REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Helikopter Ingenuity szykuje się do 11 lotu. Jeszcze niedawno zastanawiano się, czy oderwie się od Marsa

Marsjański helikopter Ingenuity, który dotarł na Marsa 18 lutego wraz z łazikiem Perseverance jeszcze dzisiaj po raz jedenasty wzbije się w powietrze i poleci w rdzawą dal.

05.08.2021
9:17
ingenuity helikopter dron na marsie
REKLAMA

Aż trudno w to uwierzyć, bowiem jeszcze na początku kwietnia wszyscy się zastanawiali czy helikopterowi uda się w ogóle oderwać od powierzchni Marsa, nie mówiąc już o bezpiecznym lądowaniu. Tymczasem dziesięć lotów później (wśród których znalazły się loty na wysokość 12 metrów, odległość ponad 600 metrów, a nawet lot z usterką w trakcie lotu), helikopter działa jak nowy.

REKLAMA

Po zrealizowaniu składającej się z pięciu lotów misji podstawowej NASA postanowiła przedłużyć jego misję i sprawdzić jak helikoptery mogłyby pomagać łazikom skanując drogę przed nimi i wybierając najlepszą trasę czy też wyszukując ciekawsze obiekty, które łazik mógłby odwiedzić. Jak dotąd łazik wykonał pięć takich lotów rekonesansowych, a dzisiaj wykona kolejny.

REKLAMA

We wczorajszym poście, inżynierowie z NASA poinformowali, że jedenasty lot może się odbyć już dzisiaj o godzinie 6:50 polskiego czasu. W trakcie lotu helikopter ma się wznieść na wysokość 12 metrów, a następnie przemieścić się na odległość 365 metrów z prędkością 18 km/h. Cały lot według planów zajmie ok. 130 sekund.

Głównym celem lotu jest dalsze badanie obszaru niewielkich wydm, w które łazik nie będzie się zapuszczał ze względu na ryzyko zakopania się w piasku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy planują jeszcze jeden lot, zanim helikopter wyleci z wydm i poleci dalej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA