ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Starship: najpotężniejszy statek kosmiczny w historii. Gdzie oglądać start tego kolosa?

Starship tuż przed premierą. Firma SpaceX, założona przez wizjonera Elona Muska, przygotowuje się do historycznego lotu swojego najnowszego i najpotężniejszego statku kosmicznego. Starship to nie tylko rakieta, ale także statek kosmiczny, który ma być w stanie przenosić ludzi i ładunek na Księżyc, Mars i inne odległe cele. Jest to pierwszy krok, w realizacji marzenia Muska, o uczynieniu ludzkości gatunkiem wieloplanetarnym. Jak wygląda Starship? Jakie są jego możliwości? Kiedy odbędzie się jego pierwszy lot i gdzie będzie można go oglądać? Dowiedz się tego i więcej z naszego artykułu.

19.04.2023 08.21
Starship
REKLAMA

SpaceX ma 62-minutowe okno na wystrzelenie statku kosmicznego Starship SN24 i rakiety Super Heavy 20 kwietnia, w czwartek. Okno rozpoczyna się o godz. 15:28 polskiego czasu. Gdzie będzie można zobaczyć start tego kolosa na żywo? Linki znajdziecie na końcu artykułu.

REKLAMA

Od startu do wodowania pierwszy lot testowy statku kosmicznego SpaceX potrwa około 90 minut. Podczas tej misji Starship powinien osiągnąć wysokość około 234 kilometrów, okrążyć większą część Ziemi i wylądować na Pacyfiku około 225 km od wybrzeży Hawajów. Z kolei rakieta Super Heavy wylądować ma w Zatoce Meksykańskiej.

Starship to nazwa nadana przez firmę SpaceX superciężkiemu pojazdowi kosmicznemu, który ma być w stanie wynieść na orbitę okołoziemską nawet 250 ton ładunku. Jest to największy i najmocniejszy statek kosmiczny kiedykolwiek zbudowany, a także pierwszy zaprojektowany z myślą o pełnej ponownej używalności.

Starship składa się z dwóch części: pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy i drugiego stopnia o nazwie Starship. Drugi stopień pełni również funkcję samodzielnego statku kosmicznego do przewożenia załogi lub ładunku po osiągnięciu orbity. Oba stopnie są napędzane silnikami Raptor, które spalają ciekły tlen i ciekły metan w bardzo wydajnym cyklu z pełnym przepływem spalin. Po zakończeniu lotu oba stopnie mają być odzyskiwane. Super Heavy ma być łapany przez mechaniczne ramiona wieży startowej.

Starship w kolorze srebra i czerni

Starship to ogromny statek kosmiczny o wysokości 119 m i średnicy 9 m. Jego wygląd odróżnia się od tradycyjnych rakiet, które zwykle są białe. Starship ma głównie srebrny kolor, który pochodzi od nierdzewnej stali, z której został zbudowany. Stal ta jest odporna na korozję i ma lepsze właściwości termiczne niż inne materiały.

Starship na stanowisku startowym. Widoczne czarne płytki pokrywające kadłub statku. Fot. Spacex.com

Starship jest również pokryty czarnymi, sześciokątnymi płytkami, które mają chronić go podczas powrotu do atmosfery. Płytki te są wykonane z ceramiki i mają za zadanie odbijać ciepło i promieniowanie od powierzchni statku. Płytki te są rozmieszczone w taki sposób, aby pokrywać tylko te obszary statku, które są najbardziej narażone na wysokie temperatury.

Starship, jak wspomniałem wcześniej, składa się z dwóch części: pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy i drugiego stopnia o nazwie Starship. Super Heavy to ogromny booster rakietowy, który mieści 33 silniki Raptor. Ma on kształt cylindra z czterema stabilizatorami na dole i jednym na górze. Jego kolor jest również srebrny, ale nie ma na nim czarnych płytek.

Starship to drugi stopień statku kosmicznego, który pełni również funkcję samodzielnego statku kosmicznego do przewożenia załogi lub ładunku po osiągnięciu orbity. Ma on kształt stożka z czterema statecznikami na dole i jednym na górze. Jego kolor jest srebrny z czarnymi płytkami na przedniej części i bokach. Na górze ma również dużą osłonę ładunkową, która może być otwierana i zamykana.

Starship to nasza taksówka na Księżyc i Marsa

Starship ma mieć zdolność przenoszenia ładunku o masie 150 t na niską orbitę okołoziemską w pełni ponownie używalnej konfiguracji i 250 t na niską orbitę okołoziemską w przypadku zużycia całego paliwa. Jest zaprojektowany tak, aby być wykorzystywany wielokrotnie, co ma obniżyć koszt pojedynczego lotu. Statek kosmiczny ma być również możliwy do zatankowania na orbicie przed podróżą do celów wymagających większej zmiany prędkości, takich jak Księżyc i Mars. Proponowane zastosowania Starshipa w najbliższej przyszłości to dostarczanie astronautów i dużych satelitów na orbitę okołoziemską, budowa konstelacji internetowej Starlink oraz ułatwianie eksploracji Księżyca (Starship HLS) i Marsa.

Tak ma wyglądać misja Starship na Marsa

Plany stworzenia superciężkiego pojazdu kosmicznego w SpaceX sięgają 2005 r. Silniki metanowo-tlenowe (później nazwane Raptor) były rozwijane od 2012 r., a plan budowy pojazdu został ogłoszony publicznie po raz pierwszy w 2016 roku. Program rozwoju Starshipa opiera się na iteracyjnym i przyrostowym podejściu, obejmującym częste budowanie prototypów, testowanie i doskonalenie, w tym loty testowe na niskiej i wysokiej wysokości.

Starship to marzenie Elona Muska

Starship jest nie tylko imponującym osiągnięciem technicznym, ale także marzeniem Elona Muska, założyciela i dyrektora generalnego SpaceX. Musk chce uczynić ludzkość gatunkiem wieloplanetarnym i uważa Starship za klucz do tego celu. Jego wizja zakłada stworzenie stałej kolonii ludzkiej na Marsie, która będzie mogła przetrwać nawet katastrofę na Ziemi.

Starship ma być w stanie przewozić na Marsa setki ludzi i tony ładunku w każdym locie. Aby to osiągnąć, Starship będzie musiał wykorzystać zasoby dostępne na Czerwonej Planecie, takie jak lód i dwutlenek węgla, do produkcji paliwa dla powrotu na Ziemię. SpaceX już pracuje nad systemem ISRU (In-Situ Resource Utilization), który ma umożliwić tę operację.

Starship nie jest jednak ograniczony do Marsa. SpaceX planuje również wykorzystać go do lotów na Księżyc i innych ciałach Układu Słonecznego. W 2020 r. firma podpisała umowę z NASA na dostarczenie lądownika Starship HLS (Human Landing System), który ma być częścią programu Artemis mającego na celu powrót ludzi na Księżyc. Starship HLS ma być zdolny do przenoszenia czterech astronautów i znacznej ilości ładunku na powierzchnię Księżyca i z powrotem na orbitę księżycową.

Spaceship na stanowisku startowym

Starship może również służyć do transportu ludzi i ładunku między różnymi punktami na Ziemi. SpaceX twierdzi, że Starship będzie w stanie pokonać dowolną odległość na Ziemi w mniej niż godzinę, przy znacznie niższych kosztach niż obecne loty międzykontynentalne. Taki system transportu wymagałby jednak budowy specjalnych platform startowych i lądowania oraz rozwiązania problemów związanych z hałasem, bezpieczeństwem i wpływem na środowisko.

Starship - gdzie oglądać na żywo?

REKLAMA

Starship jest więc ambitnym projektem, który ma potencjał zmienić sposób podróżowania i eksploracji kosmosu. Jego sukces zależy jednak od wielu czynników, takich jak sprawdzenie technologii. SpaceX musi również stawić czoła konkurencji ze strony innych firm kosmicznych, takich jak Blue Origin czy NASA, które również mają własne plany dotyczące Księżyca i Marsa. Czy Starship spełni oczekiwania Muska i reszty świata? Tego dowiemy się w najbliższych latach.

Już w czwartek, 20 kwietnia przekonamy się, czy Starship zaliczy swój pierwszy najważniejszy test. Tego dnia ma odbyć się pierwszy start rakiety. Wcześniejszy, który miał mieć miejsce w poniedziałek, został w ostatniej chwili odwołany. Przyczyną było zamarznięcie jednego z przewodów paliwowych. SpaceX zapewni transmisję internetową na żywo ze startu, która zaczyna się około 45 minut przed startem. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA