REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Jak zabić zimujące kleszcze? Z pomocą przyjdzie ci popularny olejek

Z problemem ugryzień przez kleszcze zmagamy się cały rok, jednak jak mówi przysłowie "lepiej zapobiegać niż leczyć". Podobne stanowisko przyjęli kanadyjscy naukowcy, którzy odkryli skuteczny sposób na walkę z kleszczami zimą. Potrzeba do tego jedynie olejku eterycznego z popularnego w Polsce drzewa iglastego.

05.09.2022
19:36
Sposób na kleszcze?
REKLAMA

Istnieje wiele domowych, naturalnych sposobów na kleszcze. Jedni wymieniają olejki z trawy cytrynowej czy tymianku, według innych to opryski z wywaru z czeremchy i sadzenie kocimiętki w ogrodzie to naturalne metody walki z kleszczami. Jednakże wszystkie metody mają dwie zasadnicze wady: nie zabijają one kleszczy, lecz jedynie odstraszają, a ponadto działają jedynie w miesiącach letnich.

REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Dalhousie w Kanadzie odkryli, że olejek pochodzący z igieł jodły balsamicznej jest w stanie zimą zabijać kleszcze czarnonogie, uniemożliwiając im przeżycie do wiosny. Preparat użyty do zabijania kleszczy jest łatwo dostępny - również w Polsce, bowiem jodła balsamiczna to gatunek popularny w Polsce. Jednocześnie użyty w eksperymencie preparat to całkowicie naturalny olejek pochodzący z igieł drzewa, oraz same igły.

Zespół pod przewodnictwem Shelley Adamo, profesor na Wydziale Psychologii i Neurobiologii na Uniwersytecie w Dalhousie, ustalił, że zarówno igły jodły balsamicznej, jak i olejek eteryczny wyekstrahowany z igieł mogą działać jako naturalny środek roztoczobójczy, czyli substancja zabijająca kleszcze i roztocza.

Naukowcy dokonali tego poprzez umieszczenie kleszczy w probówkach w terenie oraz w inkubatorach, które symulowały temperatury zimowe. Następnie uczeni dodali do każdej probówki olejek eteryczny z jodły balsamicznej lub jeden z głównych składników olejku eterycznego z jodły balsamicznej, stwierdzając, że obie substancje zabiły zimujące kleszcze. Swoje odkrycia badacze opisali w czasopiśmie Scientific Reports.

"Niewiele produktów naturalnych jest tak skutecznych jak balsam jodłowy. Zabił on prawie 100 procent zimujących kleszczy"

- powiedziała profesor Shelley Adamo

Skuteczny sposób na kleszcze? To nie sklepowe preparaty, a jodła

Jak donoszą uczeni, podczas gdy całe igły jodły balsamicznej wymagały kilku tygodni, aby zabić zimujące kleszcze, olejkowi eterycznemu zajęło zaledwie kilka dni, by zabić kleszcze w niskiej temperaturze. Co ciekawsze, temperatura pokojowa (20 stopni Celsjusza) zmniejszyła skuteczność kleszczobójczą olejku eterycznego o 50 procent.

Według zespołu naukowców fakt, że niskie temperatury mogą sprzyjać skuteczności naturalnego środka kleszczobójczego sugeruje, że to właśnie miesiące zimowe są najlepszym okresem do walki z tymi pajęczkami

"Zima jest pomijanym sezonem dla kontroli kleszczy i powinna być zbadana jako możliwy czas na zastosowanie produktów o niskiej toksyczności dla skutecznego zarządzania kleszczami"

- czytamy w pracy opublikowanej w Scientific Reports
REKLAMA

Zastosowanie naturalnych olejków eterycznych do walki z kleszczami jest nie tylko bezpieczne dla człowieka, ale przede wszystkim dla innych, pożytecznych gatunków owadów takich jak np. pszczoły. Jednym z głównych problemów przy opracowywaniu środków przeciw konkretnym gatunkom owadów, rykoszetem trafia w "niewinne" owady.
Badacze sugerują, że środki kontroli szkodników na bazie roślin, takie jak olejki eteryczne, mogą stanowić bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę.

Jak mówi Shelley Adamo, pojedyncza plama igieł jodły balsamicznej była w stanie zabić kleszcze w testach terenowych w otwartej probówce, pomimo zimowego deszczu i okresowych roztopów śniegu. Jak mówi, następnym krokiem zespołu będzie wykazanie, czy igły jodły balsamicznej mogą zabić zimujące kleszcze w warunkach rzeczywistych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA