REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

To mały krok dla SpaceX, ale wielki skok dla ludzkości. Księżyc już na wyciągnięcie ręki

SpaceX, firma kosmiczna założona przez miliardera Elona Muska, osiągnęła kolejny ważny krok w drodze do lądowania ludzi na Księżycu. Firma poinformowała, że zakończyła testy silników dla lądownika księżycowego Artemis III, który ma przetransportować dwóch astronautów na powierzchnię naszego naturalnego satelity w 2025 r.

18.09.2023
8:46
To mały krok dla SpaceX, ale wielki skok dla ludzkości. Księżyc już na wyciągnięcie ręki
REKLAMA

Lądownik księżycowy Artemis III jest specjalną wersją statku kosmicznego Starship, który SpaceX opracowuje jako uniwersalny pojazd do lotów załogowych w Układzie Słonecznym. Starship składa się z dwóch części: górnego stopnia, który może lądować i startować z różnych planet i księżyców, oraz dolnego stopnia, który służy jako rakieta nośna do wynoszenia górnego stopnia na orbitę.

REKLAMA

Więcej o programie Artemis i wyprawie na Księżyc przeczytasz na Spider's Web:

SpaceX wygrał konkurs NASA na dostarczenie lądownika księżycowego dla programu Artemis, który ma na celu ponowne wysłanie ludzi na Księżyc i przygotowanie do misji na Marsa. NASA zamierza wykorzystać Starship jako jeden z elementów systemu lądowania ludzi, który będzie się składał także z kapsuły Orion i rakiety Space Launch System (SLS).

Orion i SLS mają za zadanie wynieść czterech astronautów z Ziemi na orbitę okołoksiężycową, gdzie będą czekać na Starship. Dwie osoby z załogi przejdą do Starshipa i odlecą nim do miejsca lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Tam spędzą około tygodnia, wykonując eksperymenty naukowe i badając lodowe złoża wodne. Następnie wrócą do Oriona i powrócą na Ziemię.

REKLAMA

Aby Starship mógł lądować i startować z Księżyca, musi mieć odpowiednio zaprojektowane i przetestowane silniki. SpaceX wykorzystuje do tego celu silniki Raptor, które są napędzane ciekłym metanem i tlenem. Silniki te mają wysoką sprawność i mogą być wielokrotnie używane. SpaceX planuje wyposażyć Starship w sześć silników Raptor: trzy o dużej sile ciągu do lotu w atmosferze i trzy o mniejszej sile ciągu do manewrów w próżni kosmicznej.

SpaceX przeprowadził testy silników Raptor dla Starshipa w swoim ośrodku badawczym w Boca Chica w Teksasie. Firma poddała silniki różnym warunkom pracy i sprawdziła ich wydajność i niezawodność. Testy były częścią kontraktu z NASA, który zakłada finansowanie rozwoju lądownika księżycowego przez agencję kosmiczną. SpaceX otrzymał od NASA 2,9 mld dol. na realizację tego zadania.

Firma podkreśliła, że jest to ważny krok w kierunku realizacji misji Artemis III. SpaceX zapowiedział również, że będzie kontynuował testy całego statku kosmicznego Starship, który ma być gotowy do lotu na Księżyc w 2025 r.

SpaceX jest jednym z liderów branży kosmicznej, który dąży do zmiany historii eksploracji kosmosu. Firma ma na swoim koncie wiele sukcesów, takich jak pierwsze lądowanie i ponowne użycie rakiety orbitalnej, pierwszy prywatny lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną czy pierwszy lot turystyczny wokół Ziemi. Teraz SpaceX ma przed sobą kolejne wyzwanie: pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od ponad 50 lat. Czy uda się to firmie Elona Muska? Przekonamy się w 2025 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA