REKLAMA

Nowa metoda płatności w Google Play. Wystarczy ten kod

Do sklepu Google Play wleciał nowy sposób płatności. Można odłączyć kartę i przestać się obawiać na przykład tym, że dziecko po wzięciu telefonu nakupuje aplikacji i gier.

09.05.2024 16.26
Dzieci kupują rzeczy przez internet
REKLAMA

Wszystko dzięki Blikowi, który został wprowadzony do sklepu Google'a. Polski Standard Płatności podjął partnerstwo z Google, więc użytkownicy mogą korzystać z tego niezwykle popularnego rozwiązania zamiast dotychczasowych metod płatności. Korzystanie z metody Google Play nie różni się od zakupów w sieci z użyciem BLIKA – uzyskujemy sześciocyfrowy kod, wklejamy, potwierdzamy i cieszymy się prostotą płatności online.

REKLAMA

Wprowadzenie BLIKA do Google Play to sposób na najmłodszych

Często się zdarza, że rodzice dają telefon swoim pociechom. Bez nadmiernej kontroli dziecko może spokojnie oglądać bajkę na przykład YouTubie. Jest jednak szansa, że przez przypadek dobierze się do sklepu z aplikacjami Google Play. Tam wiele gier i aplikacji jest płatnych i jeśli dziecko uprze się, to może się zdarzyć, że na nieodpowiednio zabezpieczonym smartfonie "nakupuje" najróżniejszych apek.

Oczywiście, jeśli nie mamy podpiętej karty płatniczej do konta, to magicznie dziecko nie kupi płatnej aplikacji. No ale co jeśli mamy, bo często korzystamy z Google Pay do płatności zbliżeniowych lub w internecie? Sprawa wygląda trochę inaczej – fakt, są metody aby przed tym zabezpieczyć, ale wymagają one konfiguracji. Na pewno niewskazane jest zaznaczenie zapisania hasła do następnych zakupów w Google Play, aby były realizowane automatycznie.

Zamiast tego od teraz można ustawić BLIKA jako domyślną metodę płatności w sklepie Google Play. Jest to bardzo proste – wystarczy wejść w ustawienia konta (awatar w prawym górnym rogu) > Płatności i subskrypcje > Formy płatności > BLIK. Jeśli ten zostanie podświetlony, to już funkcja jest aktywna. Następnie wystarczy wejść w dowolną płatną aplikację i przy zakupie wybrać BLIKA.

Wtedy ciekawskiemu dziecku, które chce kupić dowolną grę lub aplikację, wyświetli się pole do wprowadzenia sześciocyfrowego kodu. Dzięki czemu nawet jeśli dziecko jakimś cudem będzie znało hasło do naszego konta Google, nie wyczyści nam konta. To dlatego, że nie ma możliwości potwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej banku lub bankowości internetowej (do czego trzeba odcisk palca lub PIN dla większych transakcji).

Partnerstwo między BLIKIEM a Google to dla nas ważny krok w poszerzaniu dostępności naszego systemu płatności. BLIK stale zyskuje na popularności, stając się preferowanym sposobem rozliczeń wielu polskich konsumentów – szczególnie w kanale online. Dlatego sądzimy, że opcja zastosowania kodu BLIK w sklepie Google Play na pewno spotka się z entuzjastycznym przyjęciem użytkowników, dostarczając im korzyści i zwiększając wygodę procesu płatności 

– mówi Magdalena Kubisa, dyrektorka rozwoju biznesu w Polskim Standardzie Płatności, operatorze BLIKA.

Proces płatności wygląda identycznie jak gdybyśmy płacili za zakupy w innym sklepie internetowym. Warto jednak zaznaczyć, że w Google Play BLIK działa wyłącznie dla zakupów jednorazowych i obecnie nie ma możliwości wykorzystania standardu do opłacania subskrypcji, które przechodzą przez konto Google. Opłacając YouTube'a Premium, Disney+ czy inne usługi przez sklep Google Play w dalszym ciągu trzeba będzie posiłkować się kartami płatniczymi podpiętymi do konta.

Na koniec trzeba dodać, że posiadacze smartfonów iPhone mogą korzystać z BLIKA już od dawna, dodając do konta Apple ID tę metodę. Fanatycy iPhone'ów (na nas nie patrzcie) już nie mogą powiedzieć, że w tym aspekcie są lepsi od "Androidziarzy". Polski system płatności dostępny jest już na obu platformach do zakupów za aplikacje.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA