REKLAMA

Fatalna zmiana na WhatsApp. Biją na alarm

Meta zmieniła regulamin WhatsAppa na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Obniżono wymagany wiek z 16 lat na 13. Trudno znaleźć autorytet, który by uważał ten pomysł za dobry.

14.04.2024 07.30
Fatalna zmiana na WhatsApp. Biją na alarm
REKLAMA

WhatsApp to popularna usługa do komunikacji, która umożliwia użytkownikom wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych, obrazów, wideo oraz prowadzenie rozmów głosowych i wideo. Jest dostępna na różnych platformach, w tym na urządzeniach mobilnych z systemami iOS i Android, a także na komputerach Mac, z Windowsem, i jako wersja webowa.

REKLAMA

Wszystkie wiadomości są zabezpieczone szyfrowaniem end-to-end, co oznacza, że tylko nadawca i odbiorca mają dostęp do treści wiadomości. Użytkownicy mogą wykonywać darmowe połączenia głosowe i wideo na całym świecie, korzystając z połączenia internetowego. WhatsApp umożliwia tworzenie grup, co ułatwia prowadzenie konwersacji z wieloma osobami jednocześnie. Aplikacja oferuje możliwość personalizacji poprzez dodawanie naklejek, GIF-ów i innych elementów, które pozwalają wyrazić siebie w rozmowach.

Koniecznie sprawdź też:

WhatsApp jest częścią firmy Meta (dawniej Facebook) i jest używany przez ponad dwa miliardy osób w ponad 180 krajach, co czyni go jedną z najpopularniejszych aplikacji komunikacyjnych na świecie. I właśnie zmienił regulamin w Polsce: mogą z niego już korzystać dzieci w wieku lat 13. Do tej pory regulamin usługi wykluczał użytkowników młodszych niż 16 lat.

Część dzieci już dziś ignoruje zakazy. A na WhatsAppie spotyka ich koszmar

Znaczna część dzieci używa swoich telefonów bez dostatecznego nadzoru rodziców i z nieaktywnymi usługami kontroli rodzicielskiej, mając tym samym dostęp do dowolnej usługi i aplikacji. Ignorują regulaminy usług społecznościowych, chcąc być częścią świata starszych koleżanek i kolegów. A tam trafiają na treści i zdarzenia, przed którymi nie mogą się skutecznie bronić.

O tym, że w Sieci grasują przestępcy i pedofile wiedzą już miejmy nadzieję wszyscy. Nowością dla niektórych mogą być jednak różne internetowe społeczności, w tym wspomniane wyżej whatsappowe grupy. Po wejściu w życie nowego regulaminu liczne organizacje zajmujące się ochroną dzieci i ich praw zaczęły wskazywać na wysoce niepokojące społeczności, w których publikowane są treści mogące mieć wpływ na psychikę również i wielu dorosłych. Są to między innymi materiały przedstawiające skrajną, często krwawą przemoc fizyczną i seksualną.

Eksperci są zdania, że obniżenie wieku w regulaminie usługi narazi jeszcze większą liczbę młodocianych, ośmielonych brakiem restrykcji, na tego rodzaju niepokojące materiały i wpływ niebezpiecznych osób. Meta podkreśla jednak, że nieustannie opracowuje nowe strategie i technologie mające zwalczać tego rodzaju działalność w jej cyfrowych usługach i że jest w tym coraz skuteczniejsza. Niestety, przynajmniej na razie, rzeczonej skuteczności coś nie widać.

Świadomy rodzicielski nadzór jest kluczowy

Istnieją liczne artykuły i opracowania, które omawiają współczesne zagrożenia internetowe dla dzieci i młodzieży, w tym te związane z komunikatorem WhatsApp. Podkreślają one, że dorosły internauta jest lepiej przygotowany do konfrontowania się z zagrożeniami w sieci niż dziecko czy nastolatek. Wskazuje się na różne rodzaje zagrożeń, takie jak dostęp do nieodpowiednich informacji, cyberprzemoc, oszustwa czy ryzyko uwodzenia przez cyber-napastników.

REKLAMA

Ponadto, istnieją źródła, które dostarczają wskazówek dla rodziców na temat tego, jak chronić dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami w aplikacji WhatsApp. Zaleca się, aby rodzice śledzili zachowanie swoich dzieci w sieci, rozmawiali z nimi o cyberprzemocy i zachęcali do zgłaszania incydentów. Ważne jest również, aby upewnić się, że dzieci nie mają dostępu do nieodpowiednich grup lub kontaktów i aby odpowiednio dostosować ustawienia prywatności w aplikacji.

WhatsApp również podejmuje działania przeciwko nadużyciom wobec dzieci. Gdy platforma otrzymuje informacje o przypadku przesyłania treści przedstawiających nadużycia seksualne wobec dzieci, konta biorące udział w tym procederze są blokowane, a treści są usuwane i zgłaszane do odpowiednich organizacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA