REKLAMA

Przeglądarka Microsoftu z nową przydatną funkcją. Twój komputer odetchnie z ulgą

W przeglądarce Microsoft Edge pojawi się nowa przydatna funkcja, która może znacznie wpłynąć na wydajność komputera i poprawić komfort jego użytkowania.

28.03.2024 19.54
AM4 vs AM5
REKLAMA

Miano najbardziej pamięciożernej przeglądarki internetowej od lat niezmiennie ma Google Chrome. Na drugim miejscu w rankingu przeglądarek komputerowych znajduje się Edge. Choć może nie należy do najbardziej głodnych RAM-u, Microsoft postanowił wprowadzić nową przydatną funkcję, której brakuje również w Chrome – możliwość ustawienia limitu zużycia RAM-u.

REKLAMA

Microsoft Edge ze wbudowanym limiterem pamięci operacyjnej. Nadchodzi nowość

Z doniesień użytkownika X posługującego się pseudonimem Leopeva64, który specjalizuje się w przeglądarkach internetowych wynika, że Microsoft pracuje nad nową funkcją, która ma umożliwić użytkownikom programu zużycie pamięci operacyjnej. Wchodząc do ustawień przeglądarki > System i wydajność > Optymalizuj wydajność, znajdziemy opcję kontrolowania zasobów.

Pozwala ona na uruchomienie ogranicznika pamięci podczas grania w gry, gdzie przeglądarka wykryje, kiedy rozpoczniemy rozgrywki. Jest też opcja ustawienia stałego limitu, niezależnie od tego, co robimy na komputerze. Poniżej znajdziemy pasek z opcją wybrania ilości pamięci, jaką przeglądarka Microsoft Edge może wykorzystać – od 1 do 16 GB. Ograniczenie może pomóc w wielu sytuacjach – podczas korzystania z aplikacji wymagających masę RAM-u, grania w gry (nowoczesne tytuły potrafią konsumować ogrom pamięci).

Opcja się przyda niezależne od tego, czy korzystamy z komputera z 32 GB, czy urządzenia z mniejszą ilością pamięci operacyjnej. Oczywiście – ustawienie określonej wartości bezpośrednio wpłynie na wydajność przeglądania, szczególnie gdy nałożymy ograniczenie do 1 lub 2 GB i będziemy chcieli korzystać z wielu kart naraz.

Obecnie funkcja jednak nie jest dostępna w oficjalnym wydaniu przeglądarki Microsoft Edge, a testowej wersji z Edge Canary w programie Insider. Rozwiązanie powinno jednak zostać wprowadzone w niedalekiej przyszłości do waszych przeglądarek – najpewniej to kwestia kilku kolejnych tygodni. To jednak nie jest jedyna nowość, jaką wprowadza nowa wersja oprogramowania: do przeglądarki ma trafić również opcja "widok gry", która ma wyświetlać poradniki i wskazówki dot. wspieranych produkcji.

REKLAMA

Więcej o aplikacjach i przeglądarkach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA