REKLAMA

ONZ: AI musimy traktować tak samo, jak zmiany klimatyczne

Organizacja Narodów Zjednoczonych martwi się nie tylko nierównym rozwojem AI napędzanym przez rynek i wyzysk mieszkańców południa. ONZ sen z powiek spędza także chimeryczna ewolucja technologii, w której ma pomóc ciało podobne do tego które już teraz doradza organizacji co do zmian klimatycznych

ONZ: AI musimy traktować tak samo, jak zmiany klimatyczne
REKLAMA

19 września organ doradczy wysokiego szczebla Sekretarza Generalnego ONZ ds. sztucznej inteligencji opublikował raport poświęcony temu, jakie kroki Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz należące do niej kraju powinny podjąć, aby uczynić sztuczną inteligencję bardziej przyjazną i pomocną dla człowieka oraz zminimalizować ryzyko niewłaściwego jej użycia.

REKLAMA

Międzynarodowy Zespół ds. Klimatu stał się inspiracją dla powołania podobnej jednostki do ds. AI

Najważniejszym punktem 26 stronicowego raportu "Zarządzanie sztuczną inteligencją dla ludzkości" jest "wezwanie ONZ do stworzenia podstaw pierwszej globalnie integracyjnej i rozproszonej architektury zarządzania sztuczną inteligencją w oparciu o współpracę międzynarodową".

Choć sztuczna inteligencja przekształca nasz świat, jej rozwój i korzyści są obecnie skoncentrowane wśród niewielkiej liczby podmiotów sektora prywatnego w jeszcze mniejszej liczbie państw. Szkody są również nierównomiernie rozłożone. Globalne zarządzanie z równym udziałem wszystkich państw członkowskich jest potrzebne, aby udostępnić zasoby, zapewnić reprezentację i mechanizmy nadzoru w szerokim zakresie, zapewnić odpowiedzialność za szkody i zapewnić, że konkurencja geopolityczna nie napędza nieodpowiedzialnej sztucznej inteligencji ani nie hamuje odpowiedzialnego zarządzania. [...] Potrzebne są globalne ramy zarządzania dla tego szybko rozwijającego się zestawu technologii i jego wykorzystania przez różne podmioty, czy to deweloperów, czy użytkowników technologii.

Raport wzywa do nowego, globalnego dialogu politycznego na temat sztucznej inteligencji, tak aby 193 członków ONZ mogło omówić zagrożenia i uzgodnić działania. Ponadto autorzy rekomendują, aby ONZ podjęła kroki w celu wzmocnienia pozycji biedniejszych krajów, zwłaszcza tych na globalnym południu, aby mogły czerpać korzyści ze sztucznej inteligencji i przyczyniać się do jej zarządzania. Według organu doradczego rozwój wielu systemów sztucznej inteligencji "zależy od taniej i podatnej na wyzysk sile roboczej globalnego południa" przy jednoczesnym wykluczeniu tych krajów z korzystania z benefitów AI, którą tworzą.

Według autorów raportu kroki państw zrzeszonych w ONZ powinny obejmować m.in. utworzenie funduszu AI w celu wspierania projektów w tych krajach, ustanowienie standardów AI i systemów wymiany danych oraz tworzenie zasobów, takich jak szkolenia, aby pomóc krajom w zarządzaniu AI. Niektóre z zaleceń zawartych w raporcie mogą być ułatwione dzięki Global Digital Compact, istniejącemu już planowi zajęcia się podziałami cyfrowymi i danymi między narodami. W raporcie zasugerowano również utworzenie biura ds. sztucznej inteligencji w ramach ONZ, zajmującego się koordynacją istniejących wysiłków w ramach ONZ w celu osiągnięcia celów nowo opublikowanego raportu.

Może zainteresować cię także:

Co więcej, autorzy chcą powołania "autorytatywnej, zinstytucjonalizowanej instytucji dla niezależnej, integracyjnej, multidyscyplinarnej oceny przyszłej trajektorii i implikacji sztucznej inteligencji". Teoretyczna instytucja miałaby zostać utworzona na wzór Międzynarodowego Zespołu ds. Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC).

Główną rolą IPCC jest informowanie rządów państw członkowskich ONZ o stanie wiedzy na temat zmian klimatu. Członkowie IPCC pozyskują informacje poprzez badanie i analizę całej istotnej literatury naukowej na ten temat, w tym tej poświęconej skutkom i zagrożeniom naturalnym, gospodarczym i społecznym Jednocześnie IPCC nie prowadzi własnych badań naukowych.

W sposób podobny do IPCC, wyspecjalizowana jednostka wiedzy i badań w zakresie sztucznej inteligencji obejmowałaby niezależny, prowadzony przez ekspertów proces, który publikuje naukowe, oparte na dowodach spostrzeżenia, powiedzmy co sześć miesięcy, aby informować decydentów o przyszłej trajektorii rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji. Powinno to obejmować uzgodnienia z firmami w zakresie dostępu do informacji na potrzeby badań i analizy horyzontu. Funkcja ta pomogłaby społeczeństwu lepiej zrozumieć sztuczną inteligencję i doprowadzić do konsensusu w społeczności międzynarodowej co do szybkości i wpływu ewolucji sztucznej inteligencji. [...]

REKLAMA

Zdaniem autorów raportu - organ doradczy wysokiego szczebla Sekretarza Generalnego ONZ ds. sztucznej inteligencji - ów organ jest "zalążkiem" IPCC dla AI, jednak wciąż potrzebuje on instytucjonalizacji i dostępu do odpowiednich środków.

Zdjęcie główne: lev radin / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA