REKLAMA

Nowy system lokalizacji w Polsce. Ułatwi służbom dotarcie do osób wzywających pomocy

W Polsce zbliża się uruchomienie systemu Advanced Mobile Location (AML) – technologii, która może zrewolucjonizować działania służb ratunkowych i uratować wiele istnień. Dzięki AML, gdy zadzwonimy na numer alarmowy, nasz smartfon automatycznie przekaże dokładną lokalizację służbom ratunkowym, co znacząco skróci czas ich reakcji.

Nowy system lokalizacji w Polsce. Ułatwi służbom dotarcie do osób wzywających pomocy
REKLAMA

AML to funkcja wbudowana w nowoczesne smartfony z systemami Android i iOS. W momencie połączenia z numerem alarmowym telefon automatycznie włącza moduły lokalizacyjne, takie jak GPS i Wi-Fi, aby precyzyjnie określić nasze położenie. Następnie dane te są przesyłane do centrum ratunkowego za pomocą SMS-a lub protokołu HTTPS. Co ważne, wszystko odbywa się bez udziału użytkownika i jest całkowicie bezpłatne.

REKLAMA

AML został opracowany w Wielkiej Brytanii w 2014 r. przez British Telecom, EE Limited i HTC jako rozwiązanie problemu lokalizacji dzwoniącego w sytuacjach awaryjnych.

System AML w Polsce

W Polsce system ten nie funkcjonuje, ale nareszcie ma się to zmienić. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał właśnie umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić w naszym kraju system lokalizacji AML (Advance Mobile Location).

System tworzony jest we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 mln zł. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 r.

System AML to przełomowe rozwiązanie, które wykorzystuje nowoczesne technologie, aby ratować życie. Dzięki tej technologii służby ratunkowe będą mogły działać szybciej i skuteczniej, co w sytuacjach zagrożenia życia ma kluczowe znaczenie. To przykład, jak nowoczesne technologie mogą realnie poprawiać jakość naszego życia i wspierać działania w najtrudniejszych momentach

– powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Jak działa system AML?

Obecnie używane systemy lokalizacyjne mają liczne ograniczenia, które mogą utrudniać dotarcie służb na czas. Problemy z określeniem lokalizacji występują szczególnie w słabo zabudowanych miejscach. Dodatkowym wyzwaniem bywa stres i dezorientacja osób wzywających pomoc, co utrudnia przekazanie informacji o miejscu zdarzenia.

System AML automatycznie aktywuje się podczas połączeń na numery alarmowe, wykorzystując wbudowane w telefon funkcje lokalizacyjne. Dane o położeniu osoby dzwoniącej są przekazywane służbom ratunkowym z dokładnością do kilku metrów, nawet kilka razy podczas jednej rozmowy. Wysyłane dane lokalizują urządzenie do 5 m na zewnątrz i średnio 25 m w pomieszczeniach.

Dzięki temu osoba wzywająca pomoc nie musi znać swojego dokładnego położenia, a dyspozytor otrzymuje dane lokalizacyjne automatycznie. Według Komisji Europejskiej AML skraca czas dotarcia służb o średnio 30 sekund, co ma kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Wiele osób może powiedzieć, że 30 sekund to niedużo. Jednak w skali populacji Unii Europejskiej tak skrócony czas interwencji może uratować 800 ludzi rocznie, a w Polsce średnio 67 osób.

Skrócenie czasu reakcji może umożliwić szybsze udzielenie pomocy medycznej, zorganizowanie akcji ratowniczej lub zatrzymanie sprawcy przestępstwa.

Advance Mobile Location została wdrożona w większości krajów Unii Europejskiej: w Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Irlandii, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz częściowo w Austrii (tylko na urządzeniach z OS Android).

Więcej o technologii ratującej życie przeczytasz na Spider's Web:

Nasze dane pozostaną bezpieczne

System działa wyłącznie podczas połączeń z numerami alarmowymi, a dane lokalizacyjne są objęte tajemnicą komunikacji elektronicznej. Informacje są usuwane po określonym czasie, co gwarantuje ochronę prywatności.

REKLAMA

Wdrożenie AML w Polsce wynika z przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia takiego rozwiązania. W wielu krajach UE AML działa już z powodzeniem.

Wdrożenie systemu AML w Polsce to krok milowy w poprawie efektywności działań służb ratunkowych. Dzięki tej technologii pomoc będzie mogła dotrzeć szybciej i precyzyjniej tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. To kolejny dowód na to, jak nowoczesne technologie mogą realnie wpływać na nasze bezpieczeństwo i życie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA