REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Polacy dostają dziwne maile rzekomo od sklepu Xiaomi. To oszustwo. Skasuj tę wiadomość

Po sieci krążą maile rzekomo wysłane z adresu sklep@mi-home.pl. Tytuł maila to Payment for contract, a w jego załączniku znajduje się plik Excela. To pułapka. Należy tego maila skasować.

21.07.2021
8:00
mi-home.pl xiaomi spam
REKLAMA

Uwaga na podrobione maile podszywające się pod obsługę sklepu Mi-Home.pl. Atakujący wykorzystują popularność sprzętów Xiaomi w Polsce, sprytnie zakładając, że przynajmniej część odbiorców spreparowanej wiadomości jest świeżo po zakupach i da się nabrać.

REKLAMA

To, co od razu powinno wzbudzić podejrzenia odbiorcy, to treść wiadomości. Ta jest napisana w języku angielskim i sugeruje, że odbiorca jest winien sklepowi pieniądze. Autor maila grozi, że jeśli klient nie uiści zaległej opłaty, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Spam od oficjalnego sklepu Xiaomi. Mi-Home.pl rzekomo wysyła malware.

Problem z mailami od Mi-Home.pl nagłośnił na swoim profilu Niebezpiecznik.pl. Na dziś nie jest jasne, czy cyberprzestępcy włamali się na serwery Mi-Home.pl, czy też podrabiają dane o nadawcy i korzystają z innych serwerów.

Z punktu widzenia klientów jest to jednak bez znaczenia. Maile od sklepu Mi-Home.pl w języku angielskim i z dziwnymi załącznikami należy usuwać bez otwierania. Jeżeli klient ma wątpliwości – bo na przykład niedawno dokonywał zakupu – może skontaktować się ze sklepem pod numerem telefonu 22 228 22 28.

Jak chronić się przed spamem i wirusami w mailach?

REKLAMA

Należy przede wszystkim zawsze być ostrożnym. Sklep bądź inny internetowy usługodawca nigdy nie będzie zwracał się do klienta łamaną angielszczyzną. Nigdy też nie będzie odsyłał klienta na witrynę inną niż tego sklepu – należy uważnie sprawdzać domenę, na którą odsyłają zawarte w mailu linki.

Dodatkowo należy dbać o aktualność zainstalowanego oprogramowania. W pełni załatany system operacyjny i jego wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa w większości przypadków chronią przed rozsyłanym przez sieć złośliwym oprogramowaniem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA