REKLAMA

Jak wyłączyć samouruchamianie programów podczas startu systemu? Edycja Autostart Windows

Wraz z systemem Windows uruchamiają ci się programy, które w danej chwili nie są potrzebne? Wydłuża to start systemu i może powodować masę irytujących powiadomień. Rozwiążesz ten problem za pomocą narzędzia Autostart Windows.

05.05.2024 05.30
Jak wyłączyć samouruchamianie programów podczas startu systemu? Edycja Autostart Windows
REKLAMA

Im dłużej używamy system Windows, tym więcej programów instalujemy. Część z nich domyślnie będzie uruchamiać się wraz ze startem systemu. W niektórych przypadkach jest to uzasadnione, a w innych - całkowicie niepotrzebne.

Na całe szczęście z tym problemem możemy poradzić sobie szybko i sprawnie. Wystarczy skorzystać z narzędzi wbudowanych w Windows, dzięki którym precyzyjnie określisz, które z aplikacji mają się ładować wraz ze startem OS, a które nie.

REKLAMA

Jest jednak jedno "ale" - wyłączając autouruchamianie programów sprawiasz, że ich ponowne wywołanie będzie trwać dłużej. W czasach powszechnego użycia szybkich dysków SSD, nie jest to jednak jakiś duży problem.

Jak usunąć programy z Autostartu Windows?

Zanim przejdziemy do Autostartu, warto przejrzeć ustawienia programów, które uruchamiają się wraz z systemem Windows. W większości przypadków znajdziemy tam opcję włączania przy starcie komputera - wystarczy ją wyłączyć.

 class="wp-image-4593654"
Ustawienia klienta Steam

Zamiast jednak sprawdzać wszystkie aplikacje po kolei (a i to nie zawsze możemy mieć dostęp do takiej opcji), można od razu sięgnąć do Autostartu Windows.

Zobacz inne poradniki na Spider's Web:

W wyszukiwarce systemowej można wpisać "autostart" i wybrać Aplikacje autostartu.

 class="wp-image-4593732"

Teraz wystarczy przejrzeć listę programów znajdujących się w Autostarcie. Jeśli znajdziesz tam zapomniane aplikacje, które są ci już obecnie całkowicie zbędne, najlepiej je będzie całkowicie odinstalować.

 class="wp-image-4593666"
Widok aplikacji Autostartu Windows 11

W każdym innym przypadku możesz po prostu skorzystać z przełącznika, znajdującego się po prawej stronie nazwy każdego programu. Wystarczy kliknąć go na pozycję Wyłączone, by aplikacja przestała się ładować wraz z systemem operacyjnym.

REKLAMA

Uwaga - zanim zaczniesz wyłączać wszystko jak leci, najpierw zorientuj się, do czego służy dane narzędzie. Wyłączając ładowanie go podczas startu systemu, możesz pozbawić się różnych funkcjonalności realizowanych przez oprogramowanie firm trzecich.

Jeśli nawet dojdzie do takiej sytuacji, nie martw się - możesz ponownie włączyć uruchamianie programu podczas ładowania Windows, w równie prosty sposób.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA