REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Istnieje skuteczny, domowy sposób na kleszcze. Kosztuje zaledwie kilka złotych

Kleszcze to pajęczaki roznoszące niebezpieczne choroby, przede wszystkim boreliozę. Jest jednak skuteczny domowy sposób, który pozwoli uchronić się przed kleszczami. Kosztuje tylko około 5 złotych.

26.05.2022
8:16
Skuteczny sposób na kleszcze. Kosztuje tylko parę złotych
REKLAMA

Jest skuteczny sposób na kleszcze, który kosztuje zaledwie kilka złotych i można go z powodzeniem stosować w domu. Doświadczeni leśnicy podpowiadają, co trzeba kupić, żeby pozbyć się tych groźnych pajęczaków.

REKLAMA

Mimo, że trwa kalendarzowa zima, kleszcze już od jakiegoś czasu wychodzą na żer. W jaki sposób bronić się przed kleszczami? Jaki jest skuteczny sposób na kleszcze?

Wprawdzie nie sprawi, że kleszcze nie będą na tobie siadać, ale dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie ci wyrzucić z ubrań niechcianych gości. Metodę polecają leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kleszcze - jakie choroby powodują?

Niby o kleszczach jest ciszej niż zwykle, ale to wcale nie oznacza, że zagrożenia nie ma. Nawet wręcz przeciwnie. Z opublikowanego na początku ubiegłego roku raportu wynika, że w Europie obserwowany jest trend wzrostowy zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu i wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Szczególnie u nasz sąsiadów - w Niemczech, Czechach i Słowacji - odnotowano rekordowe wzrosty zakażeń. Mimo że pod tym względem 2020 był u nas spokojniejszy niż 2019 - na co wpływ miała pewnie pandemia i ograniczona liczba wyjazdów - to zdaniem ekspertów cała Polska jest zagrożona kleszczowym zapaleniem mózgu.

Kleszcze i zapalenie mózgu. Dane na ten temat są niedoszacowane

Wzrost liczby kleszczy w Europie to jeszcze jeden efekt globalnego ocieplenia. Kleszcze pojawiają się na dodatek w regionach, gdzie wcześniej ich nie było: np. na północy Szwecji. Wyższe temperatury – a przypomnijmy, że 2021 już w wielu regionach pod tym względem był rekordowy – sprawiają także, że wydłuża się okres aktywności kleszczy.

Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów odstraszających kleszcze, ale te czasami i tak znajdą sposób, żeby trafić na nasze ciało. Nie od razu musi dojść do ukąszenia. Kleszcze mogą przez jakiś czas spacerować po ubraniach, czekając na odpowiedni moment.

Prosty i skuteczny domowy sposób na kleszcze leśnika z Karkonoskiego Parku Narodowego

Kiedy wrócimy do domu po spacerze w lesie czy parku, warto przejechać ubranie zwykłą rolką do czyszczenia ubrań, która oprócz włosów, paprochów i kurzu zbierze także kleszcze. Być może niektórzy już z tego patentu korzystają, ale jeśli część z was nie, to warto wiedzieć i stosować, bo borelioza to naprawdę poważna i niebezpieczna choroba.

- Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN, który przyznaje, że kleszczy jest w tym roku może mniej, ale często są nosicielami niebezpiecznej boreliozy - czytamy na twitterowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego.

Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego mają swój skuteczny sposób na kleszcze

Od 1 stycznia do 15 lipca 2021 roku potwierdzono w Polsce 4373 przypadki boreliozy.

REKLAMA
Czym jest borelioza? Praktyczne porady dla pacjenta

Tekst oryginalnie opublikowany w sierpniu 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA