REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nie bądź taki hop do przodu z Windowsem 11. Przestępcy kuszą okazją do testów nowego systemu

Aktualizacja Windowsa 10 budzi spore zainteresowanie ze strony użytkowników. Wielu stara się ominąć formularze programu beta-testów i od razu pobrać obraz instalacyjny Windowsa 11. To często kończy się groźną infekcją.

24.07.2021
11:51
Windows 11 oszuści
REKLAMA

Czy testowanie Windowsa 11 może być groźne? Z pewnością tak: użytkownicy testują nieukończoną wersję systemu operacyjnego, która może zawierać poważne błędy. Na dodatkowe niebezpieczeństwo narażają się jednak ci, którzy chcą pominąć niejawny program testów systemu Windows (Windows Insider) i zdobyć na szybko instalator nowego systemu.

REKLAMA

Okazuje się, że cyberprzestępcy już rozpoznali popyt na pliki instalacyjne Windowsa 11. Kaspersky Lab ostrzega, że po Sieci krąży coraz więcej podrobionych instalatorów nowego systemu Microsoftu. Te, mimo dużej objętości, nie zawierają Windowsa 11. Zamiast tego użytkownik instaluje złośliwe oprogramowanie. Lub faktycznie Windowsa 11, tyle że zmodyfikowanego o obecność wirusów.

Windows 11 źródłem wirusów. Nie pobieraj pliku instalacyjnego systemu.

Jako przykład zainfekowanego obrazu Windowsa 11, Kaspersky Lab podaje rozprowadzany po Sieci plik 86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe. Ma on objętość 1,75 GB i zawiera obraz systemu, jaki wyciekł tuż przed rozpoczęciem oficjalnych testów. Dodatkowo zawiera niedziałający piracki aktywator licencji, a program instalacyjny po uruchomieniu bierze się za instalację trojanów i adware’u.

Należy podkreślić: na dziś nie istnieje oficjalne źródło plików instalacyjnych Windowsa 11. Microsoft nie rozprowadza też obrazów instalacyjnych ISO nowego systemu. To zapewne zmieni się bliżej premiery nowego OS-a, jednak na dziś jedyną drogą do instalacji Jedenastki jest dołączenie do niejawnego programu testów systemu Windows 11.

By móc testować Windowsa 11, użytkownik najpierw musi mieć zainstalowanego Windowsa 10. Jeżeli nie ma, wersje przeznaczone do beta-testów i skonfigurowane pod Windows Insider dostępne są pod tym adresem.

REKLAMA

W Windowsie 10 należy uruchomić aplikację Ustawienia, a następnie wybrać kategorię Aktualizacje i zabezpieczenia. Tam w sekcji Niejawny program testów systemu Windows należy wybrać Rozpocznij. System poprosi o potwierdzenie powiązania Konta Microsoft użytkownika z testami i każe wybrać kanał testowy. Na dziś najświeższe wersje Windowsa 11 publikowane są w Kanale deweloperów, który należy wybrać.

Po zatwierdzeniu system poprosi o ponowne uruchomienie komputera. Następnie należy sprawdzić dostępność aktualizacji (Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Windows Update -> Sprawdź aktualizacje). Windows Update wykryje dostępność uaktualnienia do testowej wersji Windowsa 11 i rozpocznie jego pobieranie i instalację.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA