REKLAMA

Kontenerowiec Dali zawalił most w USA, wcześniej miał kolizję w Europie. Ten statek przyciąga wypadki

Kontenerowiec, który zderzył się z mostem Francis Scott Key Bridge w Baltimore, brał już udział w katastrofie w Europie w 2016 r.

27.03.2024 05.11
Kontenerowiec Dali zawalił most w USA, wcześniej miał kolizję w Europie. Ten statek przyciąga wypadki
REKLAMA

Kontenerowiec Dali, który we wtorek wczesnym rankiem uderzył w most Francis Key w Baltimore, powodując jego zawalenie się do lodowatej rzeki Patapsco, brał już udział w co najmniej jednym wypadku. Statek zderzył się 11 lipca 2016 r. z nabrzeżem żeglugowym w Belgii.

REKLAMA

Według VesselFinder.com serwisu śledzącego statki na całym świecie, do incydentu doszło, gdy Dali opuszczał port w Antwerpii i uderzył w kamienne nabrzeże załadunkowe. Doprowadziło to do uszkodzenia rufy statku. Dochodzenie wykazało, że winę za katastrofę ponosi kapitan i pilot kontenerowca.

W tamtej katastrofie nikt nie odniósł obrażeń, chociaż statek wymagał przed powrotem do służby naprawy i pełnego przeglądu. Nabrzeże również zostało poważnie uszkodzone i musiało zostać zamknięte.

Więcej o niezwykłych statkach przeczytasz na Spider`s Web:

Zawalenie mostu w Baltimore

We wtorek 26 marca 2024 r. statek towarowy Dali uderzył w most Francis Scott Key Bridge w Baltimore w USA. Około godziny 1:30 czasu lokalnego Dali uderzył w filar mostu. Siła uderzenia była tak duża, że konstrukcja nie wytrzymała i most runął do rzeki Patapsco. W wyniku katastrofy zawaliła się część mostu o długości 2,6 km. Na moście w momencie wypadku znajdowało się siedem samochodów, a do wody mogło wpaść nawet 20 osób. Służby uratowały dwie osoby.

W komunikacie prasowym Synergy Marine Group, spółka zarządzająca Dali, napisała, że ​​dokładna przyczyna wtorkowego incydentu nie została jeszcze ustalona. Z oświadczenia wynika, że ​​członkowie załogi nie odnieśli żadnych obrażeń i nie doszło do zanieczyszczenia środowiska.

Na nagraniu z momentu katastrofy widać natomiast, że chwilę przed wypadkiem na statku gasną wszystkie światła. Zapalają się one dopiero po pewnym czasie, tuż przed uderzeniem w most.

Most Francis Scott Key Bridge w Baltimore

Francis Scott Key Bridge był dumą Baltimore i jedną z ikon miasta. Uwieczniony został w wielu filmach i serialach w tym w kultowym "The Wire". Czteropasmowy stalowy most został otwarty w 1977 r., po pięciu latach budowy. Imponująca budowla miała długość 2,6 km i prześwit 56 m. Główne przęsło miało długość 366 m. Przejeżdżało przez niego około 11,5 mln pojazdów rocznie. Budowa mostu kosztowała około 150 mln dol., co przy dzisiejszej wartości przekłada się około 765 mln dol.

Most przebiega nad rzeką Patapsco. To w tym miejscu w 1814 r., autor hymnu USA Francis Scott Key napisał "Gwieździsty Sztandar" po tym, jak był świadkiem brytyjskiej porażki w bitwie pod Baltimore i brytyjskiego bombardowania Fort McHenry. 

Kontenerowiec Dali

Dali to kontenerowiec o długości 300 m zbudowany w 2015 roku przez Hyundai Heavy Industries w Korei Południowej. Statek rozwija prędkość około 22 węzłów, 40 km/h i zabiera na pokładzie 10 000 kontenerów. 

Dali przybył do Baltimore w niedzielę z portu Norfolk w Wirginii. Wcześniej znajdował się w Nowym Jorku. Z Baltimore miał płynąć do Kolombo na Sri Lance. Jest własnością singapurskiej firmy Grace Ocean Pte Ltd, ale zarządzany jest przez Synergy Marine Group, również z siedzibą w Singapurze. Jak wynika z oświadczenia przedsiębiorstwa spedycyjnego, przewoził ładunek klientów Maersk.

Na pokładzie było dwóch pilotów i w sumie 22 członków załogi, wszyscy pochodzili z Indii.

REKLAMA

Statek pozostaje na miejscu katastrofy, a władze prowadzą dochodzenie.

Główna ilustracja: MV Dali. Fot. kees torn, licencja CC BY-SA 2.0

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA