REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Uwaga na nowy przekręt. Wysyłają dziwną przesyłkę i każą płacić za usługi Google

Przekręt na swój sposób pomysłowy, choć jak zwykle żerujący na nieświadomości ludzi. Obecność na Mapach Google jest darmowa, ale przecież nie wszyscy muszą o tym wiedzieć czy pamiętać. I to chcą wykorzystać oszuści.

10.11.2022
13:22
oszustwo
REKLAMA

Proceder opisał jeden z użytkowników Wykopu. Jego firma miała być ofiarą oszustwa. Do siedziby kurier dostarczył tajemniczą przesyłkę, z koniecznością zapłaty 300 zł. Okazuje się, że to nie pierwszy raz, kiedy ktoś próbował przesłać paczkę licząc na to, że zostanie potraktowana jako jedna z wielu dostaw za pobraniem. Możemy sobie wyobrazić, że w dużej firmie, gdzie tego typu przesyłek jest sporo, z automatu dojdzie do zapłaty.

REKLAMA

W odróżnieniu od poprzednich, tym razem nadawca nie pochodził z Seszeli, a z Warszawy – co może dodatkowo uśpić czujność osoby odbierającej przesyłkę. W tym przypadku doszło do odmowy, ale oszuści nie odpuścili.

Do firmy zadzwoniono z informacją, że jeżeli nie uiści opłaty, wówczas przestanie być widoczna w Mapach Google

Na szczęście reakcja była przytomna:

Przestępcy liczą na to, że jakaś mała firma, prowadzona przez mniej świadomą osobę, przestraszy się i grzecznie zapłaci. Nic nowego: schemat przypomina klasyczne oszustwa "na dopłatę". Tam też bazuje się na emocjach i strachu przed długiem bądź wyłączeniem usługi.

Według innych użytkowników Wykopu oszustwo jest bardzo popularne. "Nie ma tygodnia, żebym nie dostał telefonu w sprawie pinezki w Google" – opowiada wykopowicz w komentarzach.

Warto przypomnieć, że podobny przekręt dotyczy nie tylko firm, ale i zwykłych ludzi. Zdarzały się przypadki, że do prywatnych gospodarstw przychodziły przesyłki bez zawartości, ale za pobraniem. Mieszkając z kimś można pomyśleć, że domownik po prostu znowu coś zamówił, więc trzeba opłacić kuriera.

REKLAMA

Właśnie dlatego trzeba być czujnym i wszelkie ewentualne opłaty potwierdzać u domowników bądź współpracowników. Oszuści tylko czekają na chwilę nieuwagi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA