1. Spider's Web
  2. Technologie

Liczba roku Amazona to 601 - tylu pracowników awansowała firma w swoich centrach logistycznych

Lokowanie produktu

Amazon sprawdził, jak wypadł zeszły rok, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego pracowników. Firma może mieć powody do zadowolenia, bo wśród osób zatrudnionych w centrach logistycznych ponad pół tysiąca doczekało się awansu w 2020 r.

17.03.2021
19:58
amazon praca awans

Choć sklep Amazona wystartował ze swoją polską wersją zaledwie chwilę temu, to firma jest już obecna w Polsce od 2014 roku. Na stałe zatrudnia ponad 18 tys. pracowników. Posiada 9 centrów logistycznych (a nawet, jak brzmi ich właściwa nazwa, Centrów Logistyki E-Commerce), m.in. w Poznaniu, Sosnowcu czy Kołbaskowie koło Szczecina.

Amazon informuje, że w samym 2020 roku wyższe stanowiska otrzymało 601 pracowników.

 class="wp-image-1631568"
Joanna Nyga oraz Adam Śródecki

Firma wskazuje, że od początku funkcjonowania w Polsce awansowano ich w sumie ponad 2,3 tys. Amazon inwestuje w swoich pracowników, nagradzając ich awansami i wyznaczając jasne możliwości ścieżek zawodowych. W miejscach takich jak centra logistyczne wielu umiejętności i kompetencji trzeba uczyć się od zera, wszak każda firma ma własne sposoby na zarządzenie towarem. Sprzyja to rzecz jasna pięciu się po szczeblach kariery, bo choć punkt wyjścia dla wielu osób może być różny, tak jak różne są doświadczenia zawodowe, to przejrzysty system awansu daje szansę niemal każdemu pracownikowi. 

Dobrym przykładem jest Damian Chaber, który teraz piastuje stanowisko Team Leadera w Łodzi, zaczynał jako pracownik poziomu początkowego. Ma 24 lata i przyznaje, że gdy rozpoczynał karierę w Amazon, nie wiedział nic o pracy w centrum logistycznym.

Amazon potwierdza, że oferuje miejsca pracy dla wszystkich.

Firma przywołuje historie swoich pracowników, którym udało się wskoczyć na wyższe stopnie zawodowe. Anna Harezlak, która pracuje w centrum logistycznym w Gliwicach jako Area Manager, wcześniej była dyrektorem w szkole. Opowiada, że zaczynała pracę jako Team Leader, a po 9 miesiącach zaaplikowała na wyższe stanowisko. Niestety, znaleźli się lepsi kandydaci. Zaproponowano jej jednak tymczasowe stanowisko przejściowe, które po pół roku pozwoliło jej przeskoczyć tam, gdzie początkowo planowała. Gdy to się udało, zaczęła szukać nowych wyzwań.

Z kolei Joanna Nyga, która również piastuje stanowisko Area Managera, pracuje w Amazonie 6 lat i w tym czasie awansowała 5 razy. Teraz odpowiada za pracę około 90 osób.

 class="wp-image-1631553"
Joanna Nyga, Area Manager w centrum logistycznym Amazon w Gliwicach

Podobną historię przeszedł Adam Śródecki. Pracuje on jako Senior Operations Manager w centrum logistycznym w Łodzi. Śródecki zaczynał jako pracownik poziomu początkowego, ale w ciągu sześciu lat przeskakiwał kolejne szczeble kariery. Jego zdaniem, nie ma jednego przepisu na sukces.

 class="wp-image-1631556"
Adam Śródecki, Senior Operations Manager w centrum logistycznym Amazon w Łodzi

Amazon mówi, że każdy powinien mieć równe szanse, jeśli chodzi o naukę nowych umiejętności i rozwój kariery.

Dlatego wprowadzono program „Postaw na Swój Rozwój”, który przeznaczony jest dla pracowników chcących pozyskać nowe kompetencje i zmienić zawód. Zasady są proste: jeśli przepracowałeś w firmie dłużej niż rok, możesz otrzymać finansowanie sięgające do nawet 26 tys. złotych na opłacenie czesnego, kursów lub materiałów edukacyjnych. Uczestnicy programu nie są związani żadną umową lojalnościową. Z programu na całym świecie skorzystało już 40 tys. osób. Najczęściej wybierano transport, informatykę, mechanikę i... rzemiosło.

Docenia to Monika Zelek, która obecnie zajmuje stanowisko Associate Partner w Bielanach Wrocławskich. Jej historia w Amazonie trwa już 5 lat i część swojej kariery w tej firmie spędziła w Anglii. Zapytana, co jest dla niej istotne w pracy, odpowiada: możliwość rozwoju oraz dobra atmosfera. Z kolei jej siostra, Karolina Zelek-Szelągowska, która piastuje stanowisko EU Ops Development Partner, dodaje: Cenię atmosferę sprzyjającą pracy zespołowej i możliwości osiągania indywidualnych celów.

Wydaje się jasne, że Amazon zwiększa swoją obecność w Polsce. 2 marca zadebiutowała polska wersja serwisu, a jeszcze w tym roku w Świebodzinie zostanie otwarte kolejne, 10. już centrum logistyczne.

Tekst powstał we współpracy z firmą Amazon.

Lokowanie produktu
Najnowsze