REKLAMA

Z tym laptopem poczujesz się jak własny ojciec. Sprzedawcy znaleźli żyłę złota

Sprzedawcy na Aliexpress zorientowali się, że żyłą złota jest nie tylko kopiowanie nowoczesnych gadżetów, ale też wierne odtwarzanie retro elektroniki. Obecnie hitem jednego z największych retro sklepików jest Pocket 386, czyli laptop z procesorem 40 MHz, 8 MB RAM i Windowsem 3.11.

24.06.2024 06.33
Z tym laptopem poczujesz się jak własny ojciec. Sprzedawcy znaleźli żyłę złota
REKLAMA

Technologiczne gadżety na Aliexpress można podzielić na trzy kategorie: tanie, lecz dobre gadżety, tanie i niezbyt dobre (lub po prostu złe) produkty, oraz stosunkowo dziwne twory chińskiej myśli technologicznej. Ta ostatnia kategoria zyskała jakiś czas temu nowy nurt, czyli odtwarzanie retro elektroniki.

Ale nie chodzi tu o kolejnego klona kultowych konsol do gier. Producenci z państwa środka przerzucili się na tworzenie laptopów rodem z lat 90.

REKLAMA

Procesor 40 MHz i 8 MB RAMu? Ten laptop podbija Aliexpress

Pierwsze modele "retro laptopów" pojawiły się na Aliexpress w sklepie DZT's Store i wzbudziły niemałą sensację wśród fanów. A to ze względu na fakt, że producent w kosztujących około tysiąca złotych urządzeniach zastosował procesor z 1984 roku i starał się wiernie odwzorować - zarówno w wyglądzie, oprogramowaniu, jak i w użytych podzespołach - to, co znaleźlibyśmy w masywnych komputerach klasy IBM PC z lat 80. i początku 90. Mowa tu m.in. o modelu Pocket 8086, Hand 386, czy możliwym do znalezienia w innych sklepach Book 8088.

Jak informuje serwis Ars Technica, w ofercie DZT pojawił się nowy laptop - Pocket 386. Pocket 386 stanowi następcę Hand 386 z wyglądem łudząco przypominającym Book 8088. Na pokładzie nie znajdziemy już oryginalnego i świeżego CPU Intela, lecz zdemontowany z innego urządzenia czipset Ali M6117 z procesorem 386SX. W laptopie znajdziemy 8 MB RAM, wymienialną kartę VGA, kartę dźwiękową Yamaha OPL3, wyświetlacz IPS 800x480 oraz wejście na kartę pamięci CompactFlash, a urządzenie zasila akumulator o pojemności 4000 mAh.

W Pocket 386 zabrakło trackpada, jednak z pomocą portu PS/2 do laptopa można podłączyć myszkę. Całość zwieńcza system Windows 3.11, który można zaktualizować do Windows 95 po skontaktowaniu się ze sprzedawcą - wyśle on plik w formacie GHO.

Za retro zabawkę, jaką dla wielu entuzjastów może być Pocket 386, sprzedawca z państwa środka liczy sobie obecnie 1052 złote, lecz Aliexpress gwarantuje darmową wysyłkę. Dotychczas Pocket 386 zebrał opinie mocno pozytywne, będąc ocenionym przez 50 klientów na 4,9 gwiazdki.

REKLAMA

Więcej dla fanów retro:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA