REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

A to peszek. Recykling plastiku szkodzi Ziemi i ludziom. Wraca do nas jako śmiertelne zagrożenie

Nikt tego nie przewidział. Naukowcy odkryli, co się dzieje z planetą przez recykling. Opublikowane wyniki ostatnich badań pokazują, że od 6 do 13 proc. przetwarzanego plastiku może trafiać z powrotem do wód lub powietrza jako mikroplastik.  

14.06.2023
15:05
mikroplatik
REKLAMA

Recykling to dziś słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. To jedna z potencjalnych recept na postępując zaśmiecenie naszej planety, zwłaszcza jeśli chodzi o wszechobecny plastik. Okazuje się, że zamiast być remedium na problem plastikowych odpadów na świecie, recycling może nie tylko nie pomagać, ale wręcz sprawiać, że problem zanieczyszczenia się pogłębia.

Zwłaszcza jeśli chodzi o zagrożenie mikroplastikiem, czyli mikroskopijnymi drobinkami tworzyw sztucznych, które są już każdym zakątku Ziemi, łącznie z głębinami oceanów, a nawet w naszych organizmach.

REKLAMA
Mikroplastiki w oceanie: szczegółowe informacje na temat zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi

Zbyt mało plastiku podlega recyclingowi

Opublikowane wyniki ostatnich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow w Szkocji, pokazują, że od 6 do 13 proc. przetwarzanego plastiku może trafiać z powrotem do wód lub powietrza jako mikroplastik.  

To tak duża luka, której nikt nawet nie wziął pod uwagę, nie mówiąc już o szerzej zakrojonych badaniach.

- powiedziała Erina Brown, naukowiec zajmująca się tworzywami sztucznymi, która prowadziła badania.

Badania potwierdziły niestety rosnące obawy dotyczące recyklingu i tego, że nasze wysiłki na rzecz powtórnego wykorzystania odpadów nie są wcale tak korzystne dla środowiska jak można by sądzić. Na domiar złego, jedynie około 9% wyprodukowanego na całym świecie plastiku jest poddawane recyclingowi. Nawet w wysoko rozwiniętych krajach sytuacja nie wygląda lepiej, a w niektórych państwach, takich jak USA, odsetek ten wynosi jedynie 5-6%.

Badacze poddali analizie ścieki pochodzące z jednego z zakładów zajmujących się recyclingiem w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że zakład, którego zadaniem jest ograniczanie zanieczyszczenia naszej planety plastikiem, może przyczyniać się do uwalniania do środowiska zawrotnej ilości niemal 3 tysięcy ton mikroplastiku rocznie! To oznacza, że około 13% całego plastiku jaki trafia do zakładu w celu przetworzenia jest uwalniane z powrotem do ekosystemu.

Pewnym rozwiązaniem mogą być odpowiednie filtry wychwytujące cząsteczki mikroplastiku. W badaniu analizie poddano także ścieki pochodzące z badanego zakładu recyclingu po zainstalowaniu filtrów. Dzięki filtracji szacunkowa ilość produkowanych mikroplastików spadła do około 3 milionów funtów rocznie.

Filtry mikroplastiku mogą pomóc, ale...

Okazał się jednak, że nawet przy zastosowaniu filtrów w ściekach z zakładu i tak znajdowało się do 75 miliardów cząstek plastiku na metr sześcienny. Większość cząsteczek plastiku miała rozmiary mniejsze niż 10 mikrometrów, co w przybliżeniu odpowiada średnicy ludzkiej czerwonej krwinki. Co gorsza, aż 80 proc. mikroplastikowych drobinek była jeszcze mniejsza – miała bowiem rozmiary nie przekraczające 5 mikrometrów.

Erina Brown, która przewodziła zespołowi naukowców, którzy przeprowadzili badania dodała, że zakład recyklingu, o którym mowa był "stosunkowo najnowocześniejszy" i zdecydował się na zainstalowanie systemów filtrów. Brown dodała:

Naprawdę ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że tak wiele obiektów na całym świecie może nie mieć żadnej filtracji. Mogą mieć jakieś, ale nie jest to w ogóle regulowane. Jednak nie sądzę, abyśmy mogli „odfiltrować” naszą drogę do wyjścia z tego problemu. Bo choć skuteczne filtry mogą pomóc, nie są one rozwiązaniem.

Kara Pochiro, rzeczniczka Stowarzyszenia Recyklerów Tworzyw Sztucznych, przy jednym z międzynarodowych stowarzyszeń handlowych, twierdzi, że niestety nie wszystkie zakłady recyklingu tworzyw sztucznych mają taki sam system uzdatniania wody, jak badany zakład w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Pomimo wyników badania, eksperci podkreślili, że odpowiedzią na ten problem z pewnością nie jest rezygnacja i zaniechanie recyklingu w ogóle. Zwracają oni uwagę, że badanie to zwraca uwagę na wyzwania, które należy przezwyciężyć. Tak długo, jak ludzkość wykorzystuje plastik, jego recykling jest naprawdę najlepszym sposobem na doprowadzenie do tego, by jego światowy obieg był zamknięty. Celem jest sytuacja, w której pewnego dnia można będzie zaprzestać produkcji nowego plastiku.

Tak może wyglądać przyszłość recyklingu plastiku
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA