Największa pompa ciepła na świecie. Ogrzeje tysiące mieszkań w stolicy
Finowie, znani z zamiłowania do sauny i ciepłych domów, szykują się do kolejnej rewolucji w ogrzewaniu. Stolica kraju, Helsinki, buduje największą na świecie pompę ciepła, która ma ogrzać aż 30 tys. gospodarstw domowych.
To nie jest zwykła pompa. Ta maszyna ma działać nawet przy temperaturach sięgających -20 stopni Celsjusza, co w chłodnych fińskich zimach jest nie lada wyzwaniem. A co najważniejsze, będzie zasilana wyłącznie energią odnawialną.
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co lodówka, tylko odwrotnie. Zamiast odbierać ciepło z wnętrza lodówki i oddawać je na zewnątrz, pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia (nawet z głębin ziemi) i przenosi je do wnętrza budynków. Dzięki temu możemy ogrzewać nasze domy, wykorzystując energię, która i tak byłaby "stracona".
Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider`s Web:
Czyste powietrze i ciepła woda
Finlandia od lat jest jednym z liderów w dziedzinie energetyki odnawialnej. Dzięki pompie ciepła stolica Finlandii zmniejszy emisję CO2 o 26 tys. ton rocznie.
Tak ogromną pompę ciepła wyprodukowała niemiecka firma MAN Energy Solution. Pompa ciepła powietrze-woda będzie największą na świecie, z pełną wydajnością grzewczą od 20 do 33 MW, w zależności od temperatury powietrza.
Inwestycja w gigantyczną pompę ciepła to kolejny dowód na to, że kraj ten poważnie podchodzi do ochrony środowiska. Helsinki stają się inspiracją dla innych miast na całym świecie, które szukają bardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania.
Mrozy jej nie straszne
Jednostka może pracować w temperaturach zewnętrznych nawet do -20 stopni C, wykorzystując CO2 jako naturalny czynnik chłodniczy w układzie zamkniętym. Zastosowanie CO2 jest bezpieczniejsze, ponieważ w razie nieszczelności systemu środek ten jest mniej szkodliwy niż alternatywne rozwiązania.
Pompa będzie podgrzewać wodę do 90 stopni Celsjusza.
Zasilana energią elektryczną ze źródeł odnawialnych pompa ciepła będzie wykorzystywać powietrze atmosferyczne jako źródło energii cieplnej w celu zwiększenia temperatury wody i spełnienia wymagań sieci ciepłowniczej. Rocznie będzie dostarczać około 200 GWh ciepła do około 30 tys. gospodarstw domowych w Helsinkach. Urządzenie rozpocznie produkcję w sezonie grzewczym 2026-2027.
Gigant także w Polsce
Największa pompa ciepła w Polsce instalowana jest we Wrocławiu. To rozwiązanie unikatowe w skali światowej. Wrompa to inwestycja, która obejmuję budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.
Dzięki projektowi możliwe będzie pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie. Wrompa dostarczy do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.
Dzięki zastosowaniu we Wrocławiu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z OZE możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla, a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Spodziewana redukcja emisji CO2 po ukończeniu projektu wynosi ok. 35 tys. ton rocznie.