Aplikacje do rozpoznawania grzybów. Te apki to pozycja obowiązkowa w telefonie grzybiarza
O ile jeszcze kilka lat temu kompendium wiedzy grzybiarza stanowiły małe, drukowane atlasy. Dzięki smartfonom i aplikacjom na nie projektowanym, atlasy i możliwość rozpoznawania grzybów możemy nosić dosłownie w kieszeni. Wobec zbliżającego się sezonu na grzyby przedstawiamy nasz wybór najlepszych aplikacji do rozpoznawania grzybów.
Kiedy coś się kończy, coś innego się zaczyna. Ta prawidłowość dotyczy także sezonu na grzyby, który rozpoczyna się u schyłku wakacji - a nierzadko nawet wcześniej. Wprawni grzybiarze odróżnią koźlarza babkę od koźlarza białotrzonowego, lecz początkujący mogą spotkać się z niemałym zaskoczeniem gdy zaglądając w atlas, przekonają się, że w koszyku mają nie ten grzyb co potrzeba.
Najlepsze aplikacje do rozpoznawania grzybów
W takich sytuacjach (ale i nie tylko) bezcenne może okazać się posiadanie na telefonie aplikacji do rozpoznawania grzybów, która pozwoli uniknąć rozczarowania. Warto także wspomnieć, że aplikacje rozpoznające grzyby to nie tylko atlasy grzybów na telefon, ale także porady czy mapy przydatne dla grzybiarzy.
Atlas grzybów
Atlas grzybów to autorska aplikacja twórców serwisu NaGrzyby.pl, która jest niczym innym jak atlasem grzybów na telefon. Dzięki bogatej bazie danych, zawierającej aż 206 gatunków, z aplikacją z łatwością rozpoznasz poszczególne gatunki grzybów, a także dowiesz się o ich występowaniu, specyfice i ciekawostkach.
Każdy grzyb oznaczony jest specjalnymi symbolami oznaczającymi jadalność, niejadalność oraz gatunki trujące. Dodatkowo aplikacja wyposażona jest w mapę, na której możesz oznaczać swoje ulubione miejsca czy miejsce, w którym pozostawiłeś rower lub samochód.
grzyby.pl na grzyby atlas
Aplikacja "grzyby.pl na grzyby atlas" jest dziełem autora wielu książkowych atlasów grzybów i portalu grzyby.pl, Marka Snowarskiego. Poręczna aplikacja stanowi alternatywę dla książkowych atlasów z grzybami, zawierając nie tylko fotografie poszczególnych gatunków, ale także elementarz rozpoznawania różnic pomiędzy nimi oraz oznaczenia możliwości spożycia - jadalne, niejadalne, trujące. Jak podaje twórca aplikacji, nie zawiera ona reklam w celu uniknięcia szumu informacyjnego.
Na grzyby
Na grzyby to aplikacja od czeskiego studia Vocom, która oprócz atlasu grzybów posiada także funkcję rozpoznawania grzybów na podstawie zdjęć. W aplikacji do rozpoznawania grzybów Na grzyby nie zabrakło także klucza identyfikacyjnego, który za pomocą wskazówek wizualnych pomoże ci określić gatunek grzyba lub prawdopodobieństwo, czy masz do czynienia z gatunkiem jadalnym, czy nie.
Dodatkowym atutem aplikacji jest mapa, która synchronizuje się pomiędzy użytkownikami aplikacji i pokazuje jakie gatunki grzybów ostatnio znaleziono w twojej okolicy.
ShroomID Identyfikator Grzybów
ShroomID to aplikacja do rozpoznawania grzybów sprawdzona przez tysiące użytkowników na świecie. Oprócz największej zalety aplikacji - identyfikacji jedynie na podstawie zrobionych przez ciebie zdjęć, aplikacja może pochwalić się także rozpoznawaniem na podstawie wpisanych przez ciebie cech wizualnych grzyba, a funkcje społecznościowe pozwalają grzybiarzom dzielić się informacjami.
Aplikacja ShroomID jest darmowa z opcjonalną subskrypcją Premium, a jej wadą jest kiepskie tłumaczenie na język polski, które miejscami może być mylące, a same grzyby opisywane są nazwami angielskimi lub łacińskimi.
Nie ufaj aplikacjom do rozpoznawania grzybów bezgranicznie
Choć aplikacje do rozpoznawania grzybów są niezwykle przydatne i tworzone w dobrej wierze - zwykle od grzybiarzy dla grzybiarzy, to nie są one wolne od błędów. Należy z uwagą zbierać grzyby i omijać gatunki, których - nawet po zajrzeniu do atlasu - nie jesteś pewien. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku aplikacji, które rozpoznają grzyby, gdyż wynik identyfikacji zależy od jakości i czytelności zdjęcia.
Czytaj też: