1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Starship wystartował i wybuchł! Pierwszy lot testowy rakiety SpaceX zakończony częściowym sukcesem

To był dzień, na który czekał cały świat. Po wielu miesiącach przygotowań i opóźnień, firma SpaceX Elona Muska w końcu wystrzeliła swoją największą i najpotężniejszą rakietę kosmiczną - Starship. To historyczny moment dla eksploracji kosmosu i dla ludzkości, choć możemy mówić o połowicznym sukcesie.

20.04.2023
15:35
Starship wystartował i wybuchł! Pierwszy lot testowy rakiety SpaceX zakończony częściowym sukcesem

Dziś mamy niezwykle emocjonującą wiadomość - Starship w końcu wystartował! Tak, tak, dobrze przeczytaliście - SpaceX dokonało niemożliwego i wystrzeliło swoje największe dzieło! Prawdę mówiąc, to ciężko wyrazić słowami, jak bardzo jestem podekscytowany tym wydarzeniem. Już od dawna śledzę poczynania Elon'a Muska i jego ekipy, a teraz w końcu mogę powiedzieć, że udało im się zrealizować marzenie. Przynajmniej częściowo.

Starship eksplodował!

Lot nie był bowiem całkowitym sukcesem. Po czterech minutach rakieta eksplodowała. W momencie, gdy rakieta próbowała oddzielić się od górnego stopnia, coś poszło nie tak. Booster zaczął się obracać, a potem, na wysokości 30 km, nastąpiła eksplozja.

Starship właśnie doświadczył czegoś, co nazywamy szybkim, nieplanowanym demontażem

- powiedział prowadzący transmisję.

Moim zdaniem nie ma się jednak co zrażać. Doświadczenia SpaceX pokazują, że nieudane starty także przynoszą masę doświadczenia i wskazówek do dalszych startów. Zanim SpaceX odniósł sukces, przejść musiał przez całe pasmo porażek. Tak będzie zapewne i tym razem. Najważniejsze, że start nie zniszczył, ani nie uszkodził stanowiska startowego. Tego bowiem obawiał się najbardziej Elon Musk, bo takie wydarzenie mogłoby wstrzymać prace nad Starshipem na dłużej.

Sukces wynika także z takich testów. Dużo się nauczyliśmy, a dzisiejszy test pomoże nam poprawić niezawodność statku kosmicznego

- podał SpaceX na Twitterze.

Starship to wielostopniowy system transportowy, który ma być w pełni wielokrotnego użytku i zdolny do przenoszenia załogi i ładunku na orbitę Ziemi, na Księżyc, na Marsa i dalej. To marzenie Muska, który chce uczynić ludzkość gatunkiem międzyplanetarnym.

Starship z 33 silnikami

Pierwszy lot testowy Starship rozpoczął się o godzinie 15:30 czasu polskiego z bazy SpaceX w Teksasie. Wcześniej, na 40 sekund przed startem, wstrzymano odliczanie na kilka minut. Rakieta składa się z dwóch części: pierwszego stopnia Super Heavy i drugiego stopnia Starship. Super Heavy jest napędzany przez 33 silniki Raptor na metan, które generują ogromną moc i ciąg. Starship jest zaś kapsułą, która ma pomieścić do 100 osób lub 100 ton ładunku.

Lot testowy zaplanowano na około 90 minut, podczas których Starship osiągnąć miał niesamowitą wysokość około 234 km, okrążyć większość Ziemi i wylądować na Oceanie Spokojnym, zaledwie 225 km od wybrzeża Hawajów. Super Heavy miał natomiast oddzielić się od Starship po około 3 minutach lotu i wylądować w Zatoce Meksykańskiej.

Lot był transmitowany na żywo przez SpaceX i można go było oglądać na stronie internetowej firmy lub na jej kanale YouTube.

Starship ma być wykorzystany do realizacji wielu ambitnych misji kosmicznych w przyszłości. SpaceX ma umowę z NASA na dostarczenie astronautów na Księżyc w ramach programu Artemis w 2025 roku. Firma planuje też wykonać co najmniej trzy prywatne loty kosmiczne, z których dwa mają zabrać pasażerów dookoła Księżyca. A ostatecznym celem Muska jest oczywiście Mars, gdzie chce wysłać pierwszych ludzi już w tym dziesięcioleciu.

Start Starship ma być nie tylko ogromnym krokiem dla SpaceX, ale także dla całej ludzkości. Dzięki tej rakiecie będziemy mogli poznać nowe technologie, które w przyszłości mogą być wykorzystane w kosmicznych podróżach. A kto wie, może już niedługo będziemy mogli zobaczyć pierwszych turystów kosmicznych, którzy wyruszą w podróż z pomocą Starshipa?

Starship na stanowisku testowym

Starship - rakieta, która zmieni kosmos

Starship to nazwa nadana przez firmę SpaceX niezwykłej rakiecie kosmicznej, która ma być w stanie przenosić ludzi i ładunki na orbitę Ziemi, na Księżyc i na Marsa. Starship to także nazwa drugiego stopnia rakiety, który jest właściwie ogromnym statkiem kosmicznym z kapsułą dla załogi lub ładunku. Pierwszy stopień rakiety to Super Heavy - potężny booster z 33 silnikami Raptor na metan.

Starship jest największą i najpotężniejszą rakietą kosmiczną, jaka kiedykolwiek została zaprojektowana i zbudowana. Ma 119 metrów wysokości i może wynieść na niską orbitę okołoziemską 100 ton ładunku lub 100 osób. Starship ma być też pierwszą rakietą w pełni wielokrotnego użytku, co oznacza, że zarówno Super Heavy, jak i Starship mogą lądować po starcie i być ponownie używane.

Starship jest rozwijany przez SpaceX od 2012 roku w bazie firmy w Teksasie, zwanej Starbase. Firma Elona Muska ma wielkie plany związane z tą rakietą. Starship ma być wykorzystany do realizacji wielu ambitnych misji kosmicznych, takich jak dostarczenie astronautów na Księżyc w ramach programu NASA Artemis.

Najnowsze
Zobacz komentarze