REKLAMA

Rywalizowali o najlepszą wideointerpretację muzyki Pink Floyd. Wynik wywołał burzę

Pink Floyd to zespół, który bardzo drobiazgowo przez dekady kreował swój wizerunek artystyczny. Pieczołowicie dbał nie tylko o muzykę na swoich albumach czy koncertach, ale też i o wizualną oprawę. Tym bardziej dziwią wyniki zorganizowanego przez brytyjską legendę rocka konkursu.

14.04.2024 06.00
Pink Floyd SI
REKLAMA

Legendarny Pink Floyd niedawno zorganizował ciekawy konkurs, w którym pula nagród wynosiła aż 100 tys. brytyjskich funtów. W ramach konkursu uczestnicy mieli stworzyć animację inspirowaną muzyką zespołu, a sama zabawa została zorganizowana przy okazji świętowania 50-lecia albumu Dark Side of the Moon.

REKLAMA

Jednym z dziesięciu zwycięzców wyłonionych przez zespół był Damián Gaume, który stworzył własną interpretację wizualną do piosenki Any Colour You Like. W czym problem? Z tym własna to trochę nieco na wyrost. Artysta bowiem nie krył nawet przez chwilę, że jego dzieło powstało głównie za pomocą wysyłanych tekstowych poleceń do modelu SI Stable Diffusion. Choć zdarzały się dodatkowe korekty w Blenderze.

Rysownicy i animatorzy przegrali z algorytmami. Fani Pink Floyd nie są zachwyceni

Gaume nie krył się ze sposobem, w jaki stworzył swoją animację. Co więcej, organizatorzy konkursu również byli tego świadomi, na oficjalnym koncie zespołu nawet pojawił się krótki filmik zza kulis tworzenia klipu. Jurorom ewidentnie efekt końcowy bardziej przypadł do gustu niż odręczne dzieła artystów klasycznego rodzaju. Wspomniane jury to Gerald Scarfe (autor filmów animowanych, w tym disneyowskiego Herkulesa i animacji dla albumu The Wall), Nick Mason (perkusista zespołu) i Terry Gilliam (reżyser, scenarzysta, twórca kultowych animacji z Latającego Cyrku Monthy Pythona).

Wyniki konkursu wywołały powszechne oburzenie. Trudno na oficjalnych kontach socialmediowych zespołu znaleźć jakikolwiek komentarz chwalący wybór czy sam wideoklip. Fani zespołu i środowisko artystów sztuki audiowizualnej zdają się zgodnie wyrażać rozczarowanie, że doceniono pomysłowego użytkownika pól tekstowych modelu sztucznej inteligencji - zamiast prawdziwego artysty. Sam zespół nie odniósł się jeszcze w żaden sposób do krytyki.

Tym bardziej dziwi, że akurat Pink Floyd wyróżnił sztuczną inteligencję

Pink Floyd to brytyjski zespół rockowy, który został założony w 1965 r. w Londynie. Ich muzyka początkowo była klasyfikowana jako rock psychodeliczny, ale z czasem nabrała cech rocka progresywnego. Zespół jest znany z filozoficznych tekstów, eksperymentów dźwiękowych, innowacyjnej grafiki albumów oraz rozbudowanych występów koncertowych.

Założycielem grupy był Syd Barrett, który był jej liderem do końca lat 60. Po jego odejściu, głównym autorem utworów i liderem został basista Roger Waters. Wśród najbardziej znanych albumów Pink Floyd znajdują się The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals i The Wall. Po odejściu Watersa w 1985 r., zespół kontynuował działalność pod przewodnictwem Davida Gilmoura.

Pink Floyd sprzedał na całym świecie ponad 250 mln albumów, co czyni ich jednym z najlepiej sprzedających się zespołów muzycznych w historii. Ich ostatni album studyjny, The Endless River, został wydany w 2014 r. W 2022 r. grupa wydała singiel Hey, Hey, Rise Up!.

Zespół miał ogromny wpływ na muzykę rockową i inspirował wielu artystów, takich jak David Bowie, Genesis, Yes, a także współczesnych muzyków, w tym Tiamat, Dream Theater, Tool, The Mars Volta, Radiohead, Porcupine Tree, The Orb i Nine Inch Nails. Nie jest jasne czy zespół swój następny ewentualny singiel również zdecyduje się wygenerować zamiast nagrać.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA