REKLAMA

Jak zaktualizować firmware dysku SSD i karty graficznej? Oto dlaczego warto to zrobić

Aktualizacja oprogramowania układowego, czyli firmware, kojarzy się zwykle z płytami głównymi, ale dostępna jest praktycznie dla każdego sprzętu komputerowego - a więc i dysków, czy kart graficznych. Dlaczego warto o tym pamiętać?

02.03.2024 14.30
Jak zaktualizować firmware dysku SSD i karty graficznej? Oto dlaczego warto to zrobić
REKLAMA

Aktualizacja BIOS w przypadku płyt głównych potrafi przynieść wiele korzyści, jak choćby lepszą obsługę RAM, czy eliminację błędów oraz luk w zabezpieczeniach. Firmware można jednak również aktualizować między innymi w przypadku SSD, czy też kart graficznych i zdecydowanie warto to robić.

REKLAMA

Co może nam dać aktualizacja BIOS dysku SSD, czy karty graficznej? Przede wszystkim poprawki wydajności. Nawet obecnie zdarzają się sytuacje, kiedy firmware karty graficznej na start okazuje się wadliwy i trzeba go jak najszybciej zaktualizować. Taką wpadkę zaliczył niedawno jeden z największych producentów GPU, przy okazji premiery karty NVIDIA GeForce RTX 4000 Super. Błąd szybko naprawiono, ale testy na starym BIOS zdążyły polecieć w świat - nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Podobnie rzecz ma się z aktualizacjami SSD. Oczywiście nasz dysk nie zacznie nagle działać dwa razy szybciej, ale jeśli całkowicie za darmo można zyskać parę procent wydajności, to dlaczego z tego nie skorzystać? Oto sposoby jak sprawdzić i zaktualizować firmware SSD i kart graficznych.

Jak zaktualizować BIOS dysku SSD, karty graficznej i innego sprzętu?

Odpowiedź w każdym przypadku jest taka sama - za pomocą oprogramowania producenta. Ameryki tu nie odkryliśmy, ale w każdym przypadku wymaga to instalacji innego oprogramowania do zarządzania danym podzespołem. Nie zawsze mamy je zainstalowane uważając je za zbędne, dlatego też łatwo możemy przeoczyć krytyczne aktualizacje sprzętu.

Jeśli chcemy zaktualizować firmware SSD, na początek należy się udać na oficjalną stronę producenta sprzętu i pobrać oprogramowanie do zarządzania dyskami. W przypadku firmy Samsung będzie to oprogramowanie Samsung Magician.

Aktualizacja firmware SSD firmy Samsung za pomocą oprogramowania Magician

Oprogramowanie tego typu udostępnia nam wiele ciekawych opcji, ale dziś skupimy się wyłącznie na aktualizacji. Wystarczy wejść w zakładkę Update, by program sam sprawdził czy nasz BIOS jest aktualny. Jeśli istnieje najnowsza wersja, wystarczy kliknąć przycisk Update. Zwykle po takiej operacji (która trwa około kilkunastu sekund) program poprosi o ponowne uruchomienie komputera. I już po strachu, aktualizacja załatwiona.

Analogicznie należy postąpić w przypadku kart graficznych (czyli pobrać oprogramowanie producenta do ich obsługi), chociaż nie w każdym przypadku udostępni ono opcję aktualizacji BIOS.

ASUS GPU Tweak III - oprogramowanie producenta do zarządzania kartami graficznymi

Użytkownicy dość rzadko korzystają z aplikacji producenta, wybierając uniwersalne oprogramowanie w rodzaju MSI Afterburner. O ile jednak takie oprogramowanie może dać nam dostęp do większej liczby opcji, to jednak nie udostępnia nam aktualizacji firmware.

Jeśli jednak nawet oprogramowanie producenta nie udostępnia takiej opcji, pozostaje nam udać się na stronę konkretnego produktu i zerknąć do zakładki Wsparcie czy też Download.

Tam możemy znaleźć narzędzia do aktualizacji BIOS, np. w postaci niewielkich plików wykonywalnych. Wystarczy je pobrać i uruchomić - nie ma potrzeby instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. Po instalacji program powinien poprosić o ponowne uruchomienie sprzętu. W tym przypadku poprawka BIOS do karty GeForce RTX 4090 naprawiała problemy z uruchomieniem trybu ECC.

Zobacz inne poradniki na Spider's Web:

Czy aktualizacja firmware jest bezpieczna?

Programy do aktualizacji SSD zwykle ostrzegają użytkownika, by przed taką operacją zrobił kopię bezpieczeństwa najważniejszych plików. Spotkamy się też z ostrzeżeniami, by w żadnym przypadku nie przerywać operacji aktualizacji firmware, ani nic w tym czasie nie robić.

REKLAMA

Jeśli operacja aktualizacji firmware zostanie przerwana (np. przez chwilowy brak prądu), to urządzenie może przestać działać. Nie oznacza to, że bezpowrotnie się uszkodziło - po prostu taką operację trzeba przeprowadzić jeszcze raz. W przypadku gdy jest to jedyny dysk, czy karta graficzna w komputerze to możemy mieć problem - pozostanie nam uruchomienie komputera z innego dysku, czy przy użyciu innego GPU. Jeśli będziemy mieli pecha, to może czekać nas wizyta w serwisie, który wykona za nas taką operację.

Kup dysk SSD:
MediaExpert
Samsung 990 EVO 1 TB
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA