ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

10 minut i w drogę. Oto ultraszybkie ładowanie akumulatorów dla pojazdów

Światowy gigant technologiczny, Toshiba, zaprezentował technologię, która może zrewolucjonizować transport publiczny. Ich nowe akumulatory litowo-jonowe dla autobusów elektrycznych mogą być naładowane od 0 do 80 proc. w zaledwie 10 minut.

24.06.2024 10.50
10 minut i w drogę. Oto ultraszybkie ładowanie akumulatorów dla pojazdów
REKLAMA

Dotychczas akumulatory Toshiby były testowane w różnych samochodach elektrycznych, ale ich najnowsza generacja jest specjalnie dostosowana do potrzeb autobusów i innych pojazdów ciężkich. Nowe baterie wyróżniają się wyjątkową gęstością energii, co pozwala na szybkie ładowanie bez utraty wydajności i żywotności.

REKLAMA

Technologia baterii Toshiby może znacząco przyspieszyć rozwój transportu publicznego opartego na pojazdach elektrycznych. Szybsze ładowanie i większy zasięg autobusów elektrycznych czynią je bardziej konkurencyjnymi w porównaniu z autobusami spalinowymi, co może skłonić miasta do przejścia na bardziej ekologiczny i zrównoważony system transportu.

Więcej o bateriach i akumulatorach przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Akumulatory z niobem

Toshiba przedstawiła możliwości ultraszybkiego ładowania autobusu elektrycznego zasilanego akumulatorami litowo-jonowymi nowej generacji z anodami niobowo-tlenkowo-tytanowymi (NTO). NTO ma dwukrotnie większą gęstość objętościową niż anoda na bazie grafitu powszechnie stosowana w akumulatorach litowo-jonowych.

Akumulatory oznaczone jako SCiB Nb powstały we spółpracy z firmami CBMM i Sojitz. Jest to pierwszy przypadek praktycznego zastosowania niobu w akumulatorach.

Zastosowanie tlenku niobu w anodzie akumulatorów litowo-jonowych nadaje akumulatorom szczególne właściwości. Zapewnia on bezpieczniejszą i bardziej wydajną pracę, a dodatkowo, dzięki otwartej strukturze krystalicznej, która ułatwia interkalację litu, pozwala na pełne naładowanie w czasie krótszym niż 10 minut, nie powodując przy tym uszkodzenia akumulatora. Dzięki tym unikalnym właściwościom akumulatory zawierające niob są bezpieczniejsze i mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne akumulatory

- powiedział Rogerio Ribas, dyrektor techniczny programu akumulatorów w CBMM.

Szybkie ładowanie to nie wszystko

Nowe rozwiązanie minimalizuje także ryzyko pożaru i wybuchu. Akumulator zapewnia również większą moc, co pozwala na lepsze przyspieszanie. Akumulatory SCiB charakteryzują gęstością energii wynoszącą 350 Wh/l.

Producent zapewnia, że akumulatory nie tracą swoich właściwości nawet przy 20 tys. cykli ładowania. Ogniwa mogą też pracować w temperaturach do - 30 stopni Celsjusza, co sprawia, że nadają się do pojazdów pracujących w zimnym klimacie.

REKLAMA

Według Toshiby nowy akumulator SCiB Nb może zadebiutować na rynku do 2025 r.

Nowe akumulatory Toshiby do autobusów elektrycznych to przełomowa technologia, która może zrewolucjonizować transport publiczny. Szybsze ładowanie i większy zasięg to tylko niektóre z korzyści, jakie oferują te akumulatory. Technologia Toshiby może znacząco przyczynić się do rozwoju bardziej ekologicznego i zrównoważonego transportu publicznego w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA