REKLAMA

Microsoft sypnął nowościami. Oto co przynosi aktualizacja Windows 11

Microsoft wydał kolejną dużą aktualizację najnowszego systemu operacyjnego Windows 11. Uaktualnienie zostało udostępnione w ramach Moments, czyli cyklicznych, pomniejszych aktualizacji wprowadzających nowe funkcje.

01.03.2024 12.26
Microsoft sypnął nowościami. Oto co przynosi aktualizacja Windows 11
REKLAMA

Obecnie nie trzeba czekać na duże aktualizacje systemu Windows, aby móc otrzymać przydatne zmiany. Faktem jest, że raz w roku, w drugiej połowie, producent wydaje jedno duże uaktualnienie oznaczone jako najnowsze, a obecnie jest to 23H2. Po drodze jednak pojawiają się mniejsze dodatki – właśnie w ramach aktualizacji Moment. Tym razem mamy już piąty z kolei update tego typu – producent oznacza go jako KB5034848, więc jeśli w usłudze Windows Update widzicie taką nazwę, to możecie pobrać najnowszą wersję.

REKLAMA

Windows 11 Moment 5 już dostępny. Możesz już pobierać aktualizację

Moment 5 to pierwsza w tym roku duża aktualizacja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Chociaż obecnie pozostaje raczej opcjonalna przez kilka następnych tygodni, możemy spokojnie poczekać, aż stanie się obowiązkową aktualizacją. Jeśli natomiast chcesz uzyskać dostęp teraz, musisz mieć włączoną opcję "Otrzymuj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne" w ustawieniach Windows Update.

Z najciekawszych funkcji warto wspomnieć o obecności nowego narzędzia nazwanego jako "wymazywanie generatywne", o którym pisaliśmy już jakiś czas temu. Rozwiązanie działa trochę jak funkcja inteligentnego wycinania obiektów dostępna w ramach pakietu Galaxy AI w najnowszych Samsungach – wystarczy zaznaczyć obiekt na zdjęciu, którego chcemy się pozbyć i gotowe: sztuczna inteligencja usuwa przedmiot lub element ze zdjęcia – m.in. ludzi w tle na zdjęciu.

Kolejną przydatną nowością jest możliwość lepszej personalizacji widżetów. Odświeżono tablicę widżetów, dzięki czemu można uporządkować kafelki w różnych kategoriach, takich jak praca czy rozrywka. Dodatkowo zauważalną funkcją jest są też inteligentne sugestie dotyczące przeciągania – jeśli nakierujemy kursorem na guzik do maksymalizowania okna, to pojawią nam się automatyczne sugestie z poszczególnymi aplikacjami.

Tak wygląda funkcja przeciągania po aktualizacji w Windows 11

Zaktualizowano też funkcję Windows Ink, czyli pisania na komputerach z dedykowanym rysikiem (m.in. na laptopach z ekranem dotykowym). Rozwiązanie dostępne będzie w większej gamie aplikacji: Zdjęcia, Paint, WhatsApp, Messenger. Ulepszono aspekt udostępniania plików, gdzie guzik "udostępnij" będzie wskazywał także aplikacje typu Instagram, WhatsApp, Snapchat, a niebawem Messenger.

Bardzo przydatna nowa funkcja nie jest stricte związana z systemem, ale z aplikacją Phone Link (Łącze z telefonem). Posiadacze smartfonów z Androidem właśnie zyskali namiastkę tego, co znają korzystający z ekosystemu Apple'a – jeśli telefon jest połączony z komputerem, to po wykonaniu zrzutu ekranu na telefonie ten jest automatycznie przesyłany na komputer – w zasobniku pojawia się powiadomienie: zdjęcie można edytować lub zapisać na komputer. Dodatkowo aplikacja może zamienić nasz telefon w kamerę internetową o bardzo wysokiej jakości: więc nie trzeba posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami typu Camo.

Zaktualizowano również Copilota, ale ten w dalszym ciągu nie jest dostępny dla użytkowników komputerów z Windowsem mieszkających na terenie Unii Europejskiej – czyli w Polsce też.

Jeśli nie zaktualizujesz teraz, to w kwietniu i tak funkcje trafią jako obowiązkowe

Microsoft trochę komplikuje wprowadzanie funkcji - obecnie aktualizacja Moment 5 jest dostępna po aktywacji przełącznika. Natomiast nowości pod koniec marca trafią do kolejnej opcjonalnej aktualizacji niezwiązanej z zabezpieczeniami dla tych, którzy nie mają uruchomionej funkcji "Otrzymuj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne".

Później w kwietniu trafią finalnie już do obowiązkowej aktualizacji w ramach Patch Tuesday, czyli uaktualnieniu realizowanym w pierwszy wtorek każdego miesiąca. Trudno jest się połapać w sposobie udostępniania kolejnych aktualizacji przez Microsoft.

REKLAMA

Więcej o systemie operacyjnym Windows przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA