REKLAMA

Najbardziej lubimy piosenki, które znamy. Oto dlaczego tak się dzieje

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że ulubiona melodia potrafi natychmiast poprawić nam humor, porwać do tańca lub wzruszyć do łez? Odpowiedzi szukają naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, którzy wspólnie odkryli fascynujące meandry mózgu reagującego na muzykę.

Zanucisz do telefonu z YouTube Music, a ten wyszuka piosenkę
REKLAMA

Ich badanie, niczym utwór symfoniczny, odsłania złożoną sekwencję wydarzeń zachodzących w mózgu pod wpływem muzyki. Okazuje się, że dźwięki uruchamiają kaskadę reakcji, angażując różne jego obszary.

REKLAMA

Więcej o technologii, która pozwala nam lepiej poznać człowieka przeczytasz na Spider`s Web:

Kiedy włączamy radio i zaczyna grać nasza ulubiona piosenka, nasz mózg reaguje w złożonym wzorze, w którym aktywowane są obszary przetwarzające dźwięk, emocje i pamięć. Inżynier Mamoń, z kultowej komedii "Rejs" ujął to krótko: "Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem".

Kora słuchowa, niczym dyrygent, rozpoznaje i analizuje poszczególne dźwięki, rytm i melodię i wysyła informacje do innych obszarów mózgu, takich jak hipokamp, ​​który bierze udział w pamięci, i zakręt obręczy, który pomaga w uwadze i przetwarzaniu emocji.

Ten proces pomaga nam szybko rozpoznawać piosenki i przewidywać, co będzie dalej, dzięki czemu słuchanie muzyki jest przyjemnym i znajomym doświadczeniem.

To jednak nie koniec muzycznej podróży po mózgu. Do tańca dołączają również ośrodki odpowiedzialne za pamięć i skojarzenia. Tam melodia splata się z naszymi wspomnieniami i doświadczeniami, nabierając osobistego znaczenia. Nic dziwnego, że niektóre utwory potrafią przenieść nas w czasy dzieciństwa lub wywołać lawinę emocji.

Jak natychmiast rozpoznajemy piosenki?

Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, ujawnia dokładnie, w jaki sposób nasze mózgi rozpoznają i przewidują sekwencje muzyczne, aktywując obszary związane z dźwiękiem, pamięcią i emocjami. Wiedza ta może pomóc w opracowaniu narzędzi do wykrywania pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.

W badaniu zmierzono fale mózgowe 83 uczestników, pokazując złożone procesy neuronowe związane z percepcją muzyki. Wyniki zostały opublikowane w prestiżowym magazynie Nature.

Bardzo ważna muzyka

Jak wyjaśnia jeden z czołowych naukowców prowadzących badanie, adiunkt Leonardo Bonetti z Centrum Muzyki Mózgu na Uniwersytecie w Aarhus, wiedza o tym, jak nasz mózg reaguje na muzykę, może odegrać kluczową rolę w zrozumieniu naszych funkcji poznawczych.

REKLAMA

Nasze badania dostarczają szczegółowych informacji na temat zdolności mózgu do przetwarzania i przewidywania muzyki. Może to mieć znaczenie dla badania zdrowia mózgu, ponieważ oferuje potencjalne ścieżki do zbadania, w jaki sposób starzenie się i choroby, takie jak demencja, wpływają na przetwarzanie poznawcze w czasie. W dłuższej perspektywie odkrycia te mogą pomóc w opracowaniu narzędzi przesiewowych do wykrywania indywidualnego ryzyka rozwoju demencji na podstawie aktywności mózgu ludzi podczas słuchania i rozpoznawania muzyki

- mowi Leonardo Bonetti.

Badania te otwierają drzwi do fascynującego świata muzyki i jej wpływu na mózg. Muzyka to nie tylko przyjemność dla uszu, ale również potężne narzędzie oddziałujące na nasz mózg i emocje. Badania nad jej percepcją pozwalają nam lepiej zrozumieć siebie i złożoność ludzkiego umysłu. A kto wie, może muzyka stanie się kiedyś kluczem do zdrowia i długowieczności?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA