REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nadchodzący Redmi Note z zupełną nowością. Chciałbym ją w każdym średniopółkowcu

Wielkimi krokami nadchodzi premiera serii Xiaomi Redmi Note 13, w skład której powinno wejść kilka smartfonów. Z każdą nową informacją urządzenia stają się lepsze - jeden z modeli ma potwierdzoną funkcję, którą chciałbym w każdym średniopółkowcu.

19.09.2023
18:07
Xiaomi wyrobiło się przed końcem roku z prezentacją nowych topowych urządzeń oraz kolejnej wersji swojej nakładki na Androida. A kiedy MIUI 13 trafi na konkretne smartfony? Już to wiemy. Zwykle nowe topowe telefony pokazywane są wiosną, ale chińskie Xiaomi postanowiło pokazać nowe urządzenia takie jak Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12X jeszcze przed końcem grudnia 2021 r. Wraz z nimi zaprezentowana została też odświeżona nakładka na Androida, czyli MIUI 13. ?https://twitter.com/rainbow_533/status/1475812948010430467 O nowościach w MIUI 13 pisaliśmy już w osobnym materiale i informowaliśmy, że w pierwszej kolejności nowy system otrzymają topowe modele w ofercie firmy. Co jednak z tymi tańszymi i starszymi sprzętami? Do sieci trafiła już lista planowanych terminów wydania nowej wersji Androida na telefony Xiaomi. MIUI 13 - kiedy pojawi się aktualizacja Androida od Xiaomi? Xiaomi nie wyrobiło się z nową wersją nakładki na system operacyjny Google'a na premierę nowych sprzętów, ale klienci nie będą musieli zbyt długo czekać na aktualizację. Uaktualnienie do MIUI 13 w wersji Global pojawi się już w pierwszym kwartale 2022 r. Na pierwszy ogień pójdą nowe sprzęty z linii Xiaomi 12, czyli Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12X, ale na tym nie koniec. Pełna lista telefonów i tabletów, które na pewno otrzymają uaktualnienie, wygląda następująco: Xiaomi Mi 11 Xiaomi Mi 11 Ultra Xiaomi Mi 11i Xiaomi Mi 11X Pro Xiaomi Mi 11X Xiaomi 11T Pro Xiaomi 11T Xiaomi Mi 11 Lite Xiaomi Mi 11 Lite 5G Xiaomi 11 Lite 5G NE Xiaomi 11 Lite NE Xiaomi Pad 5 Redmi 10 Redmi 10 Prime Redmi Note 8 (2021) Redmi Note 10 Pro Redmi Note 10 Pro Max Redmi Note 10 Redmi Note 10 JE Nie jest przy tym jeszcze jasne, czy te telefony dostaną uaktualnienie tego samego dnia, ale biorąc pod uwagę wielkość tej listy, można rozsądnie założyć, że będzie ono udostępniane transzami - w poście informującym o aktualizacji pojawiła się wzmianka, że te telefony będą dostawały uaktualnienie począwszy od 1 kwartału 2022 r. Można założyć, że najpierw MIUI 13 pojawi się na topowych modelach z wyższej półki cenowej, a potem przyjdzie kolej na resztę. ?https://twitter.com/techdroider/status/1475797217927516161 Nie jest też wykluczone, że aktualizacji doczekają się sprzęty, których na liście nie wyszczególniono. W dodatku w przypadku tych najpopularniejszych smartfonów Xiaomi można liczyć na niezależnych deweloperów skupionych np. wokół forum XDA. Mogą oni sami przygotować nieoficjalny port Androida z MIUI 13 na sprzęty, których producent sam wsparciem nie obejmie. ?https://twitter.com/xiaomiui/status/1475800396312551427 A co konkretnie przynosi MIUI 13 i czy warto na nową nakładkę czekać? Szerzej nowości opisywaliśmy w osobnym materiale, ale najważniejsze zmiany pod względem wizualnym to nowy font Mi Sans, nowe widżety i nowe "żywe" tapety. Oprócz tego firma obiecała skupić się na bezpieczeństwie, prywatności oraz wydajności oprogramowania.
REKLAMA

Producenci smartfonów przyzwyczaili nas, że w tańszych propozycjach i tych ze średniej półki, aby zachować cenę muszą wprowadzić pewne cięcia w kosztach - gorszy ekran, słabszy procesor, aparaty. To wszystko jest zupełnie zrozumiałe, natomiast nieco brakuje mi wodoszczelności potwierdzonej standardem w wielu średniakach, która faktycznie powie, że jeśli smartfon wpadnie do wody, to ma szansę na przeżycie. Tak, aby nie pozostawiać to, czy urządzenie będzie działać, czy nie kwestii przypadku.

REKLAMA

Redmi Note 13 Pro pierwszym smartfonem z serii, który zyska taki standard wodoszczelności

Wodoszczelność w serii Redmi Note nie jest niczym nowym - wystarczy spojrzeć na dwuletniego Note 10, czy 12 Pro, które oferują standard IP53, to zdecydowanie większość urządzeń nie ma zapewnionej porządnej ochrony przed pyłem i przede wszystkim wodą. Niemniej jednak nadchodzący Redmi Note 13 Pro+ według zapowiedzi Xiaomi wreszcie zostanie wyposażony w IP68.

Jest to całkiem duży krok do przodu - standard IP68 znamy przede wszystkim ze sztandarowych smartfonów (i premium średniaków), co nie jest oczywiście zasadą. Taka Motorola edge 40 neo kosztująca 1900 zł oferuje taki standard, natomiast w półce cenowej około 2 tys. zł stosowany jest raczej IP53, potwierdzający odporność przed zachlapaniami. IP68 sprawia, że urządzenie bez problemu może zostać zanurzone w wodzie. 

Standard IP68 sprawia, że podczas przypadkowego zanurzenia nie musimy się martwić, czy urządzenie przeżyje, jak to jest w tańszych urządzeniach. Chciałbym, aby wszystkie średniopółkowce około kwoty 2000 zł oferowały IP68, bo taki standard sprawia, że smartfon nie jest „jednorazówką”, jeśli chodzi o wypadki z wodą.

Więcej o smartfonach Xiaomi na Spider's Web:

Redmi Note 13 Pro+ zadebiutuje już w tym tygodniu. Ma być dodatkowo wzmocniony

Konstrukcja Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ również ma zostać dodatkowo wzmocniona - firma mówi o 7 wzmocnieniach strukturalnych, które w ogólnym rozrachunku mają poprawić wytrzymałość urządzenia. Jeszcze do tego dobre, wytrzymałe szkło na ekranie i urządzeniu niestraszne będą wszelkie upadki, zalania i różne losowe zdarzenia. 

REKLAMA

Sprzęt poza tym zapewni procesor MediaTek Dimensity 7200 Ultra 4 nm, aparat główny bazujący na matrycy Samsung HP3 200 Mpix połączony z ultraszerokim kątem 8 Mpix oraz 2 Mpix modułem makro. Z przodu znajdzie się 16 Mpix aparat do selfie. Ekran Redmi Note 13 Pro+ wykorzysta matrycę OLED pracującą w rozdzielczości 1220 × 2712 pikseli i odświeżeniu 144 Hz.

Do tego będzie bateria 4880 mAh z szybkim ładowaniem o mocy 120 W. Smartfon powinien kosztować 2199 juanów (ok. 1300 zł), natomiast w Polsce oczekujmy raczej poziomu 2 tys. złotych. Premiera już w ten czwartek - 21 września, ale jak na razie w Chinach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA