REKLAMA

Na mapie USA pojawiła się dziwna linia. Ludzie rzucili się na hotele i Airbnb, żeby oglądać widowisko

Ameryka Północna stanie się świadkiem niezwykłego pokazu. Dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Pas zaćmienia przebiega przez gęsto zaludnione obszary USA. To zjawisko, które zachwyca i intryguje od wieków, jest nie tylko pięknym spektaklem na niebie, ale również okazją do naukowych obserwacji.

08.04.2024 13.59
Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Kiedy będzie i jak oglądać?
REKLAMA

Do zaćmienia dochodzi, gdy Księżyc przesuwa się między Słońcem a Ziemią, rzucając cień na naszą planetę. W przypadku całkowitego zaćmienia Księżyc całkowicie przesłania tarczę Słońca, co powoduje nagłe zapadnięcie ciemności i spadek temperatury. Na niebie można wtedy zobaczyć koronę słoneczną - zewnętrzną warstwę atmosfery Słońca, która na co dzień jest niewidoczna gołym okiem.

REKLAMA

Gdzie i o której godzinie będzie widoczne zaćmienie?

Pas całkowitości zaćmienia 8 kwietnia 2024 r. rozpocznie się w Meksyku, a następnie przejdzie przez Teksas, Oklahomę, Arkansas, Missouri, Kentucky, Indiana, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. W Kanadzie zaćmienie będzie widoczne w prowincji Nowa Szkocja.

Ścieżka zaćmienia Słońca nad USA w dniu 8 kwietnia 2024 r.

Jako pierwsi zjawisko to zaobserwują mieszkańcy wysp na Pacyfiku. Będzie to godz. 20 naszego czasu. O godz. 21:30 polskiego czasu zaćmienie będzie widoczne nad Teksasem. O godz. 21:55 zaćmienie osiągnie Atlantyk i zakończy się.

Ścieżka zaćmienia będzie miała szerokość około 100 km. W sumie, w USA oraz części Meksyku i Kanady całkowita ciemność panować będzie przez 4 minuty i 28 sekund.

Gdzie można zobaczyć zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca nie będzie widoczne w Europie, a co za tym idzie także w Polsce. Wszystkich miłośników astronomii ucieszą zapewne więc liczne transmisje na żywo z tego niecodziennego wydarzenia.

Przeprowadzi ją między innymi NASA, a zobaczyć ją będziecie mogli na YouTube w tym miejscu. Z kolei w tym miejscu NASA umożliwia śledzenia zaćmienia Słońca 2024 na mapie.

Dla wszystkich pasjonatów nieba mamy dobrą wiadomość. Już niedługo, bo 12 sierpnia 2026 r. całkowite zaćmienie Słońca zobaczyć będzie można niedaleko, bo w Europie, a dokładnie w Hiszpanii.

Więcej niezwykłych wiadomości o Słońcu znajdziesz na Spider's Web:

Technologia i zaćmienie Słońca

Nowoczesne technologie pozwalają nam na dokładne przewidywanie zaćmień Słońca i śledzenie ich na bieżąco. Naukowcy wykorzystują zaćmienia do badań Słońca, m.in. do obserwacji korony słonecznej i atmosfery Księżyca. Zaćmienia Słońca dostarczają cennych informacji o Słońcu, które mogą pomóc w zrozumieniu jego wpływu na klimat Ziemi.

Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak satelity meteorologiczne i specjalistyczne teleskopy, naukowcy będą mogli dokładnie badać i rejestrować to zjawisko. NASA wyśle trzy rakiety z aparaturą do obserwacji zjawiska. Amatorzy astronomii również przygotowują się, wyposażając się w specjalne okulary do obserwacji zaćmień oraz filtry do teleskopów.

Szaleństwo w Airbnb i wypożyczalniach

Całkowite zaćmienie słońca to niezwykły impuls biznesowy dla hoteli, wypożyczalni samochodów i Airbnb. Szacuje się, że w dniu zaćmienia, w USA nawet 3,7 mln ludzi będzie podróżować i przemieszczać się, żeby zobaczyć zaćmienie. Dane Airbnb pokazują 1000 proc. wzrost liczby wyszukiwań noclegów na ścieżce całkowitego zaćmienia słońca w USA.

REKLAMA

Najbardziej poszukiwane noclegi dotyczą stanów Teksas, Indiana i Ohio, gdzie zaćmienie będzie widoczne najdłużej. Według American Automobile Association (AAA) najpopularniejszymi miastami na ścieżce zaćmienia są Dallas, Austin i San Antonio. Wypożyczalnia samochodów Hertz odnotowała wzrost o 3000 proc. liczby wcześniejszych rezerwacji wynajmu samochodów w miastach znajdujących się na ścieżce zaćmienia w porównaniu z rokiem ubiegłym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA