REKLAMA

Apple nie ogarnia własnej Siri, ale bierze się za sterowanie myślami. Prototyp już działa

Apple inwestuje w partnerstwo ze startupem tworzącym czipy interfejsu mózg-komputer. Efektem przedsięwzięcia mają być implanty, które po wszczepieniu do mózgu pozwolą na sterowanie urządzeniami Apple za pomocą myśli.

Apple nie ogarnia własnej Siri, ale bierze się za sterowanie myślami. Prototyp już działa
REKLAMA

Apple jest obecne w naszych głowach na wiele sposobów. W naszej świadomości to firma, która stworzyła liczne urządzenia elektroniki konsumenckiej, które podbiły świat. Zależnie kogo spytać, logo koncernu z Cupertino kojarzy nam się albo z iPhone'ami, albo z przesadnie drogimi gadżetami. Jednak to Apple nie wystarcza, firma chce dosłownie być w naszych głowach.

Implant mózgowy to nowy obszar zainteresowania Apple

REKLAMA

Poprzez opracowanie czipu interfejsu mózg-komputer – urządzenia wszczepianego w okolice mózgu – będzie można sterować komputerem przy użyciu jedynie myśli. Tego typu urządzenie rozwija np. należący do Elona Muska Neuralink.

Jak informuje amerykański dziennik The Wall Street Journal, Apple jest w początkowych fazach rozwijania własnego urządzenia wszczepianego do żyły na szczycie kory ruchowej mózgu. Technologia tworzona jest we współpracy ze startupem Synchron, głównym rywalem Neuralink. Synchron ma własny implant interfejsu mózg-komputer, Stentrode, który odczytuje sygnały z mózgu i przetwarza je na akcje dokonywane na ekranach urządzeń elektronicznych. Stentrode został stworzony głównie z myślą o osobach o znacznie ograniczonej motoryce, np. sparaliżowanych w konsekwencji wypadków.

Jak wyjaśnia WSJ, Apple upatruje w tym partnerstwie możliwości stworzenia oprogramowania umożliwiającego kontrolowanie swoich urządzeń – iPhone, iPada czy komputerów Mac – bez konieczności wykorzystywania dłoni czy ust. Tym samym Apple mogłoby zaoferować swoje produkty niszowej grupie klientów, która zwykle potrzebuje rozwiązań tworzonych na zamówienie.

Jednym z testerów owoców partnerstwa ma być chorujący na stwardnienie zanikowe boczne Mark Jackson. Jackson przy użyciu Stentrode miał być w stanie wirtualnie zjeżdżać na nartach podczas sesji z użyciem Apple Vision Pro. Jackson używa implantu także do sterowania iPhone'em i iPadem.

Jackson zastrzegł, że technologia Synchron jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Nie może jej użyć do naśladowania pracy kursora myszy lub ekranu dotykowego, więc nawigacja jest znacznie wolniejsza niż normalna interakcja z komputerem lub smartfonem

Więcej na temat Apple:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-05-14T13:04:38+02:00
Aktualizacja: 2025-05-14T11:20:39+02:00
Aktualizacja: 2025-05-14T10:49:33+02:00
Aktualizacja: 2025-05-14T08:23:37+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA