REKLAMA

Te urządzenia mogą zmienić świat na lepsze. Oto zwycięzcy prestiżowego konkursu

Urządzenie zapobiegające wypadaniu włosów podczas chemioterapii oraz zrównoważony balon meteorologiczny - nagroda w kwocie 30 tys. funtów za każdy z wynalazków to dopiero początek. Oba urządzenia mają ogromny potencjał, by uczynić nasz świat nieco lepszym.

nagroda Jamesa Dysona 2024
REKLAMA

W tym roku do międzynarodowego konkursu dla studentów, który wsparł już ponad 400 rozwiązujących problemy wynalazków młodych inżynierów i naukowców z całego świata, spłynęło prawie 2000 zgłoszeń. Wyłoniono dwóch zwycięzców, z czego każdy zostanie uhonorowany nagrodą 30 tys. funtów. Dużo ważniejszy wydaje się jednak prestiż związany z nagrodą.

REKLAMA

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona odbywa się co roku już od niemal dwóch dekad. Od samego początku ma na celu zachęcić studentów uczelni wyższych do rozwiązywania problemów, jakie dostrzegają w obecnym świecie. Do tej pory pomógł ponad 400 wynalazkom nagrodami pieniężnymi i szansą na zdobycie globalnego rozgłosu medialnego.

To też jest ciekawe:

Fundacja jest międzynarodową organizacją charytatywną zajmującą się edukacją, której misją jest inspirowanie kolejnego pokolenia inżynierów. Fundacja inwestuje również w badania medyczne i do tej pory przekazała ponad 145 mln funtów na cele charytatywne. Tegoroczni zwycięzcy wspomniany rozgłos z pewnością zdobędą. Oba wynalazki wydają się bowiem bardzo cenne.

Chemioterapia nie musi być koszmarem

Większość pacjentów przechodzących chemioterapię będzie dotkniętych problemem wypadających włosów. Na dziś jedyną powszechnie stosowaną metodą na zatrzymanie łysienia są zimne okłady podczas zabiegu. Zmniejsza to wypadanie włosów poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych i ograniczanie przepływu krwi. Jest to bardzo nieprzyjemne, a skuteczność tego jest ograniczona. Na dodatek całkowity koszt instalacji urządzenia do chłodzenia skóry głowy jest bardzo wysoki.

Athena

Olivia Humphreys, 24-letnia Irlandka, wynalazła urządzenie, które ma stanowić dużo lepszą alternatywę. Inspiracją do stworzenia tego wynalazku była choroba jej mamy i związane z nią powikłania. Athena, bo tak się ów wynalazek nazywa, to przenośne, termoelektryczne urządzenie zapobiegające wypadaniu włosów, które działa na zasadzie chłodzenia skóry głowy. Jest nieporównywalnie tańsze od aktualnie stosowanego w szpitalach sprzętu, a przy tym ma zbliżoną skuteczność.

Athena jest zasilana bateryjnie i waży około 3 kg. Składa się z przenośnej walizki i chłodzącego nakrycia dopasowującego się do różnych kształtów głowy. Urządzenie działa na bazie niedrogich półprzewodników termoelektrycznych Peltiera, które chłodzą wodę krążącą wokół głowy przez do tego celu zaprojektowaną nasadkę.

Athena

Pacjenci używający Atheny mogą obsługiwać urządzenie w dowolnym miejscu, w tym w domu. Przy pełnej mocy urządzenie może działać przez 3,5 godziny, co pozwala pacjentom na dojazdy do i ze szpitala podczas chłodzenia oraz na swobodne poruszanie się w trakcie infuzji, na przykład w celu skorzystania z łazienki. Koszt Atheny to około 1000 euro, czyli dwudziestokrotnie mniej od najtańszego urządzenia przemysłowego tego typu. Olivia zapowiedziała, że wygraną przeznaczy na dalsze badania celem udoskonalenia urządzenia.

- Utrata włosów jest jednym z najbardziej zewnętrznych i niepokojących skutków ubocznych chemioterapii. Obecne techniki chłodzenia skóry głowy mogą zmniejszyć ryzyko lub zakres utraty włosów, ale muszą być stosowane na oddziale chemioterapii, co wiąże się z długim dniem spędzonym przez pacjentów w szpitalu. Ta nowa, mobilna wersja zapewni pacjentom większą swobodę, odzyskując część ich dnia, a także zwolni cenny czas na fotelu chemioterapeutycznym dla innych pacjentów - jak komentuje Profesor Mark Beresford, konsultant onkolog w Royal United Hospital Bath.

Meteorologia nie musi być zagrożeniem dla środowiska

Każdego dnia stacje meteorologiczne na całym świecie wystrzeliwują balony, które zbierają dane z atmosfery w celu opracowania prognoz pogody. Te radiosondy mierzą ciśnienie powietrza, temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru i przesyłają te dane do stacji naziemnych. Jest jednak pewien problem - urządzenia są jednorazowego użytku. Mało znany fakt: meteorologia to znaczne ilości e-odpadów i plastiku. W ciągu roku uwalnianych jest prawie milion radiosond o wartości 190 mln dol., czego efektem jest, według szacunków, 48 ton odpadów rocznie.

airXeed Radiosonde

AirXeed Radiosonde to urządzenie wielokrotnego użytku, zaprojektowane przez Shane’a Kyi Hla Wina i Daniala Sufiyana Bin Shaiful z Singapurskiego Uniwersytetu Technologii i Wzornictwa. Zespół wykorzystał w swoim rozwiązaniu… autorotację nasion klonu: asymetryczny kształt wytwarza siłę nośną i opór, pozwalając im obracać się jak helikopter podczas spadania.

To nie tylko spowalnia urządzenie przy opadaniu, ale też podnosi precyzję tegoż opadania, dzięki czemu można je łatwo odzyskać i wykorzystać ponownie. Kształt został dopieszczony przy wykorzystaniu pomocy ze strony sztucznej inteligencji. By uniknąć wypadków - kolizji z samolotami i silnego wiatru - urządzenie przestaje się automatycznie obracać po przekroczeniu wysokości przelotowej samolotu, wchodząc wówczas w tryb nurkowania. Samo urządzenie jest również bardzo ekologiczne: zbudowane w dużej mierze z drewna balsy i pianki, jest wysoce modułowe, co ułatwia serwis i konserwację.

airXeed Radiosonde
REKLAMA

- Dzięki uznaniu nagrody mamy nadzieję nawiązać kontakt z ekspertami z branży meteorologicznej, zabezpieczyć partnerstwa i pozyskać fundusze na dalsze testowanie i rozwijanie naszego projektu. To ogromny impuls w naszej podróży w kierunku przekształcenia airXeed Radiosonde w pełni zrealizowane rozwiązanie, które może zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i sprawić, że monitorowanie pogody będzie jeszcze bardziej inteligentne i zrównoważone - jak komentuje wygraną swojego zespołu Danial.

Każdego roku zgłoszenia są najpierw oceniane na poziomie krajowym przez panel zewnętrznych sędziów i inżyniera Dyson. Na każdym rynku operacyjnym przyznawany jest krajowy zwycięzca i dwóch krajowych zdobywców drugiego miejsca. Spośród tych zwycięzców panel inżynierów Dyson wybiera następnie międzynarodową listę 20 zgłoszeń. 20 najlepszych projektów jest następnie ocenianych przez Sir Jamesa Dysona, który wybiera globalnych zwycięzców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA