REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Każdy będzie mógł serwisować swojego smartfona. Samsung zrobił ważny krok

Samsung właśnie wniósł wniosek o zastrzeżenie nazwy handlowej Self Repair Assistant dla aplikacji, która zmieni życie milionów posiadaczy urządzeń Samsunga. Będą mogli je samodzielnie naprawić. Każdy może być serwisantem.

29.11.2022
13:00
Każdy będzie mógł serwisować swojego smartfona. Samsung zrobił ważny krok
REKLAMA

W czasach słusznie minionych ukazywały się papierowe poradniki z serii Sam naprawiam. Gdy tylko przeczytałem o wniosku Samsunga od razu mi się przypomniały. Obecnie wraz z coraz większym stopniem skomplikowania urządzeń ich samodzielna naprawa jest albo znacznie utrudniona, albo wręcz niemożliwa. Na wolnym rynku bardzo trudno znaleźć oryginalne nowe części, ale za to są one dostępne dla certyfikowanych serwisantów, przy jednoczesnej dyskryminacji niezależnych warsztatów naprawczych. Takie podejście producentów spowodowało, że zajęli się nimi ustawodawcy po obu stronach globu. Efektem tego było uchwalone w USA prawo do naprawy (right to repair).

REKLAMA

Producenci musieli pozwolić na przynajmniej częściową samodzielną naprawę urządzeń

Nieważne czy to Apple, czy Samsung - prawo było prawem i należało je stosować. Producenci obrali różne drogi. Apple wypożycza zestaw naprawczy do swoich urządzeń, na który składają się dwie duże walizki z kilkoma kilogramami potrzebnych narzędzi.

Samsung natomiast zdecydował się na współpracę z popularnym serwisem iFixit, w którym zainteresowani samodzielną naprawą mogli nabyć potrzebne części, narzędzia oraz instrukcje jak przeprowadzić daną naprawę.

Samsung postanowił dać większe możliwości samodzielnej naprawy

Na to wskazuje wniosek o zastrzeżenie nazwy dla aplikacji, która zgodnie z opisem służy do samodzielnej naprawy smartwatchy, telefonów, tabletów i słuchawek. Ma ona zapewniać informacje jak przeprowadzić naprawę, a także umożliwić zamówienie potrzebnych części. Jej ikona prezentuje się następująco:

 class="wp-image-3019431"
REKLAMA

Obecnie Amerykanie mogą naprawiać smartfony Galaxy S20 i S21 oraz tablet Galaxy Tab S7 Plus. Wszystko wskazuje na to, że za chwilę będą mogli naprawiać smartwatche i słuchawki.

A u nas w Europie? Prawo do naprawy nadal nie obejmuje telefonów, smartwatchy i słuchawek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA