Google nie potrafi już odróżnić ludzi od botów. Test "Udowodnij, że nie jesteś robotem" nie działa.
Z pewnością kojarzycie test Captcha. To ten, który was denerwuje i za każdym razem każe potwierdzić, że nie jesteście robotem. Okazuje się, że robot sobie z nim poradzi.
Trójka naukowców ze Szwajcarskiego ETH, która zajmuje się badaniami sztucznej inteligencji, wykonała ciekawy test sprawdzający popularne zabezpieczenie stworzone przez Google'a. Badacze zmodyfikowali istniejące narzędzia do przetwarzania obrazu, aby stworzyć nowy model, który poradzi sobie z Captcha. Zdał egzamin śpiewająco.
Sztuczna inteligencja pokonała narzędzie Captcha
W procesie logowania często napotykamy Captchę. Nie wszędzie, bo Google już jakiś czas temu (na początku 2023 roku) wdrożył funkcję do przeglądarki Chrome, które mają ograniczyć ręczne przeprowadzanie weryfikacji. Podobną drogą już wcześniej poszedł Apple, który w iOS 16 również wdrożył automatyczną weryfikację.
Nie oznacza to jednak, że Captcha się nie pojawia w usługach internetowych podczas logowania. Każdy, kto chociaż raz musiał przejść przez proces weryfikacji, wie, jak bardzo może być to irytujące. Tak, chodzi o te kafelki, w których trzeba zaznaczyć rower, motocykl, sygnalizację świetlną i zastanawiać się, czy kawałek nieznacznie wystającego elementu również należy zaznaczyć.
Z artykułu przygotowanego przez badaczy wynika, że odpowiednio przygotowana sztuczna inteligencja również nie widzi żadnego problemu w procesie weryfikacji. Przypominam, że jest to test, który ma sprawdzić, czy jest się człowiekiem. Naukowcy zmodyfikowali istniejący model tak, aby rozpoznawał obiekty, które są wyświetlane przez reCAPTCHAv2 – samochody, mosty, czy też sygnalizację świetlna. Sztuczna inteligencja została przeszkolona za pomocą tysięcy zdjęć przedstawiających te obiekty.
Jakie były tego skutki? No, co najmniej intrygujące. Z raportu wynika bowiem, że odpowiednio spreparowana sztuczna inteligencja potrafiła za każdym razem przejść test Captcha. Co prawda model nie wykazywał 100-procentowej dokładności, ale to nie przeszkadzało w skuteczności rozwiązania. Tego typu test pozwala bowiem na wielokrotne wykonanie próby. Co ciekawe, gdy model w pierwszym teście zaznaczał błędne odpowiedzi, to już przy drugim podejściu weryfikacja kończyła się sukcesem.
Aby nauczyć sposobu rozwiązania tego testu, naukowcy musieli wprowadzić tylko 13 kategorii obiektów. Faktem jest to, że Captcha nie bazuje wyłącznie na prostym zaznaczaniu odpowiednich pól na obrazku. Istnieją również bardziej skomplikowane testy polegające na dostosowaniu elementu za pomocą suwaka i nie tylko. Sztuczna inteligencja również potrafiła oszukać bardziej skomplikowane łamigłówki przygotowane przez Google'a za pomocą śledzenia ruchów myszy czy nawet sprawdzania historii przeglądarki.
Badanie pokazuje, że testy typu "potwierdź, że jesteś człowiekiem" w erze sztucznej inteligencji nie działają. Eksperyment nie został przeprowadzony wyłącznie, aby oszukać strony internetowe. Przedsięwzięcie ma wyższy cel – przygotowania technik, które sprawią, że Captcha będzie potrafić wykrywać specjalne modele sztucznej inteligencji.
Więcej o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider's Web: