REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Windows 10 zaczął blokować aplikacje, które mu się nie podobają. Nie tylko te z wirusami

Microsoft ogłosił, że od tego miesiąca będzie zdalnie zmieniał ustawienia zabezpieczeń Windows swoim użytkownikom. Włączona zostanie blokada potencjalnie niechcianych aplikacji. Można to wyłączyć, choć nie radzę.

04.08.2021
8:37
windows 10 potencjalnie niechciane aplikacje
REKLAMA

Jedną z nowości Windowsa 10 2004 był mechanizm blokady potencjalnie niechcianych aplikacji. Do tej pory był on opcjonalny i domyślnie wyłączony – użytkownik sam, na życzenie, mógł go uruchomić i pozwolić na działanie w tle. Bieżący miesiąc przynosi jednak zmiany, które firma ogłosiła na swoim oficjalnym forum wsparcia technicznego.

REKLAMA

Czytaj też:

Od sierpnia bieżącego roku wszystkie nowe instalacje Windowsa 10 będą miały domyślnie włączoną blokadę potencjalnie niechcianych aplikacji. Te już aktywne będą miały jednokrotnie przeprowadzoną zdalną zmianę konfiguracji: użytkownikom z wyłączonym modułem zostanie on włączony. Choć użytkownik może go znowu wyłączyć po tej zmianie.

Co to są potencjalnie niechciane aplikacje i dlaczego Windows 10 je blokuje?

Potencjalnie niechciane aplikacje – według definicji Microsoftu – to te programy, których nie można zaliczyć do kategorii złośliwego oprogramowania, a które i tak mogą potencjalnie wyrządzić szkody na komputerze użytkownika. Do tego rodzaju aplikacji należą, między innymi, adware, ukryte mechanizmy kopania kryptowalut czy programy o ogólnej kiepskiej reputacji u społeczności.

Gdy opisywany moduł jest aktywny, potencjalnie niechciane aplikacje są traktowane przez system podobnie, jak złośliwe oprogramowanie. Są więc blokowane, przechwytywane i przenoszone do kwarantanny. W razie braku dalszej reakcji ze strony użytkownika są usuwane.

Jak wyłączyć blokadę potencjalnie niechcianych aplikacji w Windows 10?

Odradzam wyłączanie tego mechanizmu – jest pożyteczny i sprawny, może okazać się bardzo przydatny w administracji i konserwacji komputera. Może się jednak okazać, że mechanizm ten działa wadliwie. Na przykład upierając się, że dana aplikacja sprawia problemy, podczas gdy użytkownik jest absolutnie pewien, że to nieprawda.

REKLAMA
 class="wp-image-1811173"
Zabezpieczenia Windows. Blokowanie potencjalnie niechcianych aplikacji w Windows 10

W takim wypadku należy uruchomić systemową aplikację Zabezpieczenia Windows. Tam należy wybrać sekcję Kontrola aplikacji i przeglądarki. Tam należy wybrać Ustawienia ochrony opartej na reputacji. Po wybraniu tych ustawień należy odnaleźć Blokowanie potencjalnie niechcianych aplikacji i zdecydować, czy mechanizm ma blokować pobieranie potencjalnie niechcianych aplikacji, czy tylko ich uruchamianie, czy w ogóle nie być aktywnym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA