REKLAMA

ASUS otwiera worek z nowymi laptopami. Od zalewu nowości dostałem oczopląsu

Targi Computex to doskonała okazja do zaprezentowania gorącego towaru. ASUS wykorzystał ją do pokazania swoich nowych laptopów Vivobook, ProArt, Zenbook oraz TUF Gaming i naprawdę - biedy nie ma.

03.06.2024 09.00
ASUS otwiera worek z nowymi laptopami. Od zalewu nowości dostałem oczopląsu
REKLAMA

ASUS jest jednym z najpopularniejszych i bardziej rozpoznawalnych producentów laptopów, więc nie dziwota, że na prestiżowe targi Computex sypnął sprzętem na bogato. Zaprezentowano nowości z większości serii laptopów, a także nową wersję handhelda ASUS Rog Ally X, o którym możecie przeczytać poniżej.

REKLAMA

Czego można się spodziewać po nowych laptopach ASUSA? Szczegóły znajdziecie poniżej, ale oprócz wszechobecnego AI, znajdziecie choćby modele ze świeżutkimi procesorami Qualcomm Snapdragon, czy AMD Ryzen.

Dobra, a co z tym AI? Można się spodziewać nowych komputerów oznaczonych Copilot+, czyli takich pozwalających na osiągnięcie co najmniej 45 TOPS w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją. ASUS oddaje nam również do dyspozycji dwie aplikacje wykorzystujące AI, a konkretnie StoryCube i MuseTree. StoryCube służy do zarządzania zasobami i wspomagać nas będzie choćby przez kategoryzację scen i generowanie klipów. Z kolei MuseTree wspomoże naszą inspirację przez proste interakcje graficzne. Jak to działa w praktyce? Sprawdzimy to już wkrótce.

Nowe laptopy ASUS TUF Gaming, Zenbook, Vivobook i ProArt

Na targach Computex ASUS zaprezentował nowe modele laptopów z rodzin TUF Gaming, Zenbook, ProArt i Vivobook. Jakich nowości należy się spodziewać?

ASUS TUF Gaming - nowe laptopy dla graczy

Seria laptopów TUF cieszy się dużą popularnością graczy, bowiem łączy ona dobre możliwości wraz z atrakcyjnymi cenami. ASUS zaprezentował dwa nowe modele rodziny TUF, a konkretnie 14 calowy TUF Gaming A14 i 16 calowy TUF Gaming A16.

W obu można się spodziewać nowych procesorów AMD Ryzen z wbudowanym NPU (układem dedykowanym do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją) o mocy co najmniej 50 TOPS. Oba będą wspierane przez układy graficzne NVIDIA GeForce RTX 4000 i będą oferowały ekrany ze wsparciem G-Sync.

W mniejszym modelu TUF Gaming A14 (który waży zaledwie 1,46 kg) znajdziemy GeForce RTX 4060, pamięć LPDDR5 w trybie dwukanałowym, czy dwa sloty na SSD w standardzie 2280. W większym modelu A16 zainstalowano już GeForce RTX 4070 (ponad 320 TOPS w obliczeniach AI), ale równocześnie zastosowano cieńszą obudowę i ulepszone chłodzenie, które pozwala na obniżenie temperatury obudowy laptopa aż o 7 stopni.

ASUS ProArt - nowe modele dla twórców

Nowe laptopy ProArt to z kolei rozwiązania dla twórców, którzy chcą pracować absolutnie wszędzie i robić to jak najbardziej komfortowo. Tutaj otrzymaliśmy trzy nowe modele, a konkretnie ASUS ProArt P16, ProArt PX13 i ProArt PZ13.

16-calowy ProArt P16 ważyć będzie zaledwie 1,85 kg, a wewnątrz, oprócz nowego procesora AMD Ryzen, kryć będzie kartę graficzną GeForce RTX 4070. Z kolei 13-calowy ProArt PX13 to model konwertowalny, który waży zaledwie 1,38 kg - a i tutaj możemy spotkać zarówno układ graficzny RTX 4070, jak i ekran OLED ASUS Lumina.

Na deser ultrakompaktowy i ultraprzenośny ProArt PZ13, czyli model hybrydowy z odczepianą klawiaturą. Tak, to właśnie w tym modelu będzie kryć się procesor ARM Qualcomma i ważyć on będzie zaledwie 0,85 kg.

ASUS Zenbook - nowe lekkie i eleganckie laptopy

Jest i nowy przedstawiciel serii Zenbook, czyli lekkich, eleganckich, ale i wydajnych laptopów. Nowy model ASUS Zenbook S 16 ważyć będzie zaledwie 1,5 kg, przy grubości 1,1 cm. Nie zabraknie tu nowego procesora AMD, a znalazło się tu nawet miejsce na komorę parową, która pozwoliła na obniżenie głośności systemu chłodzącego poniżej 25 decybeli. Nowością jest również materiał obudowy - Ceraluminum, czyli połączenie aluminium i materiałów ceramicznych.

Wewnątrz również wprowadzono wiele zmian i można liczyć między innymi na baterię 78 Wh, większy i wygodniejszy touchpad, ekran o odświeżaniu 120 Hz, kamerkę internetową ze wsparciem AiSense IR, czy wsparcie Microsoft Pluton.

ASUS Vivobook - nowe laptopy dla każdego

Vivobooki to niedrogie modele dla każdego, ale i w przypadku tego segmentu ASUS bynajmniej nie odpuszcza. Najlepszym tego przykładem niech będzie ASUS Vivobook S 15 (S5507) w wersji ze Snapdragonem X Elite. Możemy liczyć na wagę 1,45 kg i 18 godzin nieprzerwanej pracy. Nie zabrakło tu ani zaawansowanych funkcji AI, ani ekranu ASUS OLED Lumina.

Z kolei 14-calowy ASUS Vivobook S14 (M5406), 15-calowy ASUS Vivobook S 15 (M5506) i 16-calowy ASUS Vivobook S (M5606) zostały odświeżone dzięki zastosowaniu nowych procesorów AMD Ryzen.

Zobacz inne artykuły o laptopach na Spider's Web:

REKLAMA

ASUS stawia komputery Copilot+ i na procesory z NPU - zarówno w postaci nowych modeli AMD Ryzen, jak i Snapdragon Elite X. Same wsparcie sprzętowe to nie wszystko, bowiem zadbano również o programowe. Aktualnie najbardziej ciekawym rozwiązaniem wydają się być modele z procesorem ARM i postaramy się je dla was przetestować w pierwszej kolejności - jak tylko trafią w nasze ręce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA