REKLAMA

Tornado uderzyło u wybrzeży Niemiec. Są ranni. Klimat nie odpuszcza

Siedem osób rannych, zniszczone i uszkodzone budynki. To efekt tornada, które w środę wieczorem uformowało się u wybrzeży Bałtyku w niemieckiej Kilonii. Zjawisko było na tyle nieoczekiwane, że wiatr zaczął spychać przechodniów wprost do morza.

30.09.2021 14.40
tornado kiel
REKLAMA

Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. Jak podają niemieckie media, w środę w okolicach godziny 18:00 na brzegu Morza Bałtyckiego w Kilonii nagle wzmógł się wiatr. Tornado spychało zaskoczonych spacerowiczów do wody. Wśród nich znaleźli się także członkowie lokalnego klubu wioślarskiego.

REKLAMA

Media społecznościowe są pełne zdjęć i wideo tornada w Niemczech.

Na poniższym wideo widać tornado w całej jego okazałości.

Co więcej, trąba powietrzna zrywała dachy z pobliskich budynków. Fragmenty konstrukcji spadając w okolicy, uderzały w przypadkowych przechodniów. W efekcie tornada rannych zostało siedem osób, z czego trzy poważnie ranne zostały przetransportowane do szpitala.

Wcześniejsze prognozy pogody dla regionu przewidywały silne wiatry osiągające w porywach prędkość nawet 110 km/h. Nikt jednak nie spodziewał się tornada.

Lej tornada, który uformował się nad wodą, z pewnością nie należy, a przynajmniej dotychczas nie należał, do standardowych zjawisk pogodowych w tym regionie. Za coraz częstsze pojawianie się np. trąb powietrznych odpowiada… człowiek, a właściwie powodowane przez niego zmiany klimatyczne.

REKLAMA

Wzrost średnich temperatur na całym globie prowadzi do zmiany częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. Niestety nie dotyczy to już tylko przyszłości, ale także i teraźniejszości. W tym roku z tornadami mieli do czynienia nie tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (Huragan Ida), ale także Czesi, którzy wcześniej z takimi katastrofami nie musieli się mierzyć.

Jak wskazują najnowsze badania, osoby urodzone w 2021 r. będą musiały w ciągu swojego życia zmierzyć się z nawet siedmiokrotnie wyższą liczbą katastrof naturalnych niż ich dziadkowie. Będzie to bezpośredni skutek zachodzących właśnie zmian klimatycznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA