowe urządzenia powstające z wykorzystaniem podzespołów Intela, będą pozbawione tzw. konfliktowych minerałów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA