Krok w ewolucji homo sapiens. Są ludzie, którzy widzą kolor, którego inni nie są w stanie dostrzec
Olo to kolor, którego nikt wcześniej nie widział i który można dostrzec wyłącznie za pomocą laserowej stymulacji siatkówki. Ten niezwykły odcień zobaczyło zaledwie pięć osób na całym świecie.

Odkrycie nowego koloru było możliwe dzięki precyzyjnej manipulacji siatkówką oka przy użyciu impulsów laserowych. Zespół naukowców opracował metodę selektywnej stymulacji konkretnych komórek siatkówki odpowiedzialnych za widzenie barw - czopków typu M (średnich). W normalnych warunkach nie ma naturalnego światła, które pobudzałoby wyłącznie te komórki.
Eksperyment polegał na dokładnym zmapowaniu małego fragmentu siatkówki człowieka w celu zlokalizowania czopków M. Następnie laser skanował siatkówkę emitując precyzyjnie ukierunkowane impulsy świetlne, które pobudzały wybrane komórki. W rezultacie badani doświadczali koloru, którego plama w polu widzenia miała rozmiar około dwukrotnie większy od pełni księżyca obserwowanej gołym okiem.
To też jest bardzo ciekawe:
Przełamanie barier naturalnego postrzegania kolorów
Ludzki układ wzrokowy postrzega kolory dzięki trzem rodzajom czopków w siatkówce: długim (L), średnim (M) i krótkim (S), które reagują na różne długości fal świetlnych. Czopki L są najbardziej wrażliwe na światło czerwone, czopki S na niebieskie, a czopki M znajdują się pomiędzy nimi w spektrum światła widzialnego.
Standardowo oko ludzkie może widzieć kolory o długości fali od około 380 do 740 nanometrów. Normalnie postrzegane barwy powstają przez mieszanie się sygnałów z tych trzech typów czopków. Naukowcom udało się jednak przełamać to ograniczenie poprzez selektywne pobudzanie tylko czopków M, co doprowadziło do doświadczenia zupełnie nowego koloru.
Jak wygląda olo?
Osoby, które doświadczyły nowego koloru, opisały go jako niebiesko-zielony, jednak podkreślały, że ten opis nie oddaje w pełni bogactwa tego wrażenia. - To było oszałamiające. Barwa jest niesamowicie nasycona – stwierdził Ren Ng, jeden z badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Naukowcy udostępnili zdjęcie turkusowego kwadratu, aby przybliżyć wygląd koloru olo, jednakże stanowczo podkreślili, że prawdziwy odcień można uzyskać wyłącznie poprzez laserową manipulację siatkówką. - Kolor, który widzimy, jest jego wersją, ale absolutnie blednie w porównaniu z doświadczeniem olo - zaznaczył Austin Roorda, naukowiec zajmujący się wzrokiem,
Co to właściwie oznacza?
Naukowcy nazwali swoje narzędzie Oz Vision i wierzą, że pomoże ono w badaniu fundamentalnych pytań dotyczących tego, jak mózg interpretuje sygnały wzrokowe i tworzy nasze doświadczenie widzenia świata. Potencjalne zastosowania tej technologii obejmują pogłębienie wiedzy o percepcji kolorów i procesach neuronalnych związanych z widzeniem, badanie ślepoty barwnej i opracowanie nowych metod diagnostycznych i lepsze zrozumienie chorób wpływających na wzrok, takich jak retinopatia barwnikowa.
Odkrycie koloru olo stanowi fascynujący przełom w naszym rozumieniu ludzkiej percepcji wzrokowej. Pokazuje, że granice tego, co możemy zobaczyć, nie są wyznaczone wyłącznie przez fizyczne właściwości światła, ale również przez to, w jaki sposób nasz mózg interpretuje sygnały z komórek siatkówki. Choć na razie tylko pięć osób doświadczyło tego niezwykłego koloru, badania te otwierają nowe możliwości w dziedzinie neurobiologii widzenia i mogą prowadzić do rozwoju innowacyjnych terapii chorób oczu. Jednocześnie przypominają nam, jak fascynujący i złożony jest nasz układ wzrokowy oraz jak wiele jeszcze pozostaje do odkrycia w dziedzinie ludzkiej percepcji.