REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iPhone wykryje zamknięte drzwi i podpowie, jak je otworzyć. Świetne nowości Apple dla osób z niepełnosprawnościami

Dobre wieści dla osób niepełnosprawnych. Apple zdradził, nad jakimi funkcjami pracuje właśnie z myślą o nich. Wśród nowości są napisy generowane na żywo, w tym podczas połączeń wideo, wykrywanie drzwi oraz obsługiwanie zegarków Apple Watch z poziomu iPhone'a.

18.05.2022
6:33
apple watch iphone iOS 16 funkcje dostepnosci dla niepelnosprawnych 0
REKLAMA

Wczoraj na urządzenia Apple'a trafiły aktualizacje systemów operacyjnych, czyli iOS 15.5, iPadOS 15.5, macOS 12.4, tvOS 15.5 i watchOS 8.6. Niestety tak jak można było się spodziewać, zmian nie ma w nich zbyt wiele. Apple trzyma przy orderach nowe funkcje, nad którymi obecnie pracuje, z myślą o czerwcowej konferencji WWDC 2022. Okazuje się jednak, że nie wszystkie.

REKLAMA

Czytaj też:

Apple nie czekał na swoją coroczną konferencję dla programistów, aby ogłosić nowości związane z funkcjami Dostępności opracowywanymi na potrzeby osób niepełnosprawnych. Firma podczas Global Accessibility Awareness Day zapowiedziała usprawnienia, dzięki którym życie osób z problemami ze wzrokiem i słuchem oraz ograniczoną motoryką stanie się nieco bardziej komfortowe.

iOS 16 i watchOS 9 - nowe funkcje Dostępności

Firma skupiła się przede wszystkich na nowościach w telefonach z rodziny iPhone oraz w zegarkach Apple Watch. W ich przygotowaniu pomagają algorytmy uczenia maszynowego. Z zapowiedzi firmy wynika, że będą one częścią systemów iOS 16 i watchOS 9, które zostaną zaprezentowane na początku czerwca i w wersji stabilnej trafią do wszystkich chętnych we wrześniu.

Napisy generowane na żywo podczas połączeń w iOS 16

Na tę nowość Apple'a ogłoszoną podczas Global Accessibility Awareness Day sam czekam najbardziej, ale niestety trafi ona na start wyłącznie do użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. To właśnie oni będą mogli generować napisy w czasie rzeczywistym (co lata temu wprowadził Google na Pixelach i w Chromie).

Napisy będą generowane automatycznie niezależnie od tego, z jakiej aplikacji będziemy korzystać - czy to podczas rozmowy głosowej, czy to w trakcie rozmowy wideo lub podczas odtwarzania multimediów w serwisach społecznościowych. Oprócz tego można generować napisy do sygnału audio przechwyconego przez mikrofon.

Live Captions będzie dostępne na iPhone'ach 11 lub nowszych, iPadach z procesorem Apple A12 Bionic lub nowszych i komputerach Mac z procesorami Apple Silicon z linii Apple M1. Face Time przypisze napisy do osoby wypowiadającej dane słowa, a komputery Mac pozwolą wygenerować głosową odpowiedź z klawiatury.

apple watch iphone iOS 16 funkcje dostepnosci dla niepelnosprawnych 1 class="wp-image-2181822"

Obsługiwanie Apple Watcha z poziomu iPhone'a

Zegarki z rodziny Apple Watch mogą być samodzielnymi urządzeniami, ale sporo zyskują po spięciu ich z telefonem komórkowym. Niestety nie wszystkie funkcje związane z zegarkiem da się wywoływać z poziomu iPhone'a i firma chce to zmienić z myślą o osobach ograniczonych ruchowo.

Niepełnosprawni posiadacze zegarków i telefonów Apple'a będą mogli używać funkcji Dostępności do kontrolowania smartwatcha firmy z Cupertino. Obsługa Głosowa może być tutaj zastępstwem fizycznego dotykania ekranu w urządzeniu umieszczonym na nadgarstku.

Do tego posiadacze zegarków Apple Watch będą mogli wykonać więcej akcji dzięki AssistiveTouch. Ściśnięcie ekranu dwoma palcami pozwoli odebrać lub zakończyć połączenie, odrzucić powiadomienie, zrobić zdjęcie, wydać komendy Graj/Pauza oraz rozpoczynać, pauzować i kończyć trening.

Wykrywanie drzwi z użyciem aparatu

Trzecią z ciekawych funkcji jest wykrywanie drzwi przez algorytmy zaszyte w iOS 16. Dzięki nim telefon będzie mógł poinformować osobę, która ma problemy ze wzrokiem i właśnie dotarła w nowe miejsce, że przed nią znajduje się framuga. Na tym możliwości iPhone'a się w dodatku nie kończą.

REKLAMA

Użytkownik otrzyma informację na temat tego, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte, a w przypadku zamkniętych system operacyjny podpowie, czy można je otworzyć poprzez np. popchnięcie albo przekręcenie klamki. Posiadacz telefonu Apple'a dowie się też, jaka odległość go od nich dzieli.

Nowa funkcja będzie częścią aplikacji Miarka, która już wcześniej nauczyła się wykrywać obrazy oraz ludzi z wykorzystaniem czujnika LiDAR. Wykrywanie drzwi również skorzysta z tego czujnika, co oznacza, że będzie dostępne w smartfonach iPhone 12 Pro, 12 Pro Max, 13 Pro, 13 Pro Max i w tabletach iPad Pro.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA