REKLAMA

Wielkanoc za rogiem, więc oszuści nie śpią. Operator ostrzega przed popularną metodą

Orange zaobserwował wzmożoną aktywność fałszywych domen, które podszywają się pod popularne witryny do sprzedaży internetowej. Najwidoczniej przed Wielkanocą oszuści szukają potencjalnych ofiar.

28.03.2024 19.16
Wielkanoc 2023 - kiedy wypada?
REKLAMA

Metoda "na kupującego" od zawsze była skuteczna, pomimo że nie należy do tych najbardziej zaawansowanych (tak jak oszustwo z wykorzystaniem powiadomienia o zmianie hasła). Opiera się głównie na braku czujności użytkowników, szczególnie tych, którzy na co dzień nie zajmują się sprzedażą internetową, a jedynie raz na jakiś czas chcą pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, takich jak ubrania, stara elektronika czy inne przedmioty zajmujące miejsce w szafie.

REKLAMA

Metoda "na kupującego" wciąż popularna. Orange ostrzega

Na blogu Orange pojawiło się kolejne doniesienie dot. oszustwa "na kupującego". Zasada oszustwa jest bardzo prosta, ale i tak należy ją przypomnieć. Cyberoszuści wyszukują nowe oferty, które pojawiają się w serwisach do sprzedaży używanych rzeczy, takich jak OLX, Vinted czy Allegro Lokalnie i wysyłają wiadomość do nas, sprzedających. Niezależnie czy są to buty, elektronika czy używana para spodni.

Wiadomości są wysyłane najczęściej za pośrednictwem komunikatora, czasem (choć bardzo rzadko) SMS-em, gdzie oszuści wysyłają podejrzane linki pod pretekstem "otrzymania środków za towar". Tutaj pojawia się pierwsza czerwona flaga, ponieważ zazwyczaj konieczne jest podanie danych, aby pieniądze mogły zostać przelane. Dodatkowo oszuści informują, że po otrzymaniu środków kurier ma do nas zadzwonić. Tylko w jakim celu?

Oszuści w linkach, które rzekomo mają umożliwić otrzymanie środków, zawierają domenę XYZ. A ta powinna kojarzyć się przede wszystkim z cyberprzestępcami. Metoda ta nie jest nowa. Problemem jest jednak to, że mimo wielu apelów, doniesień i ostrzeżeń ludzie i tak się na to nabierają. Święta Wielkanocne raczej nie kojarzą się z prezentami tak jak np. Boże Narodzenie, ale i tak Orange zaobserwował wzrost fałszywych domen.

Orange zauważył wzmożoną aktywność fałszywych domen

Orange donosi, że zauważył wzmożony wzrost fałszywych domen, które są powiązane z tego typu oszustwami "na kupującego". Czy taka kolej rzeczy jest związana z Wielkanocą? To bardzo prawdopodobne, ponieważ z doniesień eksperta dot. bezpieczeństwa w Orange, Michała Rosiaka, wynika, że po minionym weekendzie w systemie pojawiło się kilkadziesiąt stron, gdy zazwyczaj jest ich kilkanaście.

Operator powtórzył również podstawowe zasady bezpieczeństwa, które powinny nas (i naszych bliskich) skutecznie uchronić przed oszustwami w sieci. Mówi się o korzystaniu z komunikatora serwisu sprzedażowego, obowiązku płatności metodami serwisu internetowego (nawet pomimo występujących prowizji), czy przede wszystkim o sprawdzaniu adresów strony.

REKLAMA

Więcej o metodach internetowych oszustów piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA