REKLAMA

Jaki laptop dla studenta? Ranking 2024

Jaki najlepszy laptop dla studenta? Niby każdy student ma inne wymagania i oczekiwania co do komputera, ale w tym przypadku pewne cechy będą wymagane. Oto nasz ranking najlepszych laptopów dla studenta na rok 2024.

10.05.2024 06.23
Komputer na studia - jaki kupić?
REKLAMA

Jak wybrać dobry laptop dla studenta? Może to być po prostu lekki model na wykłady, który będzie długo pracował na baterii. Ale laptop dla studenta architektury, informatyki, czy budownictwa, który będzie służył również do obsługi specjalistycznego oprogramowania, powinien być wyposażony w wydajny procesor, a często również odpowiedni układ graficzny, który będzie wspomagać obliczenia.

Oczywiście można liczyć na połączenie lekkiego i wydajnego laptopa, ale w takim przypadku możemy być pewni, że cena będzie odpowiednio wyższa. Warto też mieć na uwadze, że taki laptop będzie służył nie tylko do nauki, ale również do rozrywki. Jeśli nie do grania, to na pewno do oglądania filmów - trzeba więc zadbać choćby o dobry ekran (np. OLED - ale uwaga, w większości przypadków będą one błyszczące, a nie matowe).

REKLAMA

Wybierając laptop nawet do podstawowych zadań nie można zapominać o takich cechach jak funkcja szybkiego ładowania - przydatna, gdy będziemy chcieli szybko doładować sprzęt -, a nawet waga zasilacza.

Laptop dla ucznia i studenta

Stereotyp biednego studenta, który ledwie wiąże koniec z końcem, już dawno popadł w zapomnienie. Dziś do nauki potrzebny jest konkretny i wydajny sprzęt - niektórzy będą celować w lekkie laptopy, które zawsze i wszędzie można ze sobą zabrać, inni w optymalne i w miarę niedrogie maszyny na każdą okazję, a jeszcze inni w bardziej wydajne laptopy, które przydadzą się do bardziej skomplikowanych obliczeń związanych z nauką.

Ranking laptopów dla studenta 2024

W naszym zestawieniu laptopów dla studentów znalazły się trzy modele - dwa lekkie laptopy na wykłady do podstawowych i bardziej zaawansowanych zadań oraz optymalny laptop, który może służyć zarówno do zadań związanych z nauką, jak i rozrywki.

Dell Inspiron 5440 (Intel Core i5 13th z zintegrowaną grafiką Xe) - niewielki laptop dla studenta

Dell Inspiron 5440

Laptopy z 14-calowym ekranem (w tym przypadku o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 1920 x 1200) łączą łatwość przenoszenia z przyzwoitym komfortem pracy. Dell Inspiron 5440 w tej wersji wyposażony jest w procesor Intel Core i5-1335U z zintegrowaną grafiką Iris Xe. To mniej wydajny model z 80 jednostkami wykonawczymi, ale wciąż znacznie wydajniejszy od zintegrowanych grafik Intel UHD. Jest tu 16 GB pamięci RAM, SSD o pojemności 1 TB i system Windows w zestawie. Waga tego modelu wynosi nieco powyżej 1,5 kg, a aktualna cena to około 3700 zł.

IDŹ DO SKLEPU
x-kom
Dell Inspiron 5440 i5-1335U/16GB/1TB/Win11
x-kom

Acer Swift Go (Intel Core Ultra z zintegrowaną grafiką Arc) - lekki laptop dla studenta z doskonałym ekranem

Acer Swift Go

Zostajemy wciąż przy 14-calowym ekranie, ale tym razem jest to OLED o rozdzielczości 2880 x 1800. Acer Swift Go w tej wersji to nowoczesna maszyna, która może się pochwalić procesorem Intel Core Ultra 5 125H z zintegrowaną grafiką Arc, znacznie wydajniejszą od modeli Iris Xe. Waga tego cudeńka to 1,3 kilograma, a zapłacimy za niego około 4200 zł.

IDŹ DO SKLEPU
x-kom
Acer Swift Go Ultra 5 125H/16GB/512/Win11 OLED
x-kom

Gigabyte G5 2024 (Intel Core i7 13th i GeForce RTX 4060) - wydajny laptop dla studenta

Gigabyte G5 2024

Jeśli mobilność i waga stanowią cechy drugorzędna, a bardziej zależy nam na większej mocy obliczeniowej i dedykowanej karcie graficznej, to jednym z modeli godnych polecenia jest Gigabyte G5 w wersji 2024. Laptop w tej wersji został wyposażony ekran o przekątnej 15,6 cala o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 144 Hz, procesor Intel Core i7-13620H oraz dedykowany układ graficzny GeForce RTX 4060. Sprawdzi się on nie tylko jeśli chodzi o gry, ale również w programach, które potrafią wykorzystać moc drzemiącą w kartach RTX do obliczeń. Laptop waży nieco ponad 2 kg i można go kupić za około 4700 zł.

IDŹ DO SKLEPU
x-kom
Gigabyte G5 (2024) i7-13620H/16GB/1TB RTX4060 144Hz
x-kom

Najlepszy laptop dla studenta

Trudno wskazać jeden konkretny model, bowiem każdy student może potrzebować zupełnie innego laptopa. W przypadku tanich laptopów wybór jest stosunkowo prosty, ale laptop idealny dla studenta po prostu nie istnieje, a jeśli już - czyli łączy w sobie większość poszukiwanych cech - to z pewnością nie będzie komputerem tanim.

Jeśli kluczowym kryterium wyboru jest cena, warto zajrzeć do naszego artykułu traktującego o używanych laptopach poleasingowych. Nie każdy jednak będzie chętny do zakupu używanego sprzętu - nawet w okazyjnej cenie. W takim przypadku trzeba się po prostu rozejrzeć za promocjami, a niektóre sklepy mogą oferować zniżkę na laptopa specjalnie dla studentów. W ostateczności można kupić laptop na raty, najlepiej aby były to raty 0 proc. (w takim wypadku nie dopłacamy za opcję zakupów ratalnych). Jeśli chcesz znaleźć laptop o zbliżonych parametrach, możesz poszukać modeli z procesorami poprzedniej generacji - np. Intel Core 12-tej generacji.

Czy jest możliwe dofinansowanie do laptopa dla studenta?

Najlepiej zapoznać się z informacjami dotyczącymi świadczeń na stronie danej uczelni, bądź stronach rządowych. Nawet jeśli nie będzie można liczyć na dofinansowanie bezpośrednio na laptopa, to student może wykorzystać inne formy dofinansowania jak stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia ministra, czy też zapomogi.

REKLAMA

Zobacz też:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA