REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Dostałeś telefon z Androidem pod choinkę? Oto 9 aplikacji, które musisz sprawdzić

Przesiadasz się ze starego telefonu na smartfon z Androidem? Jego funkcje można rozszerzyć przez instalowanie aplikacji ze Sklepu Play. Wybrałem dziewięć najciekawszych.

samsung galaxy s20 ultra 5g recenzja
REKLAMA

Telefon komórkowy to właściwie kieszonkowy komputer. Można na nim instalować gry i programy, dzięki czemu jego funkcjonalność może zostać znacząco rozszerzona. Na początek, sugeruję sprawdzić, co właściwie jest na telefonie zainstalowane. Zestaw usług i aplikacji – zazwyczaj bardzo dobrych – zapewnił Google, prawdopodobnie też producent telefonu.

REKLAMA

Dlatego też dobierając propozycje pierwszych aplikacji do zainstalowania starałem się – z paroma wyjątkami – nie dublować tego, co zapewne jest już obecne dla urządzeniu. Nie polecam więc dla przykładu mojej ulubionej przeglądarki internetowej – bo ta preinstalowana jest również bardzo dobra. W telefonie znajdziemy też aplikację do obsługi wiadomości e-mail czy świetne Mapy Google'a. Czym warto się zainteresować?

W miejskiej dżungli staram się unikać podróżowania samochodem czy taksówkami, stawiając na komunikację miejską. Nie ma lepszej aplikacji do poruszania się tym środkiem transportu niż Jakdojade. Aplikacja zawiera bazę danych linii i przystanków, pozwala na wyznaczanie trasy do punktu docelowego z funkcją nawigacji. Umożliwia też kupowanie biletów, a także – jeżeli przewoźnik takie informacje zapewnia – śledzenie na mapie na żywo jadącego w naszą stronę autobusu czy tramwaju. Aplikacja jest darmowa w podstawowej wersji. Za 7 zł rocznie (abonament) pozbywamy się reklam i zyskujemy dostęp do rozszerzonej nawigacji. Częściowo jej funkcjonalność jest dublowana przez wspomniane już zainstalowane na telefonie Mapy Google.

Google proponuje nam usługę YT Music, jednak w mojej ocenie Spotify jest nieporównywalnie lepszy. W zamian za 20 zł miesięcznie (są też inne abonamenty) uzyskujemy dostęp do milionów piosenek niezliczonych wykonawców. Strumienie muzyczne są w bardzo przyzwoitej jakości. Spotify jest również zgodny z większością sprzętów RTV (protokół Spotify Connect) i oferuje niezwykle skuteczne systemy rekomendacji i podpowiedzi, dzięki czemu zawsze znajdziemy coś nowego do słuchania. Od niedawna Spotify też jest wygodną i rozbudowaną platformą dla podcastów.

Nie wiem jak uważacie, ale moim zdaniem nie ma lepszych gier na telefon od strategii turowych. A kultowa Cywilizacja zdaje się stanowić idealny kompromis pomiędzy prostotą obsługi – pożądaną na małym wyświetlaczu dotykowym – a złożoną i wciągającą rozgrywką. Zasady są proste: zaczynamy tysiące lat przed naszą erą, mając drużynę osadników i wojów. Nasz cel to wysłać jako pierwsi człowieka w międzygwiezdną podróż. Lub zdominować inne cywilizacje. Ostrzegam, wciąga na długie godziny. I choć w grze nie ma mikrotransakcji, to można zostawić w niej majątek z uwagi na liczne ciekawe dodatki do kupienia.

Akurat w tym momencie częste podróżowanie do innych krajów nie wydaje się najrozsądniejszym pomysłem. Ta piekielna pandemia jednak w końcu kiedyś minie i znów będziemy mogli zwiedzać świat. Zawsze, ale to zawsze pod ręką przydaje się szybki i wygodny konwerter walut. W Sklepie Play są ich tysiące, większość niestety rozczarowuje zalewem reklam, marnym interfejsem czy słabą bazą danych. Currency od Yue jest zawsze aktualny, bardzo wygodny i czytelny. Darmowa wersja zawiera reklamy, ale możemy za niewielką opłatą je usunąć.

Kalkulator znajdziemy w niemal każdym telefonie bez doinstalowania czegokolwiek. Tyle że prosty kalkulator nie zawsze wystarcza. Czasem potrzebujemy stworzyć szybką macierz, sprawdzić optimum ekonomiczne, obliczyć prawdopodobieństwo – szczególnie jeśli pracujemy w stosownym zawodzie, uczymy się bądź studiujemy. Microsoft Math Solver nie tylko rozwiąże niemal każdy matematyczny problem (można go zeskanować nawet z kartki papieru), to na dodatek przedstawi rozwiązanie krok po kroku, co jest szczególnie przydatne dla uczniów i studentów.

Co prawda w naszym telefonie znajdziemy użyteczny zestaw aplikacji biurowych z rodziny Google Workspace – którymi warto się zainteresować – jednak światowym standardem jest pakiet biurowy Microsoftu. Za sprawą aplikacji Office nie tylko możemy tworzyć, otwierać i edytować pliki Worda, Excela i PowerPointa, ale też skanować z funkcją OCR czy konwertować przez aparat fotograficzny telefonu tabele na arkusze kalkulacyjne – a także o wiele więcej. Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa, jednak do pełnej funkcjonalności należy mieć wykupioną usługę Microsoft 365.

Szukasz formy komunikacji, która jest w praktyce niemożliwa do przechwycenia. Signal uważany jest za najbezpieczniejszy komunikator internetowy na rynku. Mocne szyfrowanie, decentralizacja sieci i ogólny bardzo wysoki poziom zabezpieczeń sprawiają, że Signal jest rekomendowany nawet przez specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Jest przy tym prosty w obsłudze i darmowy, a system loginów bazuje na numerach telefonów.

Miniony rok upłynął między innymi pod znakiem gamingowego streamingu. Największe firmy w branży gier uruchomiły usługi streamingowe, dzięki którym możemy grać w gry o jakości i złożoności znanej z PC i konsol do gier nawet na najtańszym telefonie. Potrzebujemy tylko stabilnego łącza internetowego (LTE, najlepiej Wi-Fi o niskiej latencji) i gamepada, którego połączymy z telefonem i już możemy bawić się w te same gry, co nasi znajomi z Xboxami, pecetami czy PlayStation.

Najciekawszą usługą na telefony z Androidem wydaje się na dziś Stadia. W podstawowej wersji usługa ta jest darmowa (za dopłatą uzyskujemy wyższą jakość obrazu i dźwięku), jednak każdą z gier na Stadii trzeba kupić osobno. Graczom xboxowym zamiast Stadii polecam Xbox Game Pass – można za pomocą tej aplikacji streamować wszystkie gry z Xbox Game Pass, a te są w pełni synchronizowane (w tym zapisane stany gry) z ich odpowiednikami z PC i konsoli.

REKLAMA

Wszyscy polecają ci dany film bądź serial? Być może faktycznie jest super. Ale gdzie go obejrzeć? Usług VOD i internetowych wypożyczalni w Polsce akurat działa bardzo wiele. Często upolowanie danego serialu stanowi pewne wyzwanie: jeden usługodawca się go pozbył, inny go pozyskał, a jeszcze inny ma tylko część sezonów. JustWatch poinformuje gdzie daną pozycję możemy znaleźć, ile nas będzie kosztować – a także zapewni podstawowe informacje o fabule czy obsadzie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA