REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nieoczekiwany nowy partner Windows Phone'a. Z Korei

11.07.2014
12:19
Nieoczekiwany nowy partner Windows Phone’a. Z Korei
REKLAMA

Z początku smartfony z Windows Phone produkowało wiele najróżniejszych firm, ale partnerzy Microsoftu zaczęli się wykruszać. Wśród producentów telefonów z tym oprogramowaniem wybiła się obsypywana dolarami przez Redmond Nokia, a pozostali giganci zostali zepchnięci w cień. Teraz fińską firmę wchłonął Microsoft, a nowego strategicznego partnera może upatrywać w firmie z Korei. Nie chodzi tu jednak o Samsunga.

REKLAMA

Windows Phone jest trzecim graczem na rynku mobilnym, ale mimo pompowania olbrzymich zasobów gotówki w jego promocję, udział procentowy w rynku i wolumen sprzedaży urządzeń z tym oprogramowaniem jest dla Microsoftu niezadowalający. Kolejna wersja oprogramowania dla smartfonów ma być tak samo mocno promowana przez twórców, a wykorzystana zostanie do tego zewnętrzna firma.

Windows Phone rodził się w bólach

System Windows Phone na początku działał na urządzeniach kilku różnych producentów: Nokii, HTC, Samsunga, LG. Bez dwóch zdań jednak tylko Nokia była tutaj liczącym się graczem, który potrafił z pomocą Microsoftu wypromować markę Lumia, a produkty pozostałych firm przeszły praktycznie bez echa. LG nawet w pewnym momencie zrezygnowało z produkcji kolejnych modeli, a HTC i Samsung traktowali ten odłam rynku po macoszemu.

windows phone nokia lumia 1

Microsoft jednak nie składa broni i już w lutym tego roku zapowiedział, że zaprzęgnął kolejne 9 firm do produkcji nowych smartfonów z mobilnymi okienkami - a dokładniej kafelkami. Zachętą ma być nowa polityka sprzedaży licencji na oprogramowanie rozwijane przez inżynierów z Redmond, co pozwoli na budowanie przez partnerów jeszcze tańszych urządzeń.

Strategiczny i wizerunkowy partner

Nasuwa się jednak pytanie, czy po sprzedaży komórkowego oddziału Nokii i wdrożeniu go do Microsoftu, Lumie nadal będą “tymi” Windows Phone’ami? Wygląda na to, że gigant z Redmond nie chce opierać popularności swojego systemu wyłącznie na hardwarze wykonanym “in house” i chce, by “twarzą” nowej wersji Windows Phone została zewnętrzna firma: LG.

Koreańskie LG w smartfonowym biznesie jest od lat, ale nigdy nie było uważane za firmę z tej najwyższej półki. Świat przygląda się najnowszym iPhone’om, biegnie do sklepu po modele z rodziny Galaxy, zachwyca się designem HTC One i chwali nową linię Xperia Z od Sony - a modele LG G przemykały do tej pory jakoś bez echa.

LG złapało wiatr w żagle

Trzeba jednak przyznać, że na przestrzeni ostatniego roku LG poczyniło ogromne postępy. Już zeszłoroczny LG G2 był topowym modelem, który nie tylko wyróżniał się z tłumu umieszczeniem przycisków na tylnej klapce, ale też nie odstawał od sztandarowych modeli konkurencji pod względem specyfikacji.

LG G3

LG G2 Mini z kolei stał się wedle tego, co udało mi się dowiedzieć od operatorów, sprzedażowym hitem (przynajmniej w naszym kraju), a LG G3 wręcz przegonił Samsunga, HTC i Sony pod względem jednego diablo istotnego dla konsumentów parametru: rozdzielczości ekranu i zagęszczenia pikseli i to dzięki koreańskiej firmie “QHD is new 1080p”.

To rozsądny wybór

Biorąc pod uwagę sukcesy LG, trudno się dziwić Microsoftowi, że chce wejść w ścisłe partnerstwo z tą firmą. Nokia jest już wchłonięta, HTC jest za małe i ma do tego problemy finansowe, Samsung ma swoje Galaxy i Tizena, a plotki o telefonie Sony z Windows Phone okazały się wyłącznie plotkami.

LG to rozsądny wybór, zwłaszcza patrząc na inne marki zainteresowane tym rynkiem. ZTE może i jest czarnym koniem wyścigu o światową dominację na rynku mobilnym, ale nadal nie jest to marka, którą dobrze kojarzy światowy konsument. Koreański producent już ma zresztą nieco doświadczenia w produkcji urządzeń z Windows Phone.

Zabawa w kotka i myszkę

Jeszcze w tym roku LG zaprzeczało, jakoby miało w planach nowy smartfon Windows Phone dementując doniesienia Microsoftu. Nawet w maju, gdy pojawiły się w sieci zdjęcia modelu nazwanego Uni 8, osoby odpowiedzialne za komunikację LG z mediami i klientami zarzekały się, że nie jest to telefon, “który trafi do sprzedaży w tym roku”.

lg-windows-phone

Co ciekawe, inne firmy wymienione przez Microsoft ochoczo przyznawały, że pracują nad nowymi Windows Phone’ami, a cisza po stronie LG była zastanawiająca. Wygląda jednak na to, że koreańczycy chcieli po prostu utrzymać współpracę w tajemnicy. Jak donosi serwis Neowin, plany współpracy LG z Microsoftem zdradza profil LinkedIn pracownika firmy z Redmond.

Uważaj, co wpisujesz w profilu w social media

Na współpracę LG i Microsoftu wskazuje profil Joong-Young’a Lee, który piastuje w Microsofcie stanowisko Program Manager i związany jest z firmą od 17 lat. Wśród swoich obowiązków na profilu LinkedIn wymienił właśnie współpracę z LG nad urządzeniami “PC”, telefonami i komputerami w związku z Windows Threshold i Windows Phone Blue.

To oczywiście nie jest definitywny dowów na to, że koreańska firma współpracuje z Microsoftem, ale daje dużo do myślenia. Prześledźmy raz jeszcze: LG wycofało się z rynku Windows Phone dawno temu, a Microsoft wymienia w tym roku firmę jako jednego z parnterów. Przedstawiciele koreańskiej firmy nie potwierdzają, ale też nie zaprzeczają, że LG pracuje nad nowym urządzeniem z oprograowaniem Microsoftu. Sugerują też, że konsumenci powinni poczekać do 2015 roku.

Na ten rok z kolei zapowiedziana jest też premiera Windows Threshold, czyli nowej wersji systemu operacyjnego Microsoftu, która ma scalić jeszcze bliżej oprogramowanie na tablety i telefony. Microsoft do rozwoju swojej platformy mobilnej potrzebuje silnych partnerów, a nie tylko “azjatyckich tygrysów” w postaci ZTE i spółki, a po przejęciu Nokii i przyjrzeniu się innym gigantom w postaci HTC, Samsunga i Sony, wybór LG wydaje się oczywisty.

REKLAMA

Oczywiście przez najbliższy rok układ sił na rynku może się jeszcze kilka razy wymieszać, ale silna współpraca LG z Microsoftem ma po prostu sens.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA