Czegoś takiego na Marsie jeszcze nie widzieliśmy. Teraz pytanie - skąd się tam wzięło?
Naukowcy z NASA przecierali oczy ze zdumienia, gdy łazik Perseverance dostrzegł na powierzchni Marsa czarno-biały pasiasty kamień. Nigdy wcześniej na Czerwonej Planecie nie widziano czegoś podobnego.
Naukowcy z NASA ponownie zaskoczyli nas niezwykłym odkryciem na powierzchni Marsa. Tym razem, w obiektyw łazika wpadła niezwykła skała, którą naukowcy ochrzcili mianem "Zamek Freya". Jej unikalny, pręgowany wzór przypomina nieco futerko zebry, co czyni ją jednym z najbardziej intrygujących obiektów geologicznych, jakie dotychczas znaleziono na Czerwonej Planecie.
Zamek Freya
Minął już prawie miesiąc odkąd łazik Perseverance rozpoczął wspinaczkę po stromych zboczach prowadzących do krawędzi krateru Jezero. To tam robot poszukuje starożytnych skał, które mogłyby nas czegoś nauczyć o wczesnej historii Marsa.
Podczas jazdy przez niepozorny płaski teren członkowie zespołu dostrzegli w oddali kamień, który przyciągnął ich uwagę niezwykłą teksturą. Badacze dysponowali wówczas jedynie obrazem z kamery Navcam o niskiej rozdzielczości i nadali mu nazwę "Zamek Freya".
Aby lepiej przyjrzeć się bliżej obiektowi zespół zaplanował obserwację multispektralną za pomocą kamery Mastcam-Z. Kiedy kilka dni później dane zostały przesłane, a stało się to już po tym jak Perseverance opuścił ten obszar, stało się jasne, jak niezwykły był ten kamień.
Więcej o ważnych znaleziskach na Marsie przeczytasz na Spider's Web:
Pierwszy raz widzimy to na Marsie
"Zamek Freya" ma około 20 cm średnicy i niespotykany wzór z naprzemiennymi czarnymi i białymi paskami. Naukowcy uważają, że ta skała ma fakturę, jakiej nie widziano wcześniej w kraterze Jezero, a może i na całym Marsie.
Nasza wiedza na temat składu chemicznego kamienia jest ograniczona, ale wczesne interpretacje wskazują, że paski mogły powstać w wyniku procesów magmowych i/lub metamorficznych. Ponieważ "Zamek Freya" to luźny kamień, który wyraźnie różni się od podłoża skalnego, prawdopodobnie przybył tu z innego miejsca, być może stoczył się w dół ze obszaru położonego wyżej.
Ta możliwość jest bardzo ekscytująca i mamy nadzieję, że, w miarę jak będziemy kontynuować jazdę pod górę, Perseverance napotka więcej skał tego typu, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie bardziej szczegółowych pomiarów
- podało NASA w oświadczeniu.
Odkrycie ma ogromne znaczenie dla naszej wiedzy o historii Marsa. Dzięki analizie tej skały naukowcy będą mogli uzyskać cenne informacje na temat warunków, w jakich powstawała powierzchnia Czerwonej Planety. "Zamek Freya" jest kolejnym dowodem na to, że Mars to niezwykle zróżnicowany geologicznie świat pełen tajemnic czekających na odkrycie.